Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: trzeba zdwoić siły, by rozprawić się z tzw Państwem Islamskim

10.08.2017

Trzeba zdwoić siły, by rozprawić się z tzw. Państwem Islamskim, a jednocześnie państwa mające duże diaspory muzułmańskie powinny dotrzeć do środowisk, instytucji, które "wychowują tego typu mentalność" - stwierdził szef MSZ Witold Waszczykowski zapytany o atak na żołnierzy na przedmieściach Paryża.

W środę ok. godz. ósmej samochód marki BMW wjechał w grupę wojskowych na ulicy paryskiego przedmieścia Levallois-Perret. Wojskowi wychodzili na służbę z budynku, w którym są zakwaterowani. Sześciu żołnierzy zostało rannych, w tym dwóch ciężko, ale ich życiu nic nie zagraża. Kierowca zbiegł z miejsca zdarzenia, a uciekając uderzył w co najmniej jeden samochód. Po południu na autostradzie na północy Francji zatrzymano mężczyznę podejrzewanego o przeprowadzenie ataku na żołnierzy.

Pytany w TVP o ten atak, szef MSZ powiedział, że w środę słyszał "tragiczną informację, że od początku walki z dżihadem tylko na terenie Francji, zginęło, straciło życie 239 obywateli". - Nie tylko francuskich, bo przecież w zamachach ginęli również inni, byli Polacy, Polki zginęły w Nicei. Jest to tragiczny bilans - powiedział Waszczykowski.

Ocenił, że "trudno będzie Francuzom rozwiązać tę kwestię, bo diaspora muzułmańska jest olbrzymia, jest wielomilionowa we Francji i będzie bardzo trudno zapanować nad tymi, którzy są podejrzewani", a - dodał - jak wynika z informacji ze służb francuskich, powinny one śledzić "wiele tysięcy osób, które są w jakiś sposób poddane, czy zetknęły się z ideologią ekstremistów muzułmańskich".

To pokazuje - mówił Waszczykowski - "że nawet tak bogate, dobrze zarządzane, mające wspaniałe służby państwo jak Francja, nie radzi sobie z tym problemem".- To oznacza, że ten problem trzeba rozwiązywać już poza Europą. Trzeba w tej chwili zdwoić siły, aby rozprawić się z Państwem Islamskim, a jednocześnie na terenie Europy prowadzić normalną dyskusję ze wszystkimi tymi instytucjami, które wspierają ruchy muzułmańskie. Myślę tu o szkołach koranicznych, myślę o różnych stowarzyszeniach, bo to nie są idee, które rodzą się na ulicy, to są idee, które się nabywa, których się uczy - mówił szef MSZ.

Jak dodał, "państwa takie, które mają wielką diaspory muzułmańskie takie jak Francja, Wielka Brytania, Niemcy, państwa skandynawskie, powinny bardziej energicznie wejść w te środowiska, dotrzeć do tych instytucji, które wychowują tego typu mentalność".

Od stycznia 2015 roku we Francji dochodzi do dżihadystycznych zamachów. Zginęło w nich już 239 osób. Celem ostatnich ataków były głównie siły bezpieczeństwa rozmieszczone w kluczowych miejscach w kraju; żołnierze operacji "Sentinelle" - której celem jest ochrona najważniejszych obiektów w całym kraju - zostali zaatakowani po raz szósty.

Francja jest w stanie najwyższej gotowości; w związku z zagrożeniem terrorystycznym w kraju tym kilkakrotnie przedłużano stan wyjątkowy

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 6. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 7. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 8. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook