Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: prezydent ma prawo współkształtować politykę zagraniczną

04.09.2017

Zgodnie z konstytucją prezydent ma prawo współkształtować politykę zagraniczną - podkreślił szef dyplomacji Witold Waszczykowski, pytany o spotkanie Andrzeja Dudy z polskimi ambasadorami w ramach dorocznej narady, organizowanej przez MSZ.

Szefowie MSZ Estonii Sven Mikser i Słowacji Miroslav Lajczak będą wśród gości tegorocznej narady ambasadorów, która odbędzie się w dniach 4-8 września w Warszawie. Ambasadorowie zostaną też przyjęci przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Szef MSZ był pytany w poniedziałek w RMF FM o wypowiedź szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego, który mówił, że podczas spotkania z ambasadorami Andrzej Duda podsumuje ostatni rok polskiej dyplomacji i przedstawi cele na rok najbliższy. Według Szczerskiego, prezydent chce, by praktyka takich spotkań się utrwaliła.

- Zgodnie z konstytucją prezydent ma prawo współkształtować politykę zagraniczną, politykę zagraniczna rządu. I tu pewne ramy zostały nakreślone w czasie poprzednich prezydentur. Takie narady odbywają się cyklicznie od wielu lat - powiedział minister spraw zagranicznych.

Na uwagę, że dotychczas prezydent nie żądał tego, aby co roku ambasadorowie meldowali się u niego, Waszczykowski podkreślił:"Prezydent nie żąda. Prezydencki minister tak sugeruje. Jeśli takie narady ze względów finansowych np., bo to jest kosztowne, potrzeb merytorycznych resortu będą się odbywały w następnych latach, to oczywiście będzie nam bardzo przyjemnie, jeśli ambasadorowie będą goszczeni również przez prezydenta. Ale również przez marszałków Sejmu, Senatu i również premiera. W tym roku jest również takie spotkanie z panią premier".

PAP/wiki

Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook