Jedynie prawda jest ciekawa


Watykan czerpie naukę z choroby i śmierci Alfiego Evansa. Ważne zmiany w Stolicy Apostolskiej

01.06.2018
alfie18042018
Watykan czerpie naukę z choroby i śmierci Alfiego Evansa. Ważne zmiany w Stolicy Apostolskiej

Należący do Watykanu słynny szpital pediatryczny Bambino Gesu wydał dokument, w którym określa prawa przysługujące nieuleczalnie chorym dzieciom oraz ich rodzicom. Jest to reakcja na słynną sprawę Alfie Evansa, w której brytyjski sąd zabronił rodzicom leczenia swojego dziecka we Włoszech, oraz na inne podobne przypadki.

Według wydanego przez watykański szpital dokumentu nieuleczalnie chore dzieci mają prawo do między innymi drugiej opinii innych lekarzy. Mają również prawo do tego, aby być leczone poza granicami własnego państwa. Bambino Gesu podkreśla, że wybór doktora i szpitala jest prawem rodziców i powinien być szanowany przez jego dotychczasowych lekarzy nawet, jeżeli rodzice zadecydują o przeniesieniu własnego dziecka poza granice państwa. Watykańscy lekarze podkreślają również, że obywatele UE mają prawo do opieki medycznej w dowolnym państwie UE i nie wolno tego prawa pozbawiać dzieci.

Bambino Gesu podkreśla również z całą stanowczością, że oprócz leczenia dziecko ma również prawo do opieki paliatywnej. Obowiązkiem lekarzy jest, gdy tylko jest taka możliwość, walka z cierpieniem chorego dziecka oraz opieka psychologiczna i duchowa nad nim i jego rodzicami.
Nowy dokument podkreśla również to, że nieuleczalnie chore dziecko ma prawo do skorzystania z eksperymentalnych terapii, które mogłyby mu pomóc pod warunkiem, że zostały one dopuszczone przez odpowiednie komisje. Lekarze podkreślają, że potencjalne ryzyko – nieuniknione w wypadku tego typu terapii – należy minimalizować i jasno informować o nim rodziców aby mogli podjąć świadomą decyzję.

Bambino Gesu nie ukrywa, że wydanie nowego dokumentu zainspirowały przypadki Alfiego Evansa i Charliego Garda. W obu tych skandalicznych sprawach brytyjscy lekarze nie zgodzili się, aby rodzice mogli przenieść swoje dzieci na leczenie poza granicami UK, a sądy stanęły po stronie szpitali. „To absurdalne, że wyrok sądu może pokonać związek pomiędzy rodzicami i ich dzieckiem” - powiedział arcybiskup Vincenzo Paglia, prezydent Papieskiej Akademii Życia, na seminarium na którym przedstawiono dokument - „Jeżeli oddamy prawo do życia decyzji sędziego, to jesteśmy skończeni. Wszyscy”.

Mariella Enoc, prezydent Bambino Gesu, była nieco mniej radykalna w swojej wypowiedzi. Jej zdaniem problem z przypadkami Alfiego i Charliego polegał na braku komunikacji pomiędzy jej szpitalem a brytyjskimi władzami. Ujawniła również, że Bambino Gesu będzie zajmowało się podobnymi przypadkami z całego świata, co było dla niej trudną decyzją w związku z niedawnym skandalem finansowym jaki wybuchł w jej szpitalu i spowodowanymi nim trudnościami finansowymi. „Nie robimy tego bo jesteśmy dobrzy ani dlatego, że jesteśmy papieskim szpitalem” - powiedziała zgromadzonym - „robimy to, bo wierzymy w życie, wierzymy w Ewangelię”.

Dokument wydany przez papieski szpital nie ma, siłą rzeczy, mocy prawnej. Ale stanowi silny głos w debacie o prawie rodziców do decydowania o opiece medycznej nad własnym dzieckiem, która wybuchła po kolejnym już przypadku, gdy brytyjski sąd odmówił rodzicom tego prawa. Miejmy nadzieję, że zainspiruje jednak europejskich prawodawców do odważnych kroków w obronie życia.

Wiktor Młynarz, za Catholic News Agency, Cruxnow.com


Warto poczytać

 1. burger21062018 21.06.2018

  Skandaliczna reklama? Burger King przeprasza obrażone rosyjskie kobiety

  Amerykańska sieć barów szybkiej obsługi Burger King przeprosiła za opublikowanie reklamy oferującej darmowe hamburgery Rosjankom, które podczas piłkarskich mistrzostw świata "zaszły w ciążę z gwiazdami futbolu".

 2. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

 3. panama-papers-21062018 21.06.2018

  Bliski współpracownik Putina uwikłany w Panama Papers. Trwa śledztwo

  W Panamie wszczęto dochodzenie w sprawie firmy należącej do wiolonczelisty Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina - podała niezależna "Nowaja Gazieta". To następstwo dziennikarskiego śledztwa dotyczącego dokumentów Panama Papers

 4. medycyna21062018 21.06.2018

  Porażające wyniki kontroli w szpitalu. Z powodu błędów lekarzy zmarło 450 pacjentów

  Niezależna komisja śledcza badająca oskarżenia dotyczące błędów lekarskich w szpitalu w Gosport w Anglii oceniła w opublikowanym w środę raporcie, że ponad 450 osób zmarło w wyniku niewłaściwego przepisywania silnych leków przeciwbólowych w latach 1989-2000.

 5. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 6. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 7. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook