Jedynie prawda jest ciekawa


Węgrzy odpowiedzieli na usuwanie symboli chrześcijańskich z produktów Lidla. Postawili krzyż przed marketem

11.12.2017
Krzyzwegry
Węgrzy odpowiedzieli na usuwanie symboli chrześcijańskich z produktów Lidla. Postawili krzyż przed marketem

Podczas gdy we Francji próbuje się usunąć pomnik Jana Pawła II przez znajdujący się na nim krzyż, na Węgrzech dzieje się odwrotnie - symbol zwycięstwa życia nad śmiercią wraca do przestrzeni publicznej.

Krzyż w miejscowości Csepel - dzielnicy znajdującej się na południu Budapesztu został zniszczony podczas II Wojny Światowej w trakcie oblężenia węgierskiej stolicy. 3-metrowy biały krzyż odbudowano z inicjatywy Szilárda Németha - byłego burmistrza dzielnicy, a obecnie czwartego wiceprezesa rządzącej w tym kraju partii Fidesz.

- Każdego dnia musimy być świadomi że jesteśmy. Musimy wiedzieć, gdzie mieszkamy; musimy wiedzieć, czego chcemy; musimy wiedzieć, co chcemy robić w przyszłości i że musimy trzymać się naszej przeszłości.Uważam, że trzeba szukać fundamentów Węgier i Europy w chrześcijaństwie - powiedział Németh.

Z kolei ksiądz Péter Kertész zwrócił uwagę na to, że w przeszłości na wielu mniejszych i większych obszarach zamieszkałych w pobliżu znajdowały się krzyże, symbolizujące moc i mądrość Boga. - Krzyż jest wszędzie świętym znakiem. Jeśli przechodzicie obok, pamiętajcie o tym co mówi krzyż i pamiętajcie, o co chodzi w krzyżu - powiedział węgierski ksiądz.

Węgierskie media zwróciły uwagę na to, że nieprzypadkowo krzyż został umiejscowiony przed supermarketem sieci Lidl. Latem głośno było o usuwaniu krzyża z produktów sprzedawanych w tej sieci. Na początku września krzyże zniknęły z opakowań jogurtów przedstawiających klasztor w greckim Santorini. Błyskawicznie zareagowali na to internauci i to nie tylko w Polsce, ale też m.in. w Austrii i Słowenii. - Szanowałem tą sieć ale będę wszystkim odradzać zakupy w sklepie, który retuszuje rzeczywistość. - pisze jeden z nich. - Etykiety asortymentu Eridanous ulegały licznym zmianom w przeciągu ostatnich lat. - odpowiedziała sieć dodając, że opinie te zostaną wzięte pod uwagę podczas kolejnych projektów. Swoje oświadczenie przedstawił również austriacki Lidl. „Popełniliśmy błąd” - napisała sieć na swoim facebookowym profilu, przepraszając przy tym urażonych klientów.

Kilka tygodni później "usunięto" krzyż z kościoła we włoskim mieście Dolceaqua.Klienci i internauci bardzo szybko zorientowali się w manipulacji, skargę złożył nawet burmistrz włoskiego miasteczka. Do zarzutów odniósł się Lidl, który przyznał, że usuwanie religijnych symboli jest częścią ich strategii wizerunkowej w Europie.

x

kh/mandiner.hu/csepel.hu
Fot: YouTube

Warto poczytać

 1. malmo19062018 19.06.2018

  Strzelanina w Malmo. Szwedzka policja donosi o dwóch zabitych

  Dwóch mężczyzn zginęło, a kilka osób zostało rannych w poniedziałek wieczorem w strzelaninie w centrum Malmoe na południu Szwecji - poinformowała we wtorek miejscowa policja. Zaznaczono, że incydent nie ma związku z terroryzmem.

 2. chiny19062018 19.06.2018

  Kolejna podróż Kim Dzong Una? Spotkanie utrzymywane w tajemnicy

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un będzie przebywać w Chinach z dwudniową wizytą - poinformowały we wtorek chińska telewizja państwowa i agencja prasowa Xinhua.

 3. 1270giertych22 18.06.2018

  Giertych zapowiada pozew po wpisie na Twitterze. Jaki: „To szopka medialna”

  "Roman Giertych robi szopkę medialną. Procesowo śmieszne, bo przecież ani nie jestem autorem, ani nie ja wrzuciłem foto, a i tak przeprosiłem"

 4. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 5. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

 6. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 7. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 8. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook