Jedynie prawda jest ciekawa


Węgry organizują kampanię przeciwko Sorosowi. Wspiera ją także Izrael?

11.07.2017

Billboardy, plakaty na przystankach, a do tego kampania telewizyjna – twarz słynnego żydowskiego finansisty pojawiła się ostatnio w całych Węgrzech. Obok uśmiechniętego miliardera pojawia się napis: „Nie pozwolimy, aby Soros śmiał się ostatni”. Z plakatów dowiadujemy się jeszcze, że „99 procent Węgrów odrzuca nielegalną imigrację”.

Według serwisu Politico rząd Orbana wydał na tę kampanię blisko 19 milionów euro. Takich środków nie wydaje się z błahych powodów. Ale spór między węgierskim rządem a Sorosem do błahych nie należy i trwa już od dawna. Rząd Orbana ostro krytykuje żydowskiego finansistę zarzucając mu m. in. stymulowanie nielegalnej imigracji do Europy i chęć wpływania na sytuację w kraju za pośrednictwem organizacji pozarządowych. Powołuje się przy tym na oficjalne statystyki, wg których blisko 40% uchodźców trafia do Europy przez organizacje charytatywne, które organizują procesy migracyjne na wielką skalę.

Jak można się domyślać, echa tej batalii są ogromne. Akcja podjęta przez rząd Orbana wywołała wściekłość Sorosa. Urodzony w Budapeszcie 86-letni finansista oświadczył, że jest zbulwersowany skierowaną przeciw niemu kampanią, którą nazwał „antysemicką”. Po pierwszych komentarzach żydowskiego filantropa Janos Lazar, szef kancelarii Orbana, tłumaczył, że kampania nie dotyczy pochodzenia Sorosa. 

Do tego odniósł się z kolei Michael Vachon, rzecznik Sorosa, który zasugerował, że węgierska kampania przywołuje „najciemniejsze czasy Europy”. Dodawał też, że „nienawiść rządu Orbana do obcych i demonizowanie uchodźców jest antyeuropejskie”. Dementował również zarzuty, wg których Soros wspiera imigrację nielegalnych uchodźców do Europy. Po tych komentarzach o zaprzestanie kampanii zaapelowała Federacja Węgierskich Gmin Zydowskich, organizacja Mazsihisz.

Węgierską wojnę z Sorosem komentował takżę Yossi Amrani, ambasador Izraela na Węgrzech, który w sobotę 8 lipca poprosił rząd o zaprzestanie kampanii przeciwko finansiście, z powodu obaw o lokalną społeczność żydowską. Ta może – zdaniem Amraniego – paść ofiarą antysemickich ataków. – Apeluję do osób zaangażowanych w bieżącą kampanię o rozważenie konsekwencji. W tej chwili, poza polityczną krytyką pewnej osoby, kampania nie tylko wywołuje smutne wspomnienia, ale także rodzi nienawiść i strach – pisał Amrani w oświadczeniu zatwierdzonym – jak pierwotnie podano – przez izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych. – Naszym moralnym obowiązkiem jest zabranie głosu i wezwanie władz do zakończenia tego cyklu – dodawał ambasador cytowany m. in. przez Haaretz.

Dzień później – również poprzez komentarz w Haaretz – złagodzono formę oświadczenia i sprostowano, że jedynym celem było wyrażenie „ubolewania z powodu jakiegokolwiek możliwego przejawu antysemityzmu”. Zasugerowano jednocześnie w komentarzu redakcyjnym, że premier Netanjahu nie był zadowolony z podjętej przez ambasadora próby obrony Sorosa i jej nie zatwierdził. W komentarzach można było znaleźć sugestie, iż może to oznaczać początek końca wszechmocnego do niedawna filantropa. W polskich mediach pojawiły się również głosy, że być może nadszedł czas na podobną kampanię w Polsce, bo i tu wpływy Sorosa, który wspiera antyrządowe, lewicowe organizacje są ogromne.

Txt i fot. Artur Ceyrowski

Warto poczytać

 1. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 2. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

 3. turkey19012018 19.01.2018

  Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

  Turecki minister ds. UE Omer Celik ostrzegł w piątek, że obecna sytuacja nie daje władzom w Ankarze powodu, by dotrzymywać porozumienia z UE w sprawie migrantów.

 4. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 5. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 6. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 7. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 8. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook