Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Węgry pod pręgieżem Armenii za Safarowa

06.09.2012

Parlament Armenii zerwał w czwartek stosunki z parlamentem Węgier. Jest to gest sprzeciwu wobec decyzji węgierskiego rządu, który wydał Azerbejdżanowi oficera skazanego za zamordowanie ormiańskiego porucznika w 2004 roku; umożliwiło to jego ułaskawienie.

Armeńscy deputowani zdecydowaną przewagą przegłosowali zerwanie stosunków; za było 96 osób, przeciw wypowiedziała się tylko jedna. Głosowanie w tej sprawie odbyło się w nocy ze środy na czwartek.

W oświadczeniu wydanym po głosowaniu napisano, że winę za ułaskawienie azerskiego oficera Ramila Safarowa "ponoszą także władze Węgier".

31 sierpnia rząd węgierski zdecydował się na przekazanie Safarowa władzom Azerbejdżanu. Argumentowano przy tym, że zgodę na odesłanie Azera do ojczyzny wydano, ponieważ ministerstwo sprawiedliwości Azerbejdżanu zapewniło, że wyrok zostanie wyegzekwowany bez zmian w kraju skazanego. Tymczasem Safarow natychmiast po powrocie do Baku został ułaskawiony przez prezydenta IIhama Alijewa, przywrócony do służby wojskowej i awansowany do rangi majora.

W 2004 roku Safarow zamordował siekierą ormiańskiego porucznika, z którym uczestniczył w kursie języka angielskiego w Budapeszcie, zorganizowanym w ramach programu NATO Partnerstwo dla Pokoju. Podczas procesu tłumaczył, że powodem był spór ormiańsko-azerski o Górski Karabach. W 2006 roku został skazany przez sąd w Budapeszcie na karę dożywotniego więzienia za zamordowanie swej ofiary z premedytacją i niezwykłym okrucieństwem.

Po przekazaniu Safarowa Armenia zawiesiła stosunki dyplomatyczne z Węgrami, a w Erywaniu odbyła się demonstracja, na której spalono węgierską flagę.

W czwartek strony internetowe rządu i mediów w Azerbejdżanie stały się celem ataków hakerskich DoS (Denial of Service - przeciążenie atakowanego serwera wieloma zapytaniami, uniemożliwiające mu funkcjonowanie). Ataki przeprowadzano z ok. 80 tys. komputerów zlokalizowanych w Turcji, Pakistanie, Indiach i Wietnamie - powiedział ormiański ekspert ds. bezpieczeństwa Ruben Muradian.

Według ormiańskiego analityka Samwela Martirosiana ataki przeprowadzono na zlecenie władz Azerbejdżanu.

Stosunki między Armenią i Azerbejdżanem pozostają napięte od wielu lat z powodu sporu o Górski Karabach. Konflikt ten wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę, w której zginęło 30 tys. ludzi. Ormianie z Karabachu przejęli kontrolę nad regionem i przyległymi terytoriami. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu.

Greg/PAP
[fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. Buenos-po-finale-pap-epa-si 14.07.2014

  Zamieszki w Buenos Aires po finale mundialu

  Bardzo niespokojnie było w stolicy Argentyny po przegranym finale Mundialu z Niemcami. Co najmniej 20 osób zostało rannych, 60 – zatrzymanych.

 2. argentynasi 13.07.2014

  Putin montuje Układ Moskiewski?

  Można zrobić więcej, by przeciwstawić się wpływowi na światową politykę Stanów Zjednoczonych – nawołuje prezydent Rosji podczas rajdu po Ameryce Łacińskiej.

 3. 1024px-Refugeesfromsouthossetia-alagir 13.07.2014

  Spór o Osetię Płd. coraz ostrzejszy

  Sześć lat po pięciodniowej wojnie rosyjsko-gruzińskiej jednym z jej skutków pozostaje granica z Osetią Południową zwana oficjalnie Administracyjną Linią Podziału (ABL). Umacniana przez Osetię blokadami, coraz mocniej utrudnia życie mieszkańcom gruzińskich wsi.

 4. mid-epa04312262 13.07.2014

  Poroszenko nie pojedzie na Mundial

  Petro Poroszenko otrzymał zaproszenie na finałowy mecz od prezydent Brazylii Dilmy Rousseff, "jednakże w związku z sytuacją, jaka ma obecnie miejsce na Ukrainie, szef państwa uważa za niemożliwe udanie się na finał Pucharu Świata" - napisano w oświadczeniu biura prasowego.

 5. masakraSI 13.07.2014

  25 kobiet zginęło w masakrze

  - Kiedy weszliśmy do mieszkań, były zasłane zwłokami. Niektóre leżały na sofie, inne na podłodze. Jedna kobieta usiłowała schronić się w szafie kuchennej, ale także została zastrzelona – tak iracki policjant opisuje zbrodnię, do jakiej doszło w Bagdadzie.

 6. dsc0524 12.07.2014

  Litwa: Druga kadencja Dalii Grybauskaite

  Prezydent Litwy została zaprzysiężona na drugą kadencję. W swym pierwszym wystąpieniu zapowiedziała nasilenie walki z korupcją, a także działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego, wojskowego i informacyjnego kraju.

 7. LuganskSI 12.07.2014

  Ukraina: znowu zabici cywile na Wschodzie

  Prorosyjscy dywersanci ostrzelali z moździerzy dzielnice mieszkalne Ługańska. Trzy osoby zginęły. Także ukraińska armia odnotowała straty w przeciągu ostatniej doby. Siedmiu żołnierzy poniosło śmierć, a 33 zostało rannych.

 8. ukrainaczolgiepa 12.07.2014

  Ukraina nie myśli teraz o NATO

  "Kwestia członkostwa Ukrainy w NATO nie jest obecnie rozważana" - oświadczył szef ukraińskiego MSZ Pawło Klimkin w wywiadzie dla rosyjskiej gazety "Kommiersant". Zapewnił, że USA nie wpływają na przebieg operacji antyterrorystycznej na wschodzie kraju.

Facebook