Jedynie prawda jest ciekawa


Węgry nie chcą organizacji Sorosa

08.04.2017

Rządząca na Węgrzech partia Fidesz złożyła w piątek w parlamencie projekt nowelizacji ustawy o organizacjach pozarządowych.

Rządząca na Węgrzech partia Fidesz złożyła w piątek w parlamencie projekt nowelizacji ustawy o organizacjach pozarządowych, zobowiązujący te, które otrzymują fundusze z zagranicy, do rejestrowania się jako "organizacje wspierane z zagranicy".

Zgodnie z projektem organizacja, która otrzymała z zagranicy co najmniej 7,2 mln ft (23 tys. euro) w ciągu roku, zalicza się do kategorii "organizacji wspieranej z zagranicy" i powinna ten fakt zgłosić w sądzie w ciągu 15 dni. Za wsparcie zagraniczne nie uważa się funduszy unijnych. Spod projektu są też wyłączone organizacje o charakterze religijnym.

Informację o byciu "organizacją wspieraną z zagranicy" należy zamieścić na stronie internetowej danej organizacji, jak również w wydawanych przez nią publikacjach i materiałach prasowych. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, organizacja otrzymywałaby najpierw wezwanie, potem grzywnę i wreszcie byłaby likwidowana.

Według węgierskiej organizacji Stowarzyszenie na rzecz Prawa do Swobód (TASZ) ustawa bardzo przypomina rosyjską i izraelską ustawę dotyczącą NGO.

W uzasadnieniu wnioskodawcy podkreślili, że w ostatnim czasie stało się realnym zagrożeniem to, że "zagraniczne grupy interesów starają się wykorzystać organizacje społeczeństwa obywatelskiego" m.in. poprzez ich wspieranie finansowe.

"Celem takich świadczeń jest realizowanie poprzez wpływ na otrzymujące je organizacje pozarządowe własnych interesów w życiu politycznym i społecznym na Węgrzech. Wpływ ten może być skierowany na uzyskanie konkretnej decyzji politycznej czy gospodarczej, kształtowanie kierunków polityk branżowych, a w najszerszym sensie nawet na funkcjonowanie systemu instytucji państwa demokratycznego" - napisali wnioskodawcy.

Według nich procesy te w coraz większym stopniu mogą zagrażać bezpieczeństwu narodowemu i

suwerenności Węgier.

Organizacja TASZ uznała, że projekt ma służyć naznaczeniu organizacji działających niezależnie od rządu piętnem organizacji reprezentujących zagraniczne interesy. Jak przy tym podkreśliła, sama jest celem proponowanych zmian prawnych.

"Planowana ustawa w rzeczywistości nie służy zwiększeniu przejrzystości, tylko stanowi ze strony rządu kolejną próbę uciszenia organizacji wpływających na opinię w sprawach publicznych. Zamiast wejść w polemikę z tymi, którzy krytykują jego pracę, rząd chce zlikwidować debatę" – napisała organizacja na swej stronie internetowej.

W drugiej połowie marca ponad 120 węgierskich organizacji pozarządowych, w tym Węgierski Komitet Helsiński i Amnesty International, zaprotestowało przeciwko polityce rządu zmierzającej do ich zdyskredytowania oraz zaapelowało o włączenie ich do konsultacji w sprawie nowej ustawy o NGO.

Konsultacje odbyły się jednak tylko z partiami parlamentarnymi.

W styczniu wiceszef Fideszu Szilard Nemeth, pytany o doniesienia na temat szykowanej ustawy o NGO, oświadczył że należy "wymieść" z Węgier "organizacje pseudopozarządowe imperium (George'a) Sorosa", które są utrzymywane po to, by "forsować ponad rządami narodowymi świat globalnego wielkiego kapitału i poprawności politycznej". Później Nemeth przyznał, że być może użył nieco zbyt ostrych sformułowań, ale dodał, że podtrzymuje ich treść.

Projekt ustawy złożono kilka dni po tym, jak parlament przyjął nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym, zaostrzającą przepisy dotyczące zagranicznych uniwersytetów, w tym założonego przez Sorosa Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU).

[fot. Harald Dettenborn/commons.wikimedia.org/CC BY 3.0 de]

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 2. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 3. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 4. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 5. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 6. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 7. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 8. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook