Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Węgry łagodzą pakiet antyterrorystyczny

07.04.2016

Węgierski rząd złagodził projekt pakietu antyterrorystycznego, obejmujący m.in. zmiany w konstytucji - poinformował dziennik "Magyar Idoek". Według gazety stało się tak z powodu krytyki opozycji.

Informując o zaplanowanych na piątek konsultacjach międzypartyjnych na temat projektu, "Magyar Idoek" pisze: "Resort obrony wierzy w powodzenie negocjacji, gdyż nowy, kompromisowy tekst normy prawnej wprowadzającej zmiany w konstytucji przygotowano z uwzględnieniem w niektórych punktach krytyki ze strony opozycji".

Według dziennika skróceniu uległby np. okres, na który rząd mógłby wprowadzić stan zagrożenia terrorystycznego - z proponowanych wcześniej 60 dni do 30.

Skasowano też sześć z 30 możliwych ograniczeń przewidzianych w projekcie w razie ogłoszenia stanu zagrożenia terrorystycznego - informuje gazeta. I tak, nie można by już wprowadzać ograniczeń dotyczących magazynowania towarów, nośników energii oraz artykułów spożywczych istotnych z punktu widzenia obrony kraju. Nie można by również ograniczać eksportu i importu ani zawieszać zamówień publicznych.

Z tekstu projektu usunięto także - według "Magyar Idoek" - ograniczenie lub zakaz wjazdu na Węgry cudzoziemców, ograniczenie przebywania żyjących w kraju osób, które nie są obywatelami węgierskimi, oraz obowiązek ich rejestracji. Nie byłoby także ograniczeń lub zakazu kontaktowania się z cudzoziemcami i zagranicznymi organizacjami.

Rząd Węgier chce wprowadzić do konstytucji pojęcia stanu zagrożenia terrorystycznego, który dawałby mu prawo m.in. do zamykania granic. Gdyby odpowiednie poprawki zostały przyjęte, byłaby to już szósta zmiana konstytucji za rządów obecnej koalicji centroprawicowego Fideszu premiera Viktora Orbana i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP).

Podczas obowiązywania stanu zagrożenia terrorystycznego w wykonywaniu obowiązków policji mogłoby pomagać wojsko. Według portalu Origo rząd miałby m.in. prawo do zmiany budżetu państwa, wprowadzenia godziny policyjnej czy zakazu zgromadzeń, a także tymczasowego zawieszania niektórych ustaw. Inne proponowane uprawnienia rządu to ograniczanie działalności mediów, nadzór internetu i poczty, zakaz ruchu drogowego, kolejowego i lotniczego czy zarządzenie wysiedlenia ludności z określonego obszaru.

Poparcie przynajmniej niektórych posłów opozycji jest kluczowe dla przyjęcia poprawek, gdyż koalicja Fidesz-KDNP, która przez długi czas dysponowała większością dwóch trzecich miejsc w parlamencie, utraciła ją w 2014 roku.

ansa/PAP

[fot.PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. hksdakhuchodzcydd 18.01.2017

  UE grozi kolejna fala uchodźców?

  Premier przewodniczącej obecnie UE Malty Joseph Muscat ostrzegł w środę przed kolejną falą migracji przez Morze Śródziemne, która może pojawić się wiosną. Jego zdaniem UE musi szybko zakończyć spór o reformę polityki migracyjnej, w tym o relokację uchodźców.

 2. mid-epa05723766 18.01.2017

  Polacy na stanowiskach wiceszefów PE

  Europoseł SLD Bogusław Liberadzki, a także Ryszard Czarnecki (PiS) zostali wybrani na stanowiska wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego.

 3. Konrad-szymanski-045t54da8ff8m800xcafa9858 18.01.2017

  Szymański: Polacy nie powinni być zakładnikami Brexitu

  Sprawa miliona Polaków, którzy już są w Wielkiej Brytanii, powinna być "poza stołem negocjacyjnym" i nie powinni być zakładnikami procesu politycznego- powiedział w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański, odnosząc się do wystąpienia brytyjskiej premier Theresy May dotyczącego Brexitu.

 4. mid-epa05721093 17.01.2017

  Nie będzie delegalizacji NPD

  „Pomimo wrogiej konstytucji ideologii NPD powinna nadal korzystać z przywilejów przewidzianych dla partii politycznych".

 5. prezydentADwyadvashem 17.01.2017

  Prezydent w Yad Vashem: To wielka lekcja

  „Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale i zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na przemoc i antysemityzm”.

 6. mid-epa05723729 17.01.2017

  Wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego

  Wypracowane w ostatniej chwili porozumienie między liberałami i chadekami praktycznie przesądza o zwycięstwie Antonio Tajaniego.

 7. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 8. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook