Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Węgry nie chcą Sorosa

11.01.2017
SorostalkinMalaysia
Węgry nie chcą Sorosa

- Jakiekolwiek organizacje społeczeństwa obywatelskiego finansowane przez amerykańskiego miliardera powinny "zostać wymiecione" z Węgier – oświadczył wiceszef Fideszu.

- Jakiekolwiek organizacje społeczeństwa obywatelskiego finansowane przez amerykańskiego miliardera George'a Sorosa powinny "zostać wymiecione" z Węgier – oświadczył na konferencji prasowej wiceszef rządzącego w tym kraju ugrupowania Fidesz, Szilard Nemeth.

Zgodnie z filmem wideo opublikowanym na stronie internetowej stacji HirTV Nemeth mówił, że Soros "sprowadza na Węgry wielki globalny kapitał i związaną z nim poprawność polityczną", a finansowane przez niego NGO mieszają się w politykę.

"Te organizacje muszą zostać wypchnięte za pomocą wszelkich dostępnych narzędzi; uważam, że powinny zostać wymiecione" - powiedział we wtorek wiceprzewodniczący Fideszu.

Agencja Reutera przypomina, że premier Węgier Viktor Orban mówił, iż organizacje pozarządowe otrzymują pieniądze z zagranicy, by ściągać na Węgry i do innych państw Unii Europejskiej jak najwięcej imigrantów.

Zapytany o wypowiedź Nemetha rzecznik rządu Węgier Zoltan Kovacs napisał w oświadczeniu do agencji Reutera, iż wiceszef Fideszu przedstawił swoje prywatne poglądy, a stanowisko rządu zostało zaprezentowane w wypowiedzi premiera Orbana opublikowanej na stronie 888.hu.

W tym grudniowym wywiadzie premier mówił, że Soros - dawny mecenas Fideszu, krytycznie nastawiony do obecnego rządu - zostałby "wyeliminowany" w każdym europejskim kraju. Orban zapowiedział, że organizacje pozarządowe będą badane, by sprawdzić, czyje interesy reprezentują oraz że 2017 rok "będzie czasem wyeliminowania Sorosa i sił, które go symbolizują".

"Nie wiemy dokładnie, jakie działania wymierzone w organizacje społeczeństwa obywatelskiego planuje rząd, ale najnowsze wypowiedzi nie wystraszyły nas" - napisała na Facebooku organizacja TASZ, jedna z NGO finansowanych przez Sorosa.

[fot. Jeff Ooi/commons.wikimedia.org]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. szczerbaty 23.02.2017

  W Paryżu rozmawiano nt. sytuacji na Ukrainie

  Szczerski powiedział PAP, że doradcy wymienili opinie nt. przyszłości polityki europejsko-amerykańskiej oraz podsumowali doświadczenia z konferencji bezpieczeństwa, która odbyła się w ub. tygodniu w Monachium.

 2. mid-epa05810138 23.02.2017

  Rumunia: 1300 osób sądzonych za korupcję w 2016

  Wśród oskarżonych jest trzech ministrów, 17 parlamentarzystów, 20 członków kadry kierowniczej państwowych przedsiębiorstw.

 3. kanclerzmerkel 23.02.2017

  Merkel: Potrzebna czujność wobec dezinformacji

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała w czwartek w Berlinie o czujność wobec kampanii dezinformacyjnych. Odniosła się w ten sposób do fałszywych pogłosek o rzekomym gwałcie popełnionym przez żołnierzy Bundeswehry na Litwince

 4. mid-epa05809058 23.02.2017

  Irackie siły odbiły lotnisko w Mosulu

  Po tym, jak siły bezpieczeństwa weszły na teren lotniska i opanowały pas startowy, znalazły się pod silnym ostrzałem dżihadystów.

 5. code-17855411280 23.02.2017

  Rosja tworzy wojsko do wojny informacyjnej

  "Wygrana w wojnie informacyjnej w obecnych realiach świata nabiera nierzadko większego znaczenia niż zwycięstwo w klasycznej wojnie z użyciem broni".

 6. isis-stefff 22.02.2017

  W Niemczech coraz więcej radykalnych islamistów

  W Niemczech przebywa obecnie 1 600 osób zaliczanych przez kontrwywiad do środowiska islamistyczno-terrorystycznego - powiedział szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) Hans-Georg Massen w środę podczas międzynarodowego kongresu policji w Berlinie.

 7. pinterman-steff 22.02.2017

  Timmermans niezadowolony z odpowiedzi Polski ws. rządów prawa

  Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans powiedział unijnym komisarzom, że nie jest zadowolony z odpowiedzi Polski na zalecenia ws. praworządności i może poprosić o dyskusję na ten temat w gronie ministrów ds. europejskich - twierdzą źródła zbliżone do KE.

 8. papiez-steff 22.02.2017

  Watykan będzie chronił wizerunek papieża

  Watykański Sekretariat Stanu zapowiada podjęcie kroków prawnych w celu ochrony wizerunku papieża. Ma to na celu zapobiec sytuacji, aby wizerunek nie był wykorzystywany w sposób instrumentalny.

CS140fotMINI

Czas Stefczyka 140/2017

PDF (4,49 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook