Jedynie prawda jest ciekawa


250 lat więzienia dla mafiozów z Rzymu

20.07.2017

Skazany na 19 lat więzienia Salvatore Buzzi przyznał, że "na imigrantach zarabia się więcej pieniędzy niż na narkotykach". Dzisiejsze wyroki to sądowy finał afery, w której współuczestniczyli rzymscy politycy, urzędnicy, biznesmeni i gangsterzy. Proces wytoczono 46. osobom. Prokurator chciał dla nich łącznie 500 lat więzienia.

Sąd wymierzył im kary w sumie o połowę niższe. Najwyższe wyroki 20 i 19 lat więzienia otrzymali główni oskarżeni. Najsurowszy wymiar kary dostał Massimo Carminati, niegdyś gangster i były członek skrajnie prawicowej grupy terrorystycznej NAR, który według oskarżenia kierował całą grupą o charakterze mafijnym z udziałem podporządkowanych sobie urzędników. O rok krótsza odsiadka czeka Salvatore Buzziego, który w podsłuchanej rozmowie stwierdził, że imigranci to lepszy biznes niż handel narkotykami. Był on prezesem sieci spółdzielni, którym powierzano realizację przetargów o wartości wielu milionów euro. Wyroki skazujące otrzymały też żona i sekretarka Buzziego.

Przestępcy oraz współpracujący z nimi przedsiębiorcy i politycy kontrolowali znaczną część przetargów z funduszy samorządu Rzymu. Czerpali ogromne korzyści finansowe z robót publicznych i funduszy socjalnych, przeznaczonych m.in. na ośrodki dla migrantów i ich integrację.

Były wysoki rangą urzędnik w poprzednich zarządach Rzymu Luca Odevaine, oskarżony o przyjmowanie łapówek od kierownictwa firm wygrywających przetargi na usługi w ośrodkach dla imigrantów, został skazany na sześć i pół roku więzienia, a były radny z Partii Demokratycznej Mirko Corattti na sześć lat. Były radny z partii Forza Italia Luca Gramazio dostał wyrok 11 lat.

Na odczytanie wyroku w sądowej auli - bunkrze więzienia Rebibbia - przybyła burmistrz Virginia Raggi jako reprezentantka zarządu miasta, który otrzymał status pokrzywdzonego. Proces w sprawie Mafia Capitale (Mafia Stołeczna) rozpoczął się w listopadzie 2015 roku.

PAP/MBB

Fot. PAP/EPA/Massimo Percossi

Warto poczytać

 1. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 2. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 3. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 4. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 5. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

 6. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

 7. fuloppap18052018 18.05.2018

  Burmistrz Jersey City znów atakuje nasz kraj! „Nie przeproszę Polski”

  Zaledwie dzień po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w amerykańskim Jersey City, burmistrz tego miasta znów zaatakował Polskę na Twitterze.

 8. 1270dzidzius 18.05.2018

  Do tego prowadzi aborcja. Zabili nie to dziecko, co chcieli!

  Koszmar w Australii – matka nosząca pod sercem dwóch bliźniaków postanowiła dokonać aborcji eugenicznej jednego z nienarodzonych chłopców. Powodem była stwierdzona u niego wada serca. Lekarze przez przypadek zabili jego zdrowego brata.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook