Jedynie prawda jest ciekawa


Węgry organizują kampanię przeciwko Sorosowi. Wspiera ją także Izrael?

11.07.2017

Billboardy, plakaty na przystankach, a do tego kampania telewizyjna – twarz słynnego żydowskiego finansisty pojawiła się ostatnio w całych Węgrzech. Obok uśmiechniętego miliardera pojawia się napis: „Nie pozwolimy, aby Soros śmiał się ostatni”. Z plakatów dowiadujemy się jeszcze, że „99 procent Węgrów odrzuca nielegalną imigrację”.

Według serwisu Politico rząd Orbana wydał na tę kampanię blisko 19 milionów euro. Takich środków nie wydaje się z błahych powodów. Ale spór między węgierskim rządem a Sorosem do błahych nie należy i trwa już od dawna. Rząd Orbana ostro krytykuje żydowskiego finansistę zarzucając mu m. in. stymulowanie nielegalnej imigracji do Europy i chęć wpływania na sytuację w kraju za pośrednictwem organizacji pozarządowych. Powołuje się przy tym na oficjalne statystyki, wg których blisko 40% uchodźców trafia do Europy przez organizacje charytatywne, które organizują procesy migracyjne na wielką skalę.

Jak można się domyślać, echa tej batalii są ogromne. Akcja podjęta przez rząd Orbana wywołała wściekłość Sorosa. Urodzony w Budapeszcie 86-letni finansista oświadczył, że jest zbulwersowany skierowaną przeciw niemu kampanią, którą nazwał „antysemicką”. Po pierwszych komentarzach żydowskiego filantropa Janos Lazar, szef kancelarii Orbana, tłumaczył, że kampania nie dotyczy pochodzenia Sorosa. 

Do tego odniósł się z kolei Michael Vachon, rzecznik Sorosa, który zasugerował, że węgierska kampania przywołuje „najciemniejsze czasy Europy”. Dodawał też, że „nienawiść rządu Orbana do obcych i demonizowanie uchodźców jest antyeuropejskie”. Dementował również zarzuty, wg których Soros wspiera imigrację nielegalnych uchodźców do Europy. Po tych komentarzach o zaprzestanie kampanii zaapelowała Federacja Węgierskich Gmin Zydowskich, organizacja Mazsihisz.

Węgierską wojnę z Sorosem komentował takżę Yossi Amrani, ambasador Izraela na Węgrzech, który w sobotę 8 lipca poprosił rząd o zaprzestanie kampanii przeciwko finansiście, z powodu obaw o lokalną społeczność żydowską. Ta może – zdaniem Amraniego – paść ofiarą antysemickich ataków. – Apeluję do osób zaangażowanych w bieżącą kampanię o rozważenie konsekwencji. W tej chwili, poza polityczną krytyką pewnej osoby, kampania nie tylko wywołuje smutne wspomnienia, ale także rodzi nienawiść i strach – pisał Amrani w oświadczeniu zatwierdzonym – jak pierwotnie podano – przez izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych. – Naszym moralnym obowiązkiem jest zabranie głosu i wezwanie władz do zakończenia tego cyklu – dodawał ambasador cytowany m. in. przez Haaretz.

Dzień później – również poprzez komentarz w Haaretz – złagodzono formę oświadczenia i sprostowano, że jedynym celem było wyrażenie „ubolewania z powodu jakiegokolwiek możliwego przejawu antysemityzmu”. Zasugerowano jednocześnie w komentarzu redakcyjnym, że premier Netanjahu nie był zadowolony z podjętej przez ambasadora próby obrony Sorosa i jej nie zatwierdził. W komentarzach można było znaleźć sugestie, iż może to oznaczać początek końca wszechmocnego do niedawna filantropa. W polskich mediach pojawiły się również głosy, że być może nadszedł czas na podobną kampanię w Polsce, bo i tu wpływy Sorosa, który wspiera antyrządowe, lewicowe organizacje są ogromne.

Txt i fot. Artur Ceyrowski

Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 2. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 3. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 4. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 5. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 6. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 8. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook