Jedynie prawda jest ciekawa


W Rosji nie mają litości - będa karać rodziców za czyny dzieci

18.10.2017
1270poutinjlwokw
W Rosji nie mają litości - będa karać rodziców za czyny dzieci

MSW Rosji proponuje zaostrzenie odpowiedzialności szkół i rodziców za udział młodzieży w zgromadzeniach odbywających się bez zezwolenia; wysoki rangą przedstawiciel MSW przyznał, że udział młodzieży w takich akcjach rośnie - informuje w środę dziennik "RBK".

Propozycja padła na wtorkowym spotkaniu szefa wydziału MSW ds. przeciwdziałania ekstremizmowi Timura Waliulina z przedstawicielami Rady ds. praw człowieka przy prezydencie Rosji. Waliulin nazwał ważnym problemem udział młodzieży w odbywających się bez zezwolenia protestach ulicznych i przyznał, że odsetek młodzieży uczestniczącej w takich akcjach rośnie. "Budzi niepokój obniżanie się średniej wiekowej uczestników" - powiedział.

"Powinniśmy pomyśleć o możliwości wprowadzenia poprawek, zmian, aby pociągać do odpowiedzialności nie tylko organizatorów takiego rodzaju akcji, ale i rodziców uczniów, którzy w nich uczestniczą i pedagogów z instytucji oświatowych" - mówił przedstawiciel MSW.

 Uczniowie i studenci brali udział w protestach przeciw korupcji zwoływanych w tym roku w różnych miastach przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego, który opublikował w internecie film o domniemanym ukrytym majątku premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Szczególnie licznie młodzież uczestniczyła w demonstracjach w marcu, które w wielu przypadkach nie miały zgody władz lokalnych. Takie protesty kończyły się zatrzymaniami.

Jak przypomina "RBK", po licznych zatrzymaniach nastolatków na protestach w Moskwie i Petersburgu szefowa Rady Federacji, wyższej izby parlamentu Rosji Walentina Matwijenko powiedziała, że na szczeblu ustawodawczym należy zakazać udziału osób nieletnich w takich w protestach.

Walerij Riazanski z Rady Federacji powiedział "RBK", że izba od dawna zajmuje się tą kwestią i porównał odpowiedzialność rodziców za udział dzieci w protestach bez zezwolenia do tej, jaką ponoszą oni, jeśli ich dziecko, które nie ma prawa jazdy, zasiądzie za kierownicą samochodu. Z kolei nauczyciele powinni być pociągani do odpowiedzialności w przypadku, gdy młodzież uczestniczy w mityngach w czasie lekcji lub z inicjatywy pedagogów - ocenił parlamentarzysta.

 izbie niższej, Dumie Państwowej, szef komisji ds. bezpieczeństwa Ernest Walejew powiedział "RBK", że na razie deputowanym nie przedstawiano żadnych tego rodzaju inicjatyw.

 O pomyśle MSW informuje w środę również dziennik "Wiedomosti". Szef komisji ustawodawczej w Dumie Rafael Mardaszyn w rozmowie z dziennikiem ocenił, że tego rodzaju poprawki nie miałyby sensu, ponieważ byłyby nieskuteczne. Wskazał też, że nauczyciele nie ponoszą odpowiedzialności za to, co dzieje się poza szkołą.

"RBK" przypomina, że gdy po marcowych protestach ich nieletni uczestnicy wzywani byli do Komitetu Śledczego, przedstawiono im ankietę z kilkudziesięcioma szczegółowymi pytaniami dotyczącymi m.in. stosunku ankietowanego do opozycji oraz do obecnej władzy w Rosji, motywów udziału w mityngu, a także - problemów występujących w rodzinie. Inna ankieta, przeznaczona dla rodziców, zawierała m.in. prośbę, by opisali oni charakter swojego dziecka, a także towarzystwo, w jakim dziecko się obraca.

 Z Moskwy Anna Wróbel (PAP, fot. 017 EPA/ALEXEI DRUZHININ)

Warto poczytać

 1. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

 2. abo22052018 22.05.2018

  Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

  Ostatni pro-aborcyjny spot Amnesty International wywołał falę negatywnych komentarzy.

 3. Pozarlasuwiki 22.05.2018

  Nastolatek wywołał pożar lasu. Teraz będzie musiał zapłacić

  Ponad 36,6 mln dolarów odszkodowania musi zapłacić amerykański nastolatek za spowodowanie pożaru lasu w stanie Oregon - poinformował lokalny sąd. Ogień wywołany fajerwerkami strawił tereny leśne o powierzchni 200 km kwadratowych

 4. 1270idrf35 22.05.2018

  Generał: Izrael jako pierwszy użył w walce myśliwca F-35

  Izrael jest pierwszym państwem, które użyło w walce nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 produkowanego przez USA - poinformował we wtorek dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin.

 5. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 6. AIspot 22.05.2018

  Nie możesz pomalować paznokci u stóp, więc dokonaj aborcji. Oto rada od Amnesty International [WIDEO]

  W sprawie Alfiego Evansa milczeli, za to do aborcji namawiają ochoczo. Tak wygląda smutna prawda na temat Amnesty International

 7. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

 8. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook