Jedynie prawda jest ciekawa


Węgrzy zabezpieczają się przed migrantami

27.02.2017

Węgry rozpoczęły budowę drugiego ogrodzenia na granicy z Serbią - oświadczył w poniedziałek rzecznik rządu. Agencja Reutera podkreśla, że krok ten może wywołać krytykę ze strony niektórych państw Unii Europejskiej.

Zapowiadając w zeszłym tygodniu budowę nowego płotu, szef kancelarii premiera Viktora Orbana Janos Lazar tłumaczył, że decyzja spowodowana jest ryzykiem wzrostu liczby migrantów, którzy chcieliby się przedostać na teren kraju. Rząd zapowiadał przeznaczenie 38 mld forintów (130,7 mln dolarów) na budowę  ogrodzenia i ustawienie kontenerów w strefach tranzytowych na granicy z Serbią.

Migranci, którzy złożą wnioski o azyl, mają być umieszczani w tych kontenerach na czas oczekiwania na odpowiedź węgierskich władz. Będą one mogły pomieścić 200-300 osób. Zatrzymywanie osób ubiegających się o azyl spotkało się ze sprzeciwem międzynarodowej organizacji praw człowieka Amnesty International, która uznała, że jest to "kolejny, nadzwyczaj niepokojący krok w ramach trwających od dawna prób rządu węgierskiego, by penalizować i demonizować bezbronnych ludzi".

Na poniedziałek zaplanowano dyskusję w komisji praw obywatelskich i sprawiedliwości Parlamentu Europejskiego na temat "sytuacji praw podstawowych" na Węgrzech. Węgry wzniosły już ogrodzenie na granicy z Serbią w 2015 roku, gdy były głównym krajem tranzytowym dla imigrantów i uchodźców usiłujących dotrzeć do Europy Zachodniej. Płot skutecznie zahamował napływ migrantów, ale wciąż przedostają się oni na Węgry, głównie z Serbii; według oficjalnych danych służby graniczne zapobiegają dziennie nielegalnemu przekroczeniu granicy przez kilkaset osób i każdego dnia odsyłają kilkudziesięciu migrantów, którym udaje się sforsować ogrodzenie. Władze Węgier sądzą, że drugi płot sprawi, iż rozwiązanie to będzie skuteczniejsze.

We wrześniu 2016 r. rząd Węgier przedłużył do 8 marca 2017 r. roku stan kryzysowy, wprowadzony rok wcześniej z powodu masowego napływu uchodźców. Do czasu wzniesienia przez władze ogrodzenia na granicy z Serbią i Chorwacją w 2015 r. na Węgry dostało się ponad 378 tys. migrantów. 

fot.[You Tube]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 5. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 6. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook