Jedynie prawda jest ciekawa


Węgry organizują kampanię przeciwko Sorosowi. Wspiera ją także Izrael?

11.07.2017

Billboardy, plakaty na przystankach, a do tego kampania telewizyjna – twarz słynnego żydowskiego finansisty pojawiła się ostatnio w całych Węgrzech. Obok uśmiechniętego miliardera pojawia się napis: „Nie pozwolimy, aby Soros śmiał się ostatni”. Z plakatów dowiadujemy się jeszcze, że „99 procent Węgrów odrzuca nielegalną imigrację”.

Według serwisu Politico rząd Orbana wydał na tę kampanię blisko 19 milionów euro. Takich środków nie wydaje się z błahych powodów. Ale spór między węgierskim rządem a Sorosem do błahych nie należy i trwa już od dawna. Rząd Orbana ostro krytykuje żydowskiego finansistę zarzucając mu m. in. stymulowanie nielegalnej imigracji do Europy i chęć wpływania na sytuację w kraju za pośrednictwem organizacji pozarządowych. Powołuje się przy tym na oficjalne statystyki, wg których blisko 40% uchodźców trafia do Europy przez organizacje charytatywne, które organizują procesy migracyjne na wielką skalę.

Jak można się domyślać, echa tej batalii są ogromne. Akcja podjęta przez rząd Orbana wywołała wściekłość Sorosa. Urodzony w Budapeszcie 86-letni finansista oświadczył, że jest zbulwersowany skierowaną przeciw niemu kampanią, którą nazwał „antysemicką”. Po pierwszych komentarzach żydowskiego filantropa Janos Lazar, szef kancelarii Orbana, tłumaczył, że kampania nie dotyczy pochodzenia Sorosa. 

Do tego odniósł się z kolei Michael Vachon, rzecznik Sorosa, który zasugerował, że węgierska kampania przywołuje „najciemniejsze czasy Europy”. Dodawał też, że „nienawiść rządu Orbana do obcych i demonizowanie uchodźców jest antyeuropejskie”. Dementował również zarzuty, wg których Soros wspiera imigrację nielegalnych uchodźców do Europy. Po tych komentarzach o zaprzestanie kampanii zaapelowała Federacja Węgierskich Gmin Zydowskich, organizacja Mazsihisz.

Węgierską wojnę z Sorosem komentował takżę Yossi Amrani, ambasador Izraela na Węgrzech, który w sobotę 8 lipca poprosił rząd o zaprzestanie kampanii przeciwko finansiście, z powodu obaw o lokalną społeczność żydowską. Ta może – zdaniem Amraniego – paść ofiarą antysemickich ataków. – Apeluję do osób zaangażowanych w bieżącą kampanię o rozważenie konsekwencji. W tej chwili, poza polityczną krytyką pewnej osoby, kampania nie tylko wywołuje smutne wspomnienia, ale także rodzi nienawiść i strach – pisał Amrani w oświadczeniu zatwierdzonym – jak pierwotnie podano – przez izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych. – Naszym moralnym obowiązkiem jest zabranie głosu i wezwanie władz do zakończenia tego cyklu – dodawał ambasador cytowany m. in. przez Haaretz.

Dzień później – również poprzez komentarz w Haaretz – złagodzono formę oświadczenia i sprostowano, że jedynym celem było wyrażenie „ubolewania z powodu jakiegokolwiek możliwego przejawu antysemityzmu”. Zasugerowano jednocześnie w komentarzu redakcyjnym, że premier Netanjahu nie był zadowolony z podjętej przez ambasadora próby obrony Sorosa i jej nie zatwierdził. W komentarzach można było znaleźć sugestie, iż może to oznaczać początek końca wszechmocnego do niedawna filantropa. W polskich mediach pojawiły się również głosy, że być może nadszedł czas na podobną kampanię w Polsce, bo i tu wpływy Sorosa, który wspiera antyrządowe, lewicowe organizacje są ogromne.

Txt i fot. Artur Ceyrowski

Warto poczytać

 1. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 2. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 3. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 4. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 5. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 6. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

 7. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook