Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski spotka się z Tillersonem

18.04.2017

W środę pierwszą oficjalną wizytą dwustronną do Waszyngtonu od czasu objęcia prezydentury Stanów Zjednoczonych przez Donalda Trumpa rozpocznie szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski - poinformował PAP szef biura rzecznika prasowego MSZ Jakub Wawrzyniak.

Według Wawrzyniaka, w środę polski minister spotka się z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem. W programie wizyty, która potrwa do czwartku, przewidziane są też m.in. rozmowy z doradcami prezydenta Trumpa oraz z przedstawicielami czołowych waszyngtońskich think tanków. 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez dyrektora biura rzecznika prasowego MSZ Waszczykowski ma przedstawić stronie amerykańskiej priorytety Polski. Celem wizyty będzie również omówienie perspektyw współpracy sojuszniczej w ramach NATO oraz współpracy dwustronnej dotyczącej m.in. bezpieczeństwa, gospodarki, energetyki i innowacji. 

Minister Waszczykowski pytany przez portal wPolityce.pl o zakres tematów, które będą poruszane podczas spotkania z Tillersonem, odpowiedział:  

„Jest masa kwestii bilateralnych, które musimy omówić. Od spraw bezpieczeństwa, po sprawy regionalne i międzynarodowe. Będziemy rozmawiać o obecności żołnierzy amerykańskich w Polsce, czy o kwestiach zakupu uzbrojenia, które chcemy uzupełnić. Poruszymy także kwestie biznesowe, do których chcemy przekonać Amerykanów, czyli m.in. zakup energii. Z pewnością będziemy mówić o sprawach regionalnych i międzynarodowych. Chcemy wymienić się opiniami na temat sytuacji na Ukrainie. Mam również nadzieję, że za kilka miesięcy Polska będzie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i o przyszłej naszej współpracy także będę rozmawiał z panem Tillersonem. Tematów jest naprawdę wiele” - mówił szef MSZ. 

W ubiegłym tygodniu Waszczykowski mówił w TVP1, że podczas rozmów z Tillersonem w Waszyngtonie poruszy m.in. kwestie związane z wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej, w tym polskich starań o odzyskanie od Rosji wraku Tu-154M. "Na pewno wyłożę całą kwestię katastrofy smoleńskiej i naszych batalii dyplomatycznych o zwrot wraku i będę prosić o pomoc" – podkreślił. 

Z kolei w rozmowie z wPolityce.pl minister Waszczykowski również zapewnił , że podczas spotkania kwestia smoleńska zostanie podniesiona . „We wszystkich rozmowach ze stroną amerykańską, tę kwestię poruszam. Poprzednia administracja nie chciała reagować, liczę, że w przypadku tej, będzie inaczej. Chcę przedstawić jak wygląda obecny stan śledztwa i prosić o pomoc i wsparcie w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy” - powiedział. 

W przekazanej PAP zapowiedzi Wawrzyniak podkreślił, że wizyta szefa polskiej dyplomacji w Stanach Zjednoczonych to "dowód wysokiej intensywności dialogu politycznego" pomiędzy naszymi krajami wobec "szczególnych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa regionalnego Europy Środkowej i Wschodniej". 

Poprzednia wizyta Waszczykowskiego w Stanach Zjednoczonych miała miejsce w drugiej połowie marca; jej głównym celem był udział w spotkaniu Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim oraz promocja polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. 

Na początku marca, szefowie dyplomacji Polski i USA rozmawiali telefonicznie. Jak informował wówczas polski MSZ, Tillerson potwierdził "trwałość więzi transatlantyckich i sojuszniczych zobowiązań, a także zaangażowania USA w działania na rzecz bezpieczeństwa Europy i naszego regionu". 

ak/PAP/wPolityce.pl 

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 2. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

 3. pitch14072018 15.07.2018

  Kim były osoby, które zakłóciły przebieg finału mistrzostw świata?

  Wtargnięcie na murawę stadionu Łużniki podczas finału piłkarskich mistrzostw świata członkiń grupy Pussy Riot, ubranych w policyjne uniformy, było pierwszym incydentem naruszającym bezpieczeństwo w trakcie trwającego pięć tygodni turnieju.

 4. gaza15072018 15.07.2018

  Największe naloty na strefę Gazy od 2014 roku. Zabici i ranni wśród protestujących palestyńczyków

  Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w sobotę największe od 2014 roku naloty na cele w Strefie Gazy w odpowiedzi na nocne ataki moździerzowe i rakietowe ze strony palestyńskiej radykalnej organizacji Hamas - poinformowały siły zbrojne Izraela.

 5. Trump12022018 15.07.2018

  Trump zapowiedział reelekcję. "Nie widzę nikogo, kto mógłby mnie pokonać"

  Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w wywiadzie dla "Daily Mail", że zamierza ubiegać się o reelekcję w wyborach, które odbędą się w 2020 roku. Obecnie, jak stwierdził, nie ma nikogo, kto mógłby go pokonać.

 6. 1270immigrantschech 14.07.2018

  Czeski rząd nie zgodzi się na nielegalną migrację

  Czeskie MSZ oświadczyło w sobotę w odpowiedzi na uzgodniony w piątek przez kraje ONZ plan zawarcia Światowego Paktu w sprawie Migracji, że rząd w Pradze nie może się zgodzić i nie zgodzi się na nielegalną migrację.

 7. Imigranciwiki 14.07.2018

  Włosi przejęli kutry z 450 imigrantami

  450 migrantów, którzy wyruszyli z wybrzeży Afryki i dotarli kutrem rybackim w pobliże włoskiego wybrzeża, zostało zabranych na statek włoskiej Straży Przybrzeżnej i inną jednostkę patrolującą Morze Śródziemne. Teraz migranci czekają na wskazanie portu

 8. tajlandia12072018 14.07.2018

  Uratowani z jaskini chłopcy wyjdą w czwartek ze szpitala. Będą musieli zmierzyć się z innym zagrożeniem

  Chłopcy, których w skomplikowanej akcji ratowniczej wyciągnięto z zalanej wodą jaskini na północy Tajlandii, w czwartek zostaną wypuszczeni ze szpitala - poinformował w sobotę minister zdrowia tego kraju Piyasakol Sakolsatayadorn

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook