Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Węgry łagodzą pakiet antyterrorystyczny

07.04.2016

Węgierski rząd złagodził projekt pakietu antyterrorystycznego, obejmujący m.in. zmiany w konstytucji - poinformował dziennik "Magyar Idoek". Według gazety stało się tak z powodu krytyki opozycji.

Informując o zaplanowanych na piątek konsultacjach międzypartyjnych na temat projektu, "Magyar Idoek" pisze: "Resort obrony wierzy w powodzenie negocjacji, gdyż nowy, kompromisowy tekst normy prawnej wprowadzającej zmiany w konstytucji przygotowano z uwzględnieniem w niektórych punktach krytyki ze strony opozycji".

Według dziennika skróceniu uległby np. okres, na który rząd mógłby wprowadzić stan zagrożenia terrorystycznego - z proponowanych wcześniej 60 dni do 30.

Skasowano też sześć z 30 możliwych ograniczeń przewidzianych w projekcie w razie ogłoszenia stanu zagrożenia terrorystycznego - informuje gazeta. I tak, nie można by już wprowadzać ograniczeń dotyczących magazynowania towarów, nośników energii oraz artykułów spożywczych istotnych z punktu widzenia obrony kraju. Nie można by również ograniczać eksportu i importu ani zawieszać zamówień publicznych.

Z tekstu projektu usunięto także - według "Magyar Idoek" - ograniczenie lub zakaz wjazdu na Węgry cudzoziemców, ograniczenie przebywania żyjących w kraju osób, które nie są obywatelami węgierskimi, oraz obowiązek ich rejestracji. Nie byłoby także ograniczeń lub zakazu kontaktowania się z cudzoziemcami i zagranicznymi organizacjami.

Rząd Węgier chce wprowadzić do konstytucji pojęcia stanu zagrożenia terrorystycznego, który dawałby mu prawo m.in. do zamykania granic. Gdyby odpowiednie poprawki zostały przyjęte, byłaby to już szósta zmiana konstytucji za rządów obecnej koalicji centroprawicowego Fideszu premiera Viktora Orbana i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP).

Podczas obowiązywania stanu zagrożenia terrorystycznego w wykonywaniu obowiązków policji mogłoby pomagać wojsko. Według portalu Origo rząd miałby m.in. prawo do zmiany budżetu państwa, wprowadzenia godziny policyjnej czy zakazu zgromadzeń, a także tymczasowego zawieszania niektórych ustaw. Inne proponowane uprawnienia rządu to ograniczanie działalności mediów, nadzór internetu i poczty, zakaz ruchu drogowego, kolejowego i lotniczego czy zarządzenie wysiedlenia ludności z określonego obszaru.

Poparcie przynajmniej niektórych posłów opozycji jest kluczowe dla przyjęcia poprawek, gdyż koalicja Fidesz-KDNP, która przez długi czas dysponowała większością dwóch trzecich miejsc w parlamencie, utraciła ją w 2014 roku.

ansa/PAP

[fot.PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. mid-epa05876973 29.03.2017

  Tusk do Brytyjczyków: Już za wami tęsknimy

  "Nie ma powodu udawać, że to szczęśliwy dzień dla Londynu czy dla Brukseli" - stwierdził szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

 2. mid-epa05876778 29.03.2017

  Premier May oficjalnie rozpoczęła procedurę Brexitu

  Brytyjska premier Theresa May poinformowała w środę Izbę Gmin, że jej rząd rozpoczął procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

 3. 42564341528dcd6247a0b 29.03.2017

  Władze Ukrainy potępiły atak na polski konsulat

  - Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zdecydowanie potępił ostrzał polskiego konsulatu w Łucku na północnym zachodzie kraju - oświadczył w środę jego rzecznik Swiatosław Cehołko.

 4. mid-epa05876034 29.03.2017

  Senat USA zatwierdził przyjęcie Czarnogóry do NATO

  Senat amerykańskiego Kongresu miażdżącą przewagą głosów 97 "za" do 2 "przeciw" zaaprobował poprawki w traktacie waszyngtońskim pozwalające na przyjęcie Czarnogóry do NATO.

 5. phpThumbgeneratedthumbnailJPEG 29.03.2017

  Ostrzelano polski konsulat w Łucku

  W nocy z wtorku na środę ostrzelana została siedziba polskiego konsulatu w Łucku, na północnym zachodzie Ukrainy - powiedział PAP konsul RP w tym mieście Krzysztof Sawicki. Według niego budynek został uszkodzony, ale na szczęście nikt nie ucierpiał.

 6. mid-epa05874018 28.03.2017

  Trump o rosyjskich powiązaniach Clintonów

  Prezydent USA wzywa do zbadania sprawy małżeństwa Clintonów i ich powiązań z Kremlem.

 7. trz111 28.03.2017

  Platforma chce Trzaskowskiego w EPP

  Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że PO chce, by stanowisko wiceprzewodniczącego EPP przypadło Trzaskowskiemu.

 8. tarcz445 28.03.2017

  Rosja: Tarcza USA może być użyta przeciwko nam

  -Rozmieszczanie systemu obrony przeciwrakietowej konsekwentnie niszczy utrwalony system bezpieczeństwa międzynarodowego- powiedział gen. Wiktor Poznichir.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook