Jedynie prawda jest ciekawa


Węgry łagodzą pakiet antyterrorystyczny

07.04.2016

Węgierski rząd złagodził projekt pakietu antyterrorystycznego, obejmujący m.in. zmiany w konstytucji - poinformował dziennik "Magyar Idoek". Według gazety stało się tak z powodu krytyki opozycji.

Informując o zaplanowanych na piątek konsultacjach międzypartyjnych na temat projektu, "Magyar Idoek" pisze: "Resort obrony wierzy w powodzenie negocjacji, gdyż nowy, kompromisowy tekst normy prawnej wprowadzającej zmiany w konstytucji przygotowano z uwzględnieniem w niektórych punktach krytyki ze strony opozycji".

Według dziennika skróceniu uległby np. okres, na który rząd mógłby wprowadzić stan zagrożenia terrorystycznego - z proponowanych wcześniej 60 dni do 30.

Skasowano też sześć z 30 możliwych ograniczeń przewidzianych w projekcie w razie ogłoszenia stanu zagrożenia terrorystycznego - informuje gazeta. I tak, nie można by już wprowadzać ograniczeń dotyczących magazynowania towarów, nośników energii oraz artykułów spożywczych istotnych z punktu widzenia obrony kraju. Nie można by również ograniczać eksportu i importu ani zawieszać zamówień publicznych.

Z tekstu projektu usunięto także - według "Magyar Idoek" - ograniczenie lub zakaz wjazdu na Węgry cudzoziemców, ograniczenie przebywania żyjących w kraju osób, które nie są obywatelami węgierskimi, oraz obowiązek ich rejestracji. Nie byłoby także ograniczeń lub zakazu kontaktowania się z cudzoziemcami i zagranicznymi organizacjami.

Rząd Węgier chce wprowadzić do konstytucji pojęcia stanu zagrożenia terrorystycznego, który dawałby mu prawo m.in. do zamykania granic. Gdyby odpowiednie poprawki zostały przyjęte, byłaby to już szósta zmiana konstytucji za rządów obecnej koalicji centroprawicowego Fideszu premiera Viktora Orbana i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP).

Podczas obowiązywania stanu zagrożenia terrorystycznego w wykonywaniu obowiązków policji mogłoby pomagać wojsko. Według portalu Origo rząd miałby m.in. prawo do zmiany budżetu państwa, wprowadzenia godziny policyjnej czy zakazu zgromadzeń, a także tymczasowego zawieszania niektórych ustaw. Inne proponowane uprawnienia rządu to ograniczanie działalności mediów, nadzór internetu i poczty, zakaz ruchu drogowego, kolejowego i lotniczego czy zarządzenie wysiedlenia ludności z określonego obszaru.

Poparcie przynajmniej niektórych posłów opozycji jest kluczowe dla przyjęcia poprawek, gdyż koalicja Fidesz-KDNP, która przez długi czas dysponowała większością dwóch trzecich miejsc w parlamencie, utraciła ją w 2014 roku.

ansa/PAP

[fot.PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

  Sprawa Alfiego Evansa wzbudza całkowicie zrozumiałe oburzenie, nie tylko w Polsce.

 2. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 3. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 4. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 5. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 6. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook