Jedynie prawda jest ciekawa


Węgierska prasa: Orban musi wybrać między Brukselą a Warszawą

24.08.2017

W związku z coraz wyraźniejszym zmierzaniem Czech i Słowacji ku ściślejszej współpracy z UE, rząd premiera Węgier Viktora Orbana będzie musiał wybrać, w jakim kierunku pójść: Brukseli czy Warszawy - pisze w czwartek węgierski tygodnik "HVG".

- Bruksela czy Warszawa? - rząd Orbana musi wybrać, na kogo będzie się orientować w związku z tym, że spośród państw Grupy Wyszehradzkiej Czechy i Słowacja coraz wyraźniej zmierzają w kierunku ściślejszej współpracy unijnej i w strefie euro - pisze liberalny tygodnik w tekście zatytułowanym "Rozdroże".

"HVG" przypomina słowa premiera Słowacji Roberta Fico: "Pytanie, na które musimy odpowiedzieć, jest bardzo proste. Czy chcemy powiązać przyszłość Słowacji z najbardziej rozwiniętymi państwami Europy, takimi jak Niemcy i Francja? Moja odpowiedź brzmi: tak".

Pytanie to według tygodnika jest zasadne również w przypadku Węgier: czy chcą one zmierzać w kierunku wspomnianym przez Fico, czy też "znaleźć się na peryferiach Unii Europejskiej". "HVG" podkreśla przy tym, że państwa, które nie wstąpią do strefy euro, trafią na pas powolnego ruchu w Europie wielu prędkości.

Zdaniem tygodnika to, że państwa Grupy Wyszehradzkiej znalazły się na rozdrożu, dał odczuć także premier Czech Bohuslav Sobotka, który oznajmił, że po jesiennych wyborach w jego kraju kolejny rząd będzie musiał zdecydować, czy wprowadzić euro.

- W tym tygodniu czeska prasa już ogłosiła, że rząd praski wnioskuje, by także jego minister finansów mógł brać udział jako obserwator w posiedzeniach ministrów sektorowych państw strefy euro - podkreśla "HVG".

Według gazety, premierzy Czech i Słowacji zrozumieli, że od wyboru Emmanuela Macrona na prezydenta Francji "inne wiatry wieją w Unii". O ile wcześniej istniała możliwość, że w UE zostaną przyjęte tylko takie reformy, które nie będą wprowadzać rozróżnienia między poszczególnymi państwami, a więc zostanie utrzymana jedność Unii, o tyle teraz to się zmieniło - ocenia tygodnik, przypominając, że kanclerz Niemiec Angela Merkel już opowiedziała się za Europą wielu prędkości.

Tygodnik pisze, że wbrew zapewnieniom węgierskich władz, iż współpraca wyszehradzka jest ściślejsza niż kiedykolwiek, nie uda się utrzymać jedności V4 "w jednej 'małej' sprawie: integracji i przynależności do trzonu Europy". Według "HVG" świadczy o tym m.in. współpraca Trójkąta Sławkowskiego, którego przywódcy spotkali się w środę z Macronem. Chodzi o szefów rządów Czech, Słowacji i Austrii - krajów, których współpraca opiera się na deklaracji podpisanej w 2015 roku w czeskim Sławkowie.

"HVG" zwraca uwagę, że Andrej Babisz, którego centroprawicowy ruch ANO prowadzi w sondażach przedwyborczych w Czechach, także jest eurosceptyczny, ale "widząc rysujące się opcje - pozostanie poza ściślejszym sojuszem i ryzyko trafienia przez to na peryferia, czy też należenie to trzonu Unii - z pewnością zastanowi się nad kolejnym krokiem".

- Jeśli taki scenariusz się urzeczywistni, V4 powróci do poprzedniego stanu letargu i skurczy się do ścisłej współpracy dwóch państw działających dotąd przeciwko integracji, Polski i Węgier, a Czechy i Słowacja tylko w ograniczonym stopniu będą uczestniczyć w życiu sojuszu - pisze tygodnik.

Jeśli Macronowi i Merkel uda się zmobilizować państwa członkowskie do ściślejszej integracji, to "Węgry też będą musiały wybrać, czy chcą pozostać na zewnątrz ściślejszej współpracy, czy spróbują znaleźć się wśród członków strefy euro" - czytamy.

- Wielkim pytaniem jest to, jaką drogę wybierze Polska, zwłaszcza gdy miejsce obecnej partii rządzącej PiS zajmie z czasem formacja bardziej przyjazna Europie - pisze "HVG".

Tygodnik podkreśla przy tym, że choć Orban z całych sił sprzeciwiał się dotąd ściślejszej integracji, to "gdy trzeba, był zdolny do kompromisu". Jako przykład "HVG" podaje głosowanie za ponownym wyborem Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej wbrew woli rządu Polski.

- Według doniesień Komisja Europejska spróbuje zapobiec podziałowi UE na dwie części; jak powiedział komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici, każde państwo będzie musiało wstąpić do strefy euro, aby UE nie stała się sojuszem dwóch prędkości. Dlatego komisarz obiecał, że KE najpewniej jesienią złoży krajom pozostającym poza nią "propozycję nie do odrzucenia" - pisze tygodnik.

"HVG" ocenia w związku z tym, że nie bardzo istnieje alternatywa dla ściślejszej integracji, "a wobec tego potrzebny byłby teraz co najmniej półobrót w polityce zagranicznej Orbana".

PAP

Warto poczytać

 1. 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook