Jedynie prawda jest ciekawa


Ważny talib w rękach niemieckich służb

16.12.2016

Niemieckie służby zatrzymały byłego ministra zdrowia Afganistanu.

Wysokiej rangi przedstawiciel talibów legitymujący się sfałszowanym paszportem kilka tygodni temu próbował wjechać do Niemiec w celu uzyskania azylu, został jednak zatrzymany na lotnisku we Frankfurcie nad Menem - podał w piątek tygodnik "Der Spiegel".

Według "Spiegla" mężczyzna przyleciał do Frankfurtu samolotem Lufthansy ze stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadu. Usiłował przejść przez kontrolę, okazując sfałszowany paszport, a gdy policja wykryła oszustwo, poprosił o azyl dla siebie i swojej rodziny.

Federalny Urząd Migracji i Uchodźców (BAMF) stwierdził, że zatrzymany nazywa się w rzeczywistości Abdul Rauf Mohammed i podczas rządów talibów w latach 90. sprawował stanowisko ministra zdrowia. W latach 1996-2001 kilkakrotnie spotkał się z Osamą bin Ladenem.

Jak piszą dziennikarze wydawanego w Hamburgu tygodnika, Mohammed wyemigrował na początku ubiegłej dekady do Norwegii, gdzie otrzymał azyl. Twierdził, że pokłócił się z kierownictwem talibów i stał się krytykiem radykalnego islamu.

Podczas pobytu w Norwegii Mohammed najwidoczniej jednak ponownie się zradykalizował. Władze w Oslo zarzucały mu, że werbuje młodych muzułmanów dla dżihadu, a w 2014 roku nakazały mu opuszczenie kraju.

Według "Spiegla" BAMF odrzucił wniosek taliba o azyl. Po potwierdzeniu tej decyzji 15 listopada przez sąd Mohammed został odesłany do Arabii Saudyjskiej, skąd prawdopodobnie wrócił do Afganistanu.

Rzecznik MSW Tobias Plate powiedział, że ze względu na przepisy o ochronie danych nie może komentować przypadku opisanego przez "Spiegla". Jak dodał, Niemcy są państwem prawa, a ochrona prywatności dotyczy także talibów.

z Berlina Jacek Lepiarz

mly/PAP

Warto poczytać

 1. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 2. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 3. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 4. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 5. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

 6. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

 7. fuloppap18052018 18.05.2018

  Burmistrz Jersey City znów atakuje nasz kraj! „Nie przeproszę Polski”

  Zaledwie dzień po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w amerykańskim Jersey City, burmistrz tego miasta znów zaatakował Polskę na Twitterze.

 8. 1270dzidzius 18.05.2018

  Do tego prowadzi aborcja. Zabili nie to dziecko, co chcieli!

  Koszmar w Australii – matka nosząca pod sercem dwóch bliźniaków postanowiła dokonać aborcji eugenicznej jednego z nienarodzonych chłopców. Powodem była stwierdzona u niego wada serca. Lekarze przez przypadek zabili jego zdrowego brata.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook