Jedynie prawda jest ciekawa


W środę dymisja premiera Włoch

07.12.2016

Na godzinę 19 w środę premier Włoch Matteo Renzi zapowiedział złożenie dymisji na ręce prezydenta Sergio Mattarelli. Wcześniej szef rządu wstrzymał się z nią do czasu uchwalenia budżetu. Prace nad ustawą zakończyły się wraz z przyjęciem jej przez Senat.

W środę Senat nie tylko uchwalił budżet, ale także udzielił ustępującemu gabinetowi wotum zaufania w sprawie tej ustawy. Takie łączenie głosowań w przypadku kluczowych ustaw to częsta włoska praktyka parlamentarna. Poparcia rządowi w sprawie budżetu udzieliło 173 senatorów, a przeciw było 108. Za ustawą budżetową głosowało 166 senatorów, a przeciw było 70. Wśród nowości ustawy na przyszły rok jest między innymi jednorazowa wypłata w wysokości 800 euro dla ciężarnych kobiet. Kwotę tę otrzymają jeszcze przed urodzeniem dziecka. Na ten cel rząd wyasygnował łącznie 392 miliony euro. 

Ponadto przewiduje się specjalny dodatek w wysokości 1000 euro na opłacenie żłobka, a także taką samą kwotę dla rodziców chorych dzieci do 3 lat, wymagających opieki w domu. Utrzymany zostanie wprowadzony w tym roku po raz pierwszy bon w wysokości 500 euro dla 18-latków na wydatki na kulturę - płyty, książki, teatr, koncerty, kursy językowe. Ustawa przewiduje też dodatek o nazwie "Stradivarius" na zakup instrumentów muzycznych. 3,4 miliarda euro rząd przeznaczył na uporanie się ze skutkami kryzysu migracyjnego. Z tej sumy 320 mln euro otrzymają gminy, które przyjmują u siebie migrantów. 200 mln euro przekazanych zostanie na nowy fundusz dla Afryki, utworzony przez MSZ. W poniedziałek, czyli nazajutrz po przegranym przez rząd referendum konstytucyjnym Matteo Renzi na prośbę prezydenta Sergio Mattarelli wstrzymał się ze złożeniem dymisji do czasu zakończenia prac nad budżetem. Środowe głosowania w parlamencie otworzyły drogę do dymisji. 

Zaraz po uchwaleniu ustawy w Senacie Renzi napisał na Twitterze: "Ustawa budżetowa uchwalona. O godz. 19.00 formalna dymisja. Dziękuję wszystkim. Niech żyją Włochy". Jeszcze przed złożeniem dymisji premier spotka się z kierownictwem Partii Demokratycznej, której jest liderem. Przypuszcza się, że po przyjęciu rezygnacji Renziego i formalnym otwarciu kryzysu rządowego prezydent rozpocznie jeszcze w tym tygodniu konsultacje polityczne w sprawie powołania nowego gabinetu. Nowy rząd powstałby jeszcze przed Świętami - prognozują komentatorzy, którzy zwracają uwagę na to, że Sergio Mattarella odwołał wszystkie swoje zajęcia i wizyty do 12 grudnia włącznie, co zapewne ma związek z konsultacjami. Wszystko wskazuje na to, że szef państwa nie rozpisze w najbliższym czasie przedterminowych wyborów, jakich domagają się ugrupowania opozycji, które wygrały w referendum. Najpierw - argumentuje prezydent - należy przyjąć nową jednolitą ordynację wyborczą dla obu izb parlamentu. Matteo Renzi apeluje do prezydenta o to, aby zdecydował się albo na powołanie "rządu odpowiedzialności narodowej" z udziałem przedstawicieli opozycji, albo na szybkie wybory. Odłożenie wyborów byłoby niezrozumiałe - mówią politycy opozycyjnej Ligi Północnej i Ruchu Pięciu Gwiazd. Lider Ligi Matteo Salvini zagroził wyprowadzeniem ludzi na ulice.

kk/PAP

[fot. EPA/PAP]

Warto poczytać

 1. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

 2. abo22052018 22.05.2018

  Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

  Ostatni pro-aborcyjny spot Amnesty International wywołał falę negatywnych komentarzy.

 3. Pozarlasuwiki 22.05.2018

  Nastolatek wywołał pożar lasu. Teraz będzie musiał zapłacić

  Ponad 36,6 mln dolarów odszkodowania musi zapłacić amerykański nastolatek za spowodowanie pożaru lasu w stanie Oregon - poinformował lokalny sąd. Ogień wywołany fajerwerkami strawił tereny leśne o powierzchni 200 km kwadratowych

 4. 1270idrf35 22.05.2018

  Generał: Izrael jako pierwszy użył w walce myśliwca F-35

  Izrael jest pierwszym państwem, które użyło w walce nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 produkowanego przez USA - poinformował we wtorek dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin.

 5. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 6. AIspot 22.05.2018

  Nie możesz pomalować paznokci u stóp, więc dokonaj aborcji. Oto rada od Amnesty International [WIDEO]

  W sprawie Alfiego Evansa milczeli, za to do aborcji namawiają ochoczo. Tak wygląda smutna prawda na temat Amnesty International

 7. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

 8. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook