Jedynie prawda jest ciekawa

Waszczykowski uczcił ofiary Bykowni

13.09.2016

Witold Waszczykowski rozpoczął wizytę na Ukrainie.

Szef MSZ rozpoczął dwudniową wizytę na Ukrainie od złożenia wieńców na Cmentarzu Wojennym w Bykowni, czwartej po cmentarzach w Katyniu, Charkowie i Miednoje nekropolia upamiętniająca polskie ofiary NKWD. Dokładna liczba ofiar zbrodni NKWD znana jest dzięki ujawnieniu tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. Zawiera ona  dane 3435 aresztowanych polskich obywateli, które w listopadzie 1940 r. wysłano do centrali NKWD w Moskwie. Kopia dokumentu została przekazana polskim prokuratorom przez stronę ukraińską w 1994 r. Umożliwiło to rozpoczęcie poszukiwań szczątków ofiar.


Waszczykowski będzie rozmawiał dzisiaj w Kijowie z ministrem spraw zagranicznych Pawłem Klimkinem, z którym dokona „przeglądu kluczowych obszarów współpracy polsko-ukraińskiej”. Szef MSZ spotka się również dzisiaj z ukraińskim premierem Wołodymyrem Hrojsmanem. Rozmowę z prezydentem Petrem Poroszenką zaplanowano na jutro.

Według Rafała Sobczaka, dyrektora biura prasowego MSZ omawiane mają być dorobek i perspektywy rozwoju stosunków dwustronnych oraz polskie wsparcie dla reform na Ukrainie. Wizyta w Kijowie ma posłużyć także omówieniu problematyki współpracy transatlantyckiej i bezpieczeństwa. Tematem rozmów ma być także konflikt rosyjsko-ukraiński.


Przy okazji niedawnego Forum Ekonomicznego w Krynicy doszło do spotkania premier Beaty Szydło i premiera Wołodymyra Hrojsmana, w którym uczestniczył też szef polskiego MSZ. Premier Szydło mówiła po tym spotkaniu, że celem jest członkostwo Ukrainy w UE, a wolna Ukraina jest gwarancją bezpieczeństwa Europy. Ukraiński premier ocenił wówczas, że partnerstwo z Polską jest dla jego kraju strategiczne.pc/PAP

fot.[PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 04TABLETYWLOMBARDIISI27072017 27.07.2017

  Włochy: 24 tysiące tabletów na rzecz autonomii

  Władze regionalne Lombardii w północnych Włoszech rozpisały referendum ws. autonomii. Zarzucają władzom w Rzymie, że kradną pieniądze z budżetu. W referendum lombardzkim głosowanie będzie elektroniczne i anonimowe. Rządząca nad Tybrem lewica zarzuca Lombardczykom, że uprawiają propagandę.

 2. 01FIVOJUNCKERZYWNOSCSI27072017 27.07.2017

  Warto bić się o swoje - możliwe nowe unijne prawo o żywności

  We wrześniu będą opublikowane unijne wytyczne do standardów żywności. To pierwszy efekt wspólnego nacisku państw Grupy Wyszehradzkiej na Brukselę ws. podwójnych standardów produktów spożywczych.

 3. budapeszt 27.07.2017

  Węgierski MSZ: Niech UE nie zachowuje się jak Matka Teresa

  Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto wezwał w czwartek Unię Europejską, by nie zachowywała się jak Matka Teresa, bo Unia nie rozdaje pomocy humanitarnej. Według niego w Europie trwa kampania przeciw tym, którzy nie chcą przyjmować nielegalnych imigrantów.

 4. Macron27072017 27.07.2017

  Francja zmienia taktykę. Rejestrację azylantów przeniesie do Afryki

  Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek, że Francja utworzy w Libii tzw. hotspoty, czyli ośrodki rejestracji dla migrantów ubiegających się o azyl w Europie. Dodał, że liczy, iż proces ten rozpocznie się jeszcze "tego lata".

 5. 1270ISLAMPD2707 27.07.2017

  To ma być terror na wielką skalę. ISIS: „Będziemy zabijać Wasze dzieci, mordować Wasze kobiety”!

  Terroryści z ISIS planują mordy na wielką skalę i ćwiartowanie ofiar

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook