Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Węgry pod pręgieżem Armenii za Safarowa

06.09.2012

Parlament Armenii zerwał w czwartek stosunki z parlamentem Węgier. Jest to gest sprzeciwu wobec decyzji węgierskiego rządu, który wydał Azerbejdżanowi oficera skazanego za zamordowanie ormiańskiego porucznika w 2004 roku; umożliwiło to jego ułaskawienie.

Armeńscy deputowani zdecydowaną przewagą przegłosowali zerwanie stosunków; za było 96 osób, przeciw wypowiedziała się tylko jedna. Głosowanie w tej sprawie odbyło się w nocy ze środy na czwartek.

W oświadczeniu wydanym po głosowaniu napisano, że winę za ułaskawienie azerskiego oficera Ramila Safarowa "ponoszą także władze Węgier".

31 sierpnia rząd węgierski zdecydował się na przekazanie Safarowa władzom Azerbejdżanu. Argumentowano przy tym, że zgodę na odesłanie Azera do ojczyzny wydano, ponieważ ministerstwo sprawiedliwości Azerbejdżanu zapewniło, że wyrok zostanie wyegzekwowany bez zmian w kraju skazanego. Tymczasem Safarow natychmiast po powrocie do Baku został ułaskawiony przez prezydenta IIhama Alijewa, przywrócony do służby wojskowej i awansowany do rangi majora.

W 2004 roku Safarow zamordował siekierą ormiańskiego porucznika, z którym uczestniczył w kursie języka angielskiego w Budapeszcie, zorganizowanym w ramach programu NATO Partnerstwo dla Pokoju. Podczas procesu tłumaczył, że powodem był spór ormiańsko-azerski o Górski Karabach. W 2006 roku został skazany przez sąd w Budapeszcie na karę dożywotniego więzienia za zamordowanie swej ofiary z premedytacją i niezwykłym okrucieństwem.

Po przekazaniu Safarowa Armenia zawiesiła stosunki dyplomatyczne z Węgrami, a w Erywaniu odbyła się demonstracja, na której spalono węgierską flagę.

W czwartek strony internetowe rządu i mediów w Azerbejdżanie stały się celem ataków hakerskich DoS (Denial of Service - przeciążenie atakowanego serwera wieloma zapytaniami, uniemożliwiające mu funkcjonowanie). Ataki przeprowadzano z ok. 80 tys. komputerów zlokalizowanych w Turcji, Pakistanie, Indiach i Wietnamie - powiedział ormiański ekspert ds. bezpieczeństwa Ruben Muradian.

Według ormiańskiego analityka Samwela Martirosiana ataki przeprowadzono na zlecenie władz Azerbejdżanu.

Stosunki między Armenią i Azerbejdżanem pozostają napięte od wielu lat z powodu sporu o Górski Karabach. Konflikt ten wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę, w której zginęło 30 tys. ludzi. Ormianie z Karabachu przejęli kontrolę nad regionem i przyległymi terytoriami. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu.

Greg/PAP
[fot. PAP/EPA
Słowa kluczowe:

Safarow

,

Armenia

,

Azerbejdżan

,

Węgry

,

Budapeszt

Warto poczytać

 1. MayUKPAPEPASI 24.11.2014

  Wlk. Brytania zagrożona atakiem terrorystycznym

  MSW: Wielka Brytania stoi obecnie w obliczu większego zagrożenia terroryzmem niż kiedykolwiek wcześniej od 11 września 2001 roku.

 2. PoroszenkoGrybaskaitePAPEPA 24.11.2014

  Litwa dozbroi Ukrainę?

  Według Grybauskaite Litwa udzieli Ukrainie "wszelkiej pomocy, której może udzielić".

 3. szczatkiSI 24.11.2014

  Szczątki boeinga w drodze do Holandii

  Pociąg ze szczątkami malezyjskiego boeinga strąconego w lipcu w obwodzie donieckim na wschodniej Ukrainie dotarł do Charkowa. Stąd Charkowa zostaną przewiezione do Holandii.

 4. 24.11.2014

  Aż 40 proc. Niemców za uznaniem aneksji Krymu!

  Szokujący obraz społeczeństwa niemieckiego. Aż 39 proc. Niemców jest zwolennikami uznania aneksji Krymu przez Rosję. 48 proc. osób jest przeciwne takiemu rozwiązaniu - wynika z sondażu opublikowanego przez niemiecką telewizję publiczną ARD.

 5. mid-epa04498322sisi 24.11.2014

  Rosja traci ok. 40 mld dolarów z powodu sankcji

  Minister finansów Federacji Rosyjskiej Anton Siłuanow poinformował, że Rosja traci około 40 mld dolarów rocznie z powodu sankcji nałożonych przez Zachód i 90-100 miliardów dolarów z powodu spadku cen ropy .

 6. MerkelTuskPAPGzellEPA 24.11.2014

  Der Spiegel: Tusk jak Merkel

  "Podobnie jak Merkel, Tusk podejmuje decyzje dopiero wtedy, gdy wie, że popiera go większość".

 7. afgan-terror 23.11.2014

  Afganistan - zamach na meczu siatkówki

  Zamachowiec-samobójca wysadził się wśród widzów oglądających mecz siatkówki.

 8. schulz 23.11.2014

  Martin Schulz docenia rolę Kościoła

  Przewodniczący Parlamentu Europejskiego uważa, że słowa Ojca Świętego mają wielkie znaczenie.

Facebook