Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: trzeba zdwoić siły, by rozprawić się z tzw Państwem Islamskim

10.08.2017

Trzeba zdwoić siły, by rozprawić się z tzw. Państwem Islamskim, a jednocześnie państwa mające duże diaspory muzułmańskie powinny dotrzeć do środowisk, instytucji, które "wychowują tego typu mentalność" - stwierdził szef MSZ Witold Waszczykowski zapytany o atak na żołnierzy na przedmieściach Paryża.

W środę ok. godz. ósmej samochód marki BMW wjechał w grupę wojskowych na ulicy paryskiego przedmieścia Levallois-Perret. Wojskowi wychodzili na służbę z budynku, w którym są zakwaterowani. Sześciu żołnierzy zostało rannych, w tym dwóch ciężko, ale ich życiu nic nie zagraża. Kierowca zbiegł z miejsca zdarzenia, a uciekając uderzył w co najmniej jeden samochód. Po południu na autostradzie na północy Francji zatrzymano mężczyznę podejrzewanego o przeprowadzenie ataku na żołnierzy.

Pytany w TVP o ten atak, szef MSZ powiedział, że w środę słyszał "tragiczną informację, że od początku walki z dżihadem tylko na terenie Francji, zginęło, straciło życie 239 obywateli". - Nie tylko francuskich, bo przecież w zamachach ginęli również inni, byli Polacy, Polki zginęły w Nicei. Jest to tragiczny bilans - powiedział Waszczykowski.

Ocenił, że "trudno będzie Francuzom rozwiązać tę kwestię, bo diaspora muzułmańska jest olbrzymia, jest wielomilionowa we Francji i będzie bardzo trudno zapanować nad tymi, którzy są podejrzewani", a - dodał - jak wynika z informacji ze służb francuskich, powinny one śledzić "wiele tysięcy osób, które są w jakiś sposób poddane, czy zetknęły się z ideologią ekstremistów muzułmańskich".

To pokazuje - mówił Waszczykowski - "że nawet tak bogate, dobrze zarządzane, mające wspaniałe służby państwo jak Francja, nie radzi sobie z tym problemem".- To oznacza, że ten problem trzeba rozwiązywać już poza Europą. Trzeba w tej chwili zdwoić siły, aby rozprawić się z Państwem Islamskim, a jednocześnie na terenie Europy prowadzić normalną dyskusję ze wszystkimi tymi instytucjami, które wspierają ruchy muzułmańskie. Myślę tu o szkołach koranicznych, myślę o różnych stowarzyszeniach, bo to nie są idee, które rodzą się na ulicy, to są idee, które się nabywa, których się uczy - mówił szef MSZ.

Jak dodał, "państwa takie, które mają wielką diaspory muzułmańskie takie jak Francja, Wielka Brytania, Niemcy, państwa skandynawskie, powinny bardziej energicznie wejść w te środowiska, dotrzeć do tych instytucji, które wychowują tego typu mentalność".

Od stycznia 2015 roku we Francji dochodzi do dżihadystycznych zamachów. Zginęło w nich już 239 osób. Celem ostatnich ataków były głównie siły bezpieczeństwa rozmieszczone w kluczowych miejscach w kraju; żołnierze operacji "Sentinelle" - której celem jest ochrona najważniejszych obiektów w całym kraju - zostali zaatakowani po raz szósty.

Francja jest w stanie najwyższej gotowości; w związku z zagrożeniem terrorystycznym w kraju tym kilkakrotnie przedłużano stan wyjątkowy

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 4. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 5. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 6. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 7. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 8. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook