Jedynie prawda jest ciekawa


W Wilnie obraduje Forum Wolnej Rosji

12.04.2018
1270russiarussia
W Wilnie obraduje Forum Wolnej Rosji

W Wilnie obraduje 5. Forum Wolnej Rosji, w którym uczestniczy około 400 rosyjskich intelektualistów i przedsiębiorców, a także polityków krytycznie nastawionych wobec Kremla z kilku państw zachodnich i kilkudziesięciu regionów Rosji.

Uczestniczy Forum zastanawiają się m.in. nad możliwą formą pomocy Zachodu w walce o demokratyczną Rosję. Niektórzy uważają, że obecne sankcje UE i USA wobec Rosji są zbyt łagodne. Mieszkający w Londynie rosyjski opozycjonista Władimir Aszurkow ocenił, że Zachód nakłada je "głównie w trosce o swe bezpieczeństwo, i nie interesuje go to, co się dzieje w samej Rosji".

Jak informuje w czwartek litewski dziennik "Lietuvos Żinios", Forum Wolnej Rosji, które od pięciu lat obraduje na Litwie, niedawno założyło tu swą bazę organizacyjną. W bazie tej rosyjskie siły opozycyjne zamierzają prowadzić stałą działalność.

W rozmowie z dziennikiem jeden z założycieli Forum, rosyjski szachista Garri Kasparow powiedział: "każde nasze spotkanie jest maleńkim krokiem do przodu, wynikła więc potrzeba stworzenia jak najbliżej granicy z Rosją organizacyjnej bazy opozycji".

Dziennik zaznacza, że Litwa nie tylko geograficznie znajduje się blisko Rosji, ale też, ze względu na swą radziecką przeszłość, lepiej niż inne kraje zachodnie rozumie rosyjską opozycję i jej dążenia.

Kasparow podkreśla, że chętnych do udziału w Forum jest coraz więcej i coraz aktywniej uczestniczą w nim mieszkańcy Rosji. W tym roku swój udział zgłosiły osoby z 58 miast Rosji. "Ta liczba wskazuje, że nie zważając na rosnącą presję władz, coraz więcej jest ludzi dążących do wolności, że Forum jest postrzegane nie tylko jako +klub dyskusyjny+, ale też jako platforma do działalności opozycyjnej" - zaznaczył Kasparow.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)


Warto poczytać

 1. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 2. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 3. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 4. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 5. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 6. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 7. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 8. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook