Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski uczcił ofiary Bykowni

13.09.2016

Witold Waszczykowski rozpoczął wizytę na Ukrainie.

Szef MSZ rozpoczął dwudniową wizytę na Ukrainie od złożenia wieńców na Cmentarzu Wojennym w Bykowni, czwartej po cmentarzach w Katyniu, Charkowie i Miednoje nekropolia upamiętniająca polskie ofiary NKWD. Dokładna liczba ofiar zbrodni NKWD znana jest dzięki ujawnieniu tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. Zawiera ona  dane 3435 aresztowanych polskich obywateli, które w listopadzie 1940 r. wysłano do centrali NKWD w Moskwie. Kopia dokumentu została przekazana polskim prokuratorom przez stronę ukraińską w 1994 r. Umożliwiło to rozpoczęcie poszukiwań szczątków ofiar.


Waszczykowski będzie rozmawiał dzisiaj w Kijowie z ministrem spraw zagranicznych Pawłem Klimkinem, z którym dokona „przeglądu kluczowych obszarów współpracy polsko-ukraińskiej”. Szef MSZ spotka się również dzisiaj z ukraińskim premierem Wołodymyrem Hrojsmanem. Rozmowę z prezydentem Petrem Poroszenką zaplanowano na jutro.

Według Rafała Sobczaka, dyrektora biura prasowego MSZ omawiane mają być dorobek i perspektywy rozwoju stosunków dwustronnych oraz polskie wsparcie dla reform na Ukrainie. Wizyta w Kijowie ma posłużyć także omówieniu problematyki współpracy transatlantyckiej i bezpieczeństwa. Tematem rozmów ma być także konflikt rosyjsko-ukraiński.


Przy okazji niedawnego Forum Ekonomicznego w Krynicy doszło do spotkania premier Beaty Szydło i premiera Wołodymyra Hrojsmana, w którym uczestniczył też szef polskiego MSZ. Premier Szydło mówiła po tym spotkaniu, że celem jest członkostwo Ukrainy w UE, a wolna Ukraina jest gwarancją bezpieczeństwa Europy. Ukraiński premier ocenił wówczas, że partnerstwo z Polską jest dla jego kraju strategiczne.pc/PAP

fot.[PAP/Paweł Supernak]
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook