Jedynie prawda jest ciekawa


Watykan będzie chronił wizerunek papieża

22.02.2017

Watykański Sekretariat Stanu zapowiada podjęcie kroków prawnych w celu ochrony wizerunku papieża. Ma to na celu zapobiec sytuacji, aby wizerunek nie był wykorzystywany w sposób instrumentalny.

Watykański Sekretariat Stanu poinformował w środę o podjęciu kroków prawnych, by chronić wizerunek papieża i zagwarantować, aby nie był on instrumentalnie wykorzystywany. Notę wydano po tym, gdy w Rzymie pojawiły się wrogie pod adresem Franciszka plakaty.


Również ostatnio w internecie rozpowszechniono fałszywe wydania watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano". Obie te inicjatywy wiąże się z działalnością konserwatywnych środowisk, krytykujących linię tego pontyfikatu.

W komunikacie rozpowszechnionym przez biuro prasowe Stolicy Apostolskiej napisano: "Sekretariat Stanu wśród swych zadań ma również ochronę wizerunku Ojca Świętego po to, aby jego przekaz mógł dotrzeć do wiernych w całości, a jego osoba nie była instrumentalnie wykorzystywana".

"W tym samym celu Sekretariat Stanu chroni symbole i oficjalne herby Stolicy Apostolskiej za pomocą odpowiednich instrumentów normatywnych przewidzianych w wymiarze międzynarodowym" - głosi wydane oświadczenie.

Następnie podkreślono w nim: "Aby uczynić te działania jeszcze bardziej skutecznymi zgodnie ze wskazanymi celami i by przerwać odnotowane nielegalne epizody, Sekretariat Stanu będzie prowadzić systematyczne działania kontrolne, by monitorować sposób, w jaki wykorzystywany jest wizerunek Ojca Świętego i godło Stolicy Apostolskiej i dokonywać w razie potrzeby stosownej interwencji".

Dyrekcja watykańskiego biura prasowego wyjaśniła później dziennikarzom, że komunikat dotyczy kontroli wszystkich sprzedawanych artykułów oraz "wykorzystywania wizerunku i herbów w celu czerpania korzyści finansowych". Jak się zauważa, zapowiedź prowadzenia monitoringu odnosi się zatem przede wszystkim do sprzedaży wszelkich papieskich wizerunków, także przez internet.

[fot.PAP/EPA/GIORGIO ONORATI]

MW/PAP

Warto poczytać

 1. trump23072018 23.07.2018

  Trump ostrzega Iran. "Nigdy, przenigdy nie groźcie Stanom Zjednoczonym"

  Prezydent USA Donald Trump na Twitterze ostrzegł władze Iranu, by "nigdy, przenigdy" nie groziły Stanom Zjednoczonym, i zagroził poważnymi konsekwencjami. W niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani przestrzegał Waszyngton przed wojną z jego krajem.

 2. antifa23072018 23.07.2018

  Planował zamach terrorystyczny. Policja podejrzewa, iż jest członkiem Antify

  Policja z Południowej Dakoty aresztowała 43-letniego Marka Einerwolda. W jego domu odnaleziono arsenał broni palnej oraz materiały do budowy bomb. Wiele wskazuje na to, że był również członkiem tzw. Antify, a policjanci są przekonani, że planował dokonanie zamachu terrorystycznego.

 3. torturyrosja23072018 23.07.2018

  Tak wyglądają rosyjskie więzienia. Do sieci wyciekł film z tortur! [WIDEO]

  W kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy więziennych zidentyfikowanych na nagraniu wideo, na którym zarejestrowano bicie jednego z więźniów - poinformowała w niedzielę późnym wieczorem niezależna "Nowaja Gazieta".

 4. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 5. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 6. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 7. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 8. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook