Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Węgrzy chcą nowelizacji konstytucji

17.10.2016
orb-st
Węgrzy chcą nowelizacji konstytucji

Premier Węgier Viktor Orban zaapelował w poniedziałek do partii o poparcie jego projektu nowelizacji konstytucji, dotyczącego m.in. prawa cudzoziemców do osiedlania się na Węgrzech. Tego dnia rozpoczęła się w parlamencie debata na temat projektu. Orban oświadczył, że w referendum 2 października w sprawie obowiązkowych kwot osiedlania imigrantów powstała w kraju nowa jedność dążąca do tego, by "Węgry pozostały państwem węgierskim".

-Jestem przekonany, że ta nowa jedność powstała po to, by wyrazić wywodzące się z duszy węgierskiego ludu podstawowe dążenie, by bez naszej zgody nikt nie mógł decydować, z kim i jak mamy razem żyć- oświadczył. Według niego "ludzie czują, że węgierska samodzielność znów jest zagrożona". Jak ocenił, w Europie trwa dziś walka, bo nierozwiązana pozostaje kwestia, czy zachować Europę narodów czy też budować "europejskie imperium". 

-My chcemy, by każdy naród decydował o swoim losie, chcemy utrzymać wielobarwność Europy. Tymczasem zwolennicy europejskich stanów zjednoczonych i nowego imperium europejskiego chcą zlikwidować narody-  powiedział. -My, Węgrzy, wierzymy w sojusz wolnych europejskich narodów i krajów, i nie wierzymy w imperium kierowane z Brukseli. O to chodzi w obecnej nowelizacji konstytucji- zaznaczył.

Zgodnie z projektem złożonym przez Orbana "obywatel innego kraju - wyłączając obywateli państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego - może mieszkać na Węgrzech na podstawie wniosku, indywidualnie rozpatrzonego przez władze węgierskie według procedury określonej w ustawie uchwalonej przez parlament".

Projekt przewiduje zmianę konstytucji w pięciu miejscach. W części "Narodowe wyznanie wiary" ma do niej trafić zapis: "Uznajemy, że ochrona naszej konstytucyjnej tożsamości, mającej korzenie w historycznej konstytucji, jest podstawowym obowiązkiem państwa". W uzasadnieniu podkreślono, że w 2015 roku 1,5 mln osób nielegalnie przekroczyło granice państw strefy Schengen, integracja kulturalna i gospodarcza przybyłych masowo osób "postawiła Europę przed nierozwiązywalnym zadaniem, a niekontrolowane przekroczenia granicy znacznie zwiększyły zagrożenie terrorystyczne".

Nawiązano też do referendum z 2 października, w którym ponad 98 proc. osób, które oddały ważny głos, odpowiedziało przecząco na pytanie: "Czy chce Pan/Pani, by Unia Europejska mogła zarządzić, również bez zgody parlamentu, obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?".

O poprawce pozytywnie wypowiedział się w zeszłym tygodniu szef frakcji skrajnie prawicowego Jobbiku Janos Volner, postulując w niej pewne zmiany. Dodał, że jego frakcja zaproponowała m.in., by ustawa dotycząca osiedlania obywateli państw obcych była ustawą organiczną, czyli przyjmowaną większością dwóch trzecich obecnych na sali posłów.

W 199-osobowym jednoizbowym parlamencie węgierskim partie rządzące mają obecnie 131 posłów, podczas gdy konstytucyjna większość dwóch trzecich to 133 głosy. Frakcja Jobbiku liczy 24 posłów.


fot.[PAP/EPA/NOEMI BRUZAK]


pc/PAP

Warto poczytać

 1. aircraft-4642961280 22.10.2016

  Ukraina zawróciła białoruski samolot

  Białoruski samolot pasażerski ze 142 osobami na pokładzie został zmuszony, pod groźbą poderwania myśliwców, do powrotu na lotnisko w Kijowie, skąd wyleciał, kierując się do stolicy Białorusi, Mińska.

 2. mid-epa05597511 22.10.2016

  Schulz: Rozmowy ws. CETA są zakończone

  Rozmowy z Kanadą na temat porozumienia o wolnym handlu CETA nie zostały zerwane. One zostały zakończone - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego po porannych rozmowach z kanadyjską minister do spraw handlu.

 3. mid-epa05595930 22.10.2016

  Turcja grozi Unii Europejskiej

  Unia Europejska nie powinna zapominać, że Turcja zawsze ma alternatywne wyjścia - oświadczył w sobotę turecki premier Binali Yildirim.

 4. reichstag-1358982960720 22.10.2016

  Spada poczucie bezpieczeństwa wśród Niemców

  "Niemcy coraz bardziej obawiają się zamachów i coraz krytyczniej oceniają stan bezpieczeństwa w swoim kraju" - wynika z sondażu.

 5. mid-16a22013 22.10.2016

  Msza Święta przy grobie Jana Pawła II

  W przypadający w sobotę dzień wspomnienia liturgicznego świętego Jana Pawła II przy jego grobie w bazylice watykańskiej odprawiono rano mszę.

 6. ydkR3qNdiw-big-reduce460 22.10.2016

  Katastrofa rosyjskiego śmigłowca

  Co najmniej 19 osób poniosło śmierć w rezultacie katastrofy śmigłowca transportowego Mi-8.

 7. mid-epa05596176 22.10.2016

  ISIS traci kolejne ważne miasto

  Kirkuk, leżący na północy kraju, jest znów w rękach irackich sił rządowych.

 8. juppestef2110 21.10.2016

  Francuski polityk ostrzega przed wasalizacją UE

  "Ryzykujemy tym, że staniemy się krajami wasalnymi Rosji, czy Chin".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook