Jedynie prawda jest ciekawa


W Parlamencie Europejskim pomysł zmniejszenia liczby europosłów po Brexicie. Do siedmiuset

08.09.2017

Kierownictwo komisji spraw konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego zaproponowało, by po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię część miejsc po brytyjskich posłach rozdzielić pomiędzy kraje UE, a z części stworzyć ogólnoeuropejską listę rezerwową.

Zgodnie z propozycją przygotowaną przez szefową komisji Danutę Huebner i jej zastępcę Pedro Pereirę, 73 wakaty po brytyjskich posłach zostałyby podzielone na dwie grupy: 22 miejsca miałyby zostać przyznane państwom członkowskim, a z pozostałych 51 powstałaby lista rezerwowa dla ewentualnych nowo przyjętych krajów oraz dla tzw. mandatów ogólnoeuropejskich.

Tym samym Parlament Europejski, przynajmniej na jakiś czas, zmniejszyłby się do 700 osób, licząc wraz z przewodniczącym (obecnie liczy w sumie 751 osób).

Przedstawiona propozycja opiera się na trzech zasadach: po pierwsze, nowy podział miejsc musi zostać dokonany zgodnie z traktatową zasadą proporcjonalności (wg liczby ludności danego kraju); po drugie, żadne z państw nie może utracić mandatu i po trzecie, rozdział wakatów po posłach brytyjskich powinien być maksymalnie ograniczony.

W proponowanym rozwiązaniu niektóre państwa zyskałyby mandaty, a inne utrzymałyby liczbę europosłów. I tak np. Francji i Hiszpanii przypadłyby po cztery dodatkowe mandaty, Włochom - trzy, Holandii i Irlandii po dwa, Chorwacji, Szwecji, Austrii, Estonii, Finlandii, Słowacji i Danii po jednym. Pozostała część krajów, w tym Polska i Niemcy, utrzymałaby dotychczasową liczbę przedstawicieli w PE.

Propozycja zostanie przedstawiona do dyskusji europosłom na najbliższym posiedzeniu w Strasburgu w poniedziałek, 11 września (na poziomie komisji). Jest to procedura wstępna, daty kolejnych etapów (ewentualnych głosowań czy ratyfikacji przez kraje członkowskie) nie zostały jeszcze ustalone.

Idea ogólnoeuropejskiej listy do Parlamentu Europejskiego po raz pierwszy została oficjalnie zgłoszona w 2011 r. przez brytyjskiego posła Andrew Duffa, który zaproponował, by z jednej listy obejmującej wszystkie kraje UE wyłonić 25 posłów. Jego propozycja została zaakceptowana przez komisję spraw konstytucyjnych, parlament jej jednak nie zatwierdził.

Projekt nie precyzuje jednak, jak taka ewentualna ponadnarodowa lista miałaby być tworzona. W dotychczasowych dyskusjach toczonych w parlamencie najczęściej padały propozycje, by kandydatów do niej przedstawiały największe ugrupowania polityczne Parlamentu Europejskiego.

Z Brukseli Grzegorz Paluch (PAP)

fot. PD

Warto poczytać

 1. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

 2. nikaragua-20062018 20.06.2018

  Masowe protesty w Nikaragui. Są ofiary śmiertelne

  Co najmniej sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w mieście Masaya na południu Nikaragui, gdzie we wtorek czasu miejscowego doszło do kolejnych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami antyrządowych protestów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

 3. meksyk20062018 20.06.2018

  Nowa polityka migracyjna USA oddziela dzieci od rodziców. Meksyk nie będzie bezczynnie patrzył

  Rząd Meksyku potępia politykę migracyjną prezydenta USA Donalda Trumpa i oddzielanie dzieci od ich rodzin na amerykańskiej granicy - powiedział we wtorek szef meksykańskiej dyplomacji Luis Videgaray, który określił takie praktyki jako "okrutne i nieludzkie".

 4. indonezja-prom-20062018 20.06.2018

  Tragedia w Indonezji! Trwają poszukiwania 180 zaginionych osób

  Indonezyjskie służb poszukiwawczo-ratowniczych podały, iż obecnie 180 osób uznaje się za zaginione - wcześniej indonezyjskie władze twierdziły, ze na promie znajdowało się 130 osób - podał Reuters w środę. Prom zatonął w poniedziałek

 5. tesla19062018 19.06.2018

  Sabotaż w jednej z największych firm świata. Ważne dane wykradzione

  Tesla Inc., najsłynniejszy producent samochodów elektrycznych na świecie, przeżywa ostatnio ciężkie czasy.

 6. placzerw18062018 19.06.2018

  Plac Czerwony? Teraz to Plac Biało-Czerwony! Polacy zalali centrum Moskwy. Niesamowite sceny!

  Za kilka godzin na stadionie Spartaka Moskwa rozpocznie się mecz Polska - Senegal. Polscy kibice już są w Moskwie

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook