Jedynie prawda jest ciekawa


Warto bić się o swoje - możliwe nowe unijne prawo o żywności

27.07.2017

Po spotkaniu przedstawiciela Grupy Wyszehradzkiej (V4) z szefem Komisji Europejskiej (KE), ten drugi przyznał, że może być potrzebne wprowadzenie nowego unijnego prawa o żywności sprzedawanej na unijnym rynku. Natomiast już we wrześniu mają zostać opublikowane wytyczne dotyczące prawodawstwa unijnego, związanego z jakością i bezpieczeństwem żywności.

Upoważniony do występowania ws. standardów żywności w imieniu krajów wyszehradzkich, premier Słowacji Robert Fico (na zdjęciu po lewej) rozmawiał dziś z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem (po prawej). Fico przedstawił wspólne stanowisko rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Po tym spotkaniu Juncker przyznał, że wszyscy konsumenci w UE mają prawo mieć dostęp do produktów tej samej jakości.

Na wspólnej konferencji prasowej Juncker i Fico przekonywali, że oferowanie w niektórych krajach artykułów spożywczych o jakości gorszej niż ich odpowiedniki sprzedawane w takich samych opakowaniach w innych państwach jest problemem, który trzeba rozwiązać w Brukseli.

"Nie podoba mi się idea, w której w Unii Europejskiej (UE) mogłaby istnieć druga kategoria mieszkańców. To całkowicie nieakceptowalne. Razem pracujemy nad tym, by to zmienić" - powiedział Juncker. Zapowiedział też, że Komisja Europejska ma opublikować już we wrześniu specjalne wytyczne dotyczące prawodawstwa unijnego związanego z jakością i bezpieczeństwem żywności, które mają pomóc państwom w walce z ewentualnymi nieuczciwymi praktykami producentów. Juncker dodał, że nie wyklucza, iż niezbędne będzie w przyszłości wprowadzenia nowego unijnego prawa dotyczącego jakości żywności.

Fico zaznaczył, że nie jest jego rolą ocenianie, co powinna w tej sprawie robić konkretnie KE: "Nie interesuje mnie, czy kot jest czarny, czy biały. Ma po prostu łapać myszy. Oczekujemy tylko, żeby KE uznała, że jest to poważny problem".

"Drodzy koledzy z zagranicy. Jeśli sądzicie, że to śmieszny problem, jak zareagowalibyście na to, (...) że identyczne produkty w jednym kraju zawierają wieprzowinę, a w innym coś w rodzaju kurczaka za tę samą cenę. To jest poważny, europejski problem. To nie jest sprawa tylko słowacka. Mówię o 65 mln osób żyjących w krajach V4. Nie możemy tolerować, że austriacka czekolada ma w Austrii przy tej samej cenie lepszą jakość niż na Węgrzech, w Polsce, Czechach i na Słowacji" - podkreślił Fico.

Juncker przyznał, że "wszyscy konsumenci mają te same prawa w Europie, ponieważ maja tę samą godność".

Dotychczas Komisja Europejska odrzucała skargi ws. podwójnych standardów żywności na Wschodzie i Zachodzie UE, argumentując, że koncerny mają prawo do stosowania takich praktyk.

Zaczęło się w Warszawie

Kwestia sprzedawanych w Europie Środkowej produktów spożywczych gorszej jakości niż w Europie Zachodniej była tematem spotkania Grupy Wyszehradzkiej w marcu tego roku w Warszawie. "Dostrzegamy poważny problem, który pojawia się z jakością żywności sprzedawanej na terenie UE i nierównością traktowania poszczególnych rynków. W związku z tym podjęliśmy decyzję o tym, aby powołać zespół roboczy, który będzie się tym zajmował" - powiedziała wtedy premier Beata Szydło. Dodała też, że V4 występuje z apelem do Komisji Europejskiej, aby przestrzegała rezolucji Parlamentu Europejskiego, które były podjęte w tej sprawie.

Premier Czech Bohuslav Sobotka mówił wtedy o podwójnej jakości produktów spożywczych w krajach Europy Zachodniej i w naszym regionie. "Komisja nie docenia tego problemu, a to jest błąd. Uważam, że nasze spotkanie będzie budzikiem dla KE i poświęci ona więcej uwagi temu problemowi".

Premier Węgier Viktor Orban przekonywał wówczas, że mieszkańcy Europy Środkowej są drugorzędnymi obywatelami UE, jeśli chodzi o jakość żywności. "Naszym obywatelom należy podać pełną informację o tym, jakiej jakości produkty żywnościowe mogą kupić w naszych sklepach. Muszą być utworzone do tego przez Komisję Europejską gwarancje prawne" - podkreślił w marcu premier Węgier.

Fico zaznaczył wtedy, że problem podwójnej jakości żywności "to niebezpieczny problem polityczny – obywatele UE nie mają takiego samego dostępu do artykułów spożywczych wysokiej jakości". Wezwał KE do reakcji na oszustwa.

PAP/MBB

Fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

 2. 1270szartinkakominka 21.05.2018

  Koszmar w Rosji, mężczyzna przez 20 lat zbierał ciała martwych dziewcząt

  Ta historia brzmi, jak scenariusz podrzędnego horroru i choć wyszła na jaw 7 lat temu, w Rosji wciąż jest o niej głośno. 52-letni profesor z Niżnego Nowogrodu Anatolij Moskwin, przez 20 lat wykopywał na cmentarzu ciała d

 3. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 4. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 5. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 6. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 7. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

 8. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook