Jedynie prawda jest ciekawa


Ukraiński wiceminister o podpaleniu polskiej flagi: głupia prowokacja Rosjan

04.04.2018
1270spec
Ukraiński wiceminister o podpaleniu polskiej flagi: głupia prowokacja Rosjan

Podpalenie polskiej flagi przed ambasadą RP w Kijowie to "głupia prowokacja", dokonana na zamówienie służb specjalnych Rosji - oświadczył w środę wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasyl Bodnar.

"Była to otwarcie głupia i - jak mi się wydaje - absolutnie niepotrzebna prowokacja, której - jestem przekonany - dokonały rosyjskie specsłużby. Wśród naszych, nawet najbardziej radykalnie nastawionych elementów, nie ma nastrojów antypolskich" - powiedział w rozmowie z dziennikarzami.

Bodnar przypomniał, że MSZ Ukrainy potępiło incydent przed ambasadą Polski i ocenił, że ludzie, którzy spalili flagę, zostali do tego wynajęci. "Były to osoby wynajęte, które przeprowadziły swoją akcję w ciągu pięciu minut i uciekły. Nikt nie wziął na siebie za nią odpowiedzialności, nikt nie potwierdził, że była to akcja polityczna" - zaznaczył.

Do spalenia polskiej flagi przed ambasadą w Kijowie doszło w wielkanocny poniedziałek, kiedy ze względu na święta placówka była nieczynna. Przed budynkiem pojawiło się kilkanaście osób, które od razu po incydencie rozeszły się.

W związku ze zdarzeniem do MSZ w Warszawie wezwany został zastępca ambasadora Ukrainy; wręczono mu notę protestacyjną, w której resort wyraził swoje oburzenie w związku z incydentem. MSZ oświadczyło, że w nocie wyrażono oburzenie "z powodu ostentacyjnego zachowania demonstrujących oraz braku odpowiedniej reakcji ze strony ukraińskich funkcjonariuszy ochrony".

Incydent przed ambasadą potępił szef ukraińskiego MSZ Pawło Klimkin, uznając go za prowokację. "Zdecydowanie potępiam prowokacyjną akcję przed ambasadą Polski w Kijowie. To nic innego niż kolejna prowokacja, podstępny atak na naszą przyjaźń. Ludzie o szczerym sercu nigdy nie będą znieważać symboli innych narodów" - napisał Klimkin na Twitterze.

Wiceminister Bodnar powtórzył w środę w rozmowie z dziennikarzami, że trwają przygotowania do wizyty w Kijowie wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego w sprawie wznowienia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych polskich ofiar konfliktów, które spoczywają na Ukrainie.

Bodnar oświadczył, że spór na tle historycznym między Ukrainą i Polską może być rozwiązany, jeśli pojawią się po temu odpowiednie warunki. "Moratorium (na prace poszukiwawcze i ekshumacyjne - PAP) nie ma, ale jest komisja, która wydaje pozwolenia na prowadzenie takich prac. Żeby komisja wydała pozwolenie, należy stworzyć odpowiednie warunki; nie negatywne, gdzie wobec Ukrainy raz po raz wysuwane są jakieś pretensje. Musi być dokonany pierwszy krok w kwestii odnowienia pomników (ukraińskich w Polsce - PAP) i to jest to, czego oczekujemy. Sądzę, że pozwolenia będą wydawane" - powiedział.

Bodnar poinformował także o przygotowaniach do posiedzenia polsko-ukraińskiej międzyrządowej komisji ds. współpracy gospodarczej. "Przygotowujemy obecnie bazę dla spotkania tej komisji w najbliższym czasie. Oczekujemy teraz na propozycje strony polskiej w sprawie dat. Mamy nadzieję, że dojdzie do tego latem" - oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

fot. PAP/EPA/TUMAY BERKIN

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 5. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 6. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 7. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook