Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski spotka się z Tillersonem

18.04.2017

W środę pierwszą oficjalną wizytą dwustronną do Waszyngtonu od czasu objęcia prezydentury Stanów Zjednoczonych przez Donalda Trumpa rozpocznie szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski - poinformował PAP szef biura rzecznika prasowego MSZ Jakub Wawrzyniak.

Według Wawrzyniaka, w środę polski minister spotka się z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem. W programie wizyty, która potrwa do czwartku, przewidziane są też m.in. rozmowy z doradcami prezydenta Trumpa oraz z przedstawicielami czołowych waszyngtońskich think tanków. 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez dyrektora biura rzecznika prasowego MSZ Waszczykowski ma przedstawić stronie amerykańskiej priorytety Polski. Celem wizyty będzie również omówienie perspektyw współpracy sojuszniczej w ramach NATO oraz współpracy dwustronnej dotyczącej m.in. bezpieczeństwa, gospodarki, energetyki i innowacji. 

Minister Waszczykowski pytany przez portal wPolityce.pl o zakres tematów, które będą poruszane podczas spotkania z Tillersonem, odpowiedział:  

„Jest masa kwestii bilateralnych, które musimy omówić. Od spraw bezpieczeństwa, po sprawy regionalne i międzynarodowe. Będziemy rozmawiać o obecności żołnierzy amerykańskich w Polsce, czy o kwestiach zakupu uzbrojenia, które chcemy uzupełnić. Poruszymy także kwestie biznesowe, do których chcemy przekonać Amerykanów, czyli m.in. zakup energii. Z pewnością będziemy mówić o sprawach regionalnych i międzynarodowych. Chcemy wymienić się opiniami na temat sytuacji na Ukrainie. Mam również nadzieję, że za kilka miesięcy Polska będzie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i o przyszłej naszej współpracy także będę rozmawiał z panem Tillersonem. Tematów jest naprawdę wiele” - mówił szef MSZ. 

W ubiegłym tygodniu Waszczykowski mówił w TVP1, że podczas rozmów z Tillersonem w Waszyngtonie poruszy m.in. kwestie związane z wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej, w tym polskich starań o odzyskanie od Rosji wraku Tu-154M. "Na pewno wyłożę całą kwestię katastrofy smoleńskiej i naszych batalii dyplomatycznych o zwrot wraku i będę prosić o pomoc" – podkreślił. 

Z kolei w rozmowie z wPolityce.pl minister Waszczykowski również zapewnił , że podczas spotkania kwestia smoleńska zostanie podniesiona . „We wszystkich rozmowach ze stroną amerykańską, tę kwestię poruszam. Poprzednia administracja nie chciała reagować, liczę, że w przypadku tej, będzie inaczej. Chcę przedstawić jak wygląda obecny stan śledztwa i prosić o pomoc i wsparcie w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy” - powiedział. 

W przekazanej PAP zapowiedzi Wawrzyniak podkreślił, że wizyta szefa polskiej dyplomacji w Stanach Zjednoczonych to "dowód wysokiej intensywności dialogu politycznego" pomiędzy naszymi krajami wobec "szczególnych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa regionalnego Europy Środkowej i Wschodniej". 

Poprzednia wizyta Waszczykowskiego w Stanach Zjednoczonych miała miejsce w drugiej połowie marca; jej głównym celem był udział w spotkaniu Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim oraz promocja polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. 

Na początku marca, szefowie dyplomacji Polski i USA rozmawiali telefonicznie. Jak informował wówczas polski MSZ, Tillerson potwierdził "trwałość więzi transatlantyckich i sojuszniczych zobowiązań, a także zaangażowania USA w działania na rzecz bezpieczeństwa Europy i naszego regionu". 

ak/PAP/wPolityce.pl 

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 2. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 3. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 4. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 5. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 6. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 7. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 8. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook