Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: prezydent ma prawo współkształtować politykę zagraniczną

04.09.2017

Zgodnie z konstytucją prezydent ma prawo współkształtować politykę zagraniczną - podkreślił szef dyplomacji Witold Waszczykowski, pytany o spotkanie Andrzeja Dudy z polskimi ambasadorami w ramach dorocznej narady, organizowanej przez MSZ.

Szefowie MSZ Estonii Sven Mikser i Słowacji Miroslav Lajczak będą wśród gości tegorocznej narady ambasadorów, która odbędzie się w dniach 4-8 września w Warszawie. Ambasadorowie zostaną też przyjęci przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Szef MSZ był pytany w poniedziałek w RMF FM o wypowiedź szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego, który mówił, że podczas spotkania z ambasadorami Andrzej Duda podsumuje ostatni rok polskiej dyplomacji i przedstawi cele na rok najbliższy. Według Szczerskiego, prezydent chce, by praktyka takich spotkań się utrwaliła.

- Zgodnie z konstytucją prezydent ma prawo współkształtować politykę zagraniczną, politykę zagraniczna rządu. I tu pewne ramy zostały nakreślone w czasie poprzednich prezydentur. Takie narady odbywają się cyklicznie od wielu lat - powiedział minister spraw zagranicznych.

Na uwagę, że dotychczas prezydent nie żądał tego, aby co roku ambasadorowie meldowali się u niego, Waszczykowski podkreślił:"Prezydent nie żąda. Prezydencki minister tak sugeruje. Jeśli takie narady ze względów finansowych np., bo to jest kosztowne, potrzeb merytorycznych resortu będą się odbywały w następnych latach, to oczywiście będzie nam bardzo przyjemnie, jeśli ambasadorowie będą goszczeni również przez prezydenta. Ale również przez marszałków Sejmu, Senatu i również premiera. W tym roku jest również takie spotkanie z panią premier".

PAP/wiki

Warto poczytać

 1. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 2. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 3. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 4. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 5. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 6. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 7. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 8. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook