Jedynie prawda jest ciekawa


W Paryżu rozmawiano nt. sytuacji na Ukrainie

23.02.2017

Relacje z USA, bezpieczeństwo i Ukraina były tematami paryskiego spotkania doradców: prezydenta Andrzeja Dudy, kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Francoisa Hollande'a. W rozmowach doradców przywódców Trójkąta Weimarskiego brał udział Krzysztof Szczerski.

W czwartkowym spotkaniu w Paryżu uczestniczyli także doradca niemieckiej kanclerz Christoph Heusgen i doradca francuskiego prezydenta Jacques Audibert. Szczerski powiedział PAP, że doradcy wymienili opinie nt. przyszłości polityki europejsko-amerykańskiej oraz podsumowali doświadczenia z konferencji bezpieczeństwa, która odbyła się w ub. tygodniu w Monachium. -Byliśmy zgodni co do tego, że sygnały jakie otrzymujemy ze strony administracji amerykańskiej są pozytywne - powiedział prezydencki minister. Jak mówił, chodzi o sygnał utrzymania zaangażowania USA w europejskie bezpieczeństwo. Oceny perspektywy współpracy amerykańsko-europejskiej są dużo bardziej optymistyczne - powiedział.

Jak dodał, rozmowa doradców dotyczyła także relacji UE-NATO, w kontekście wdrażania decyzji ostatniego szczytu NATO, toczącej się w Europie dyskusji na temat zdolności obronnych Unii Europejskiej, a także realizacji deklaracji warszawskiej o bezpieczeństwie transatlantyckim. Tematem spotkania była również sytuacja na Ukrainie i polityka rosyjska. Szczerski zaznaczył, że na razie nie widać efektów porozumień mińskich, mających uspokoić sytuację w regionie - brakuje rezultatów, które pchnęłyby proces pokojowy naprzód. -Popieramy proces miński, natomiast zdajemy sobie sprawę z tego, w jak trudnym znalazł się teraz stadium - powiedział prezydencki minister.

Uczestnicy spotkania ocenili je - jak dodał - jako bardzo dobre, "nawet jeśli nie zawsze mamy te same spojrzenia" na omawiane kwestie. -Wracamy do pogłębionej rozmowy na konkretne tematy -zaznaczył Szczerski. Przypomniał, że w środę w Paryżu wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki spotkał się z ministrami finansów Niemiec i Francji. 

fot.[PAP/Rafał Guz]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. antifa23072018 23.07.2018

  Planował zamach terrorystyczny. Policja podejrzewa, iż jest członkiem Antify

  Policja z Południowej Dakoty aresztowała 43-letniego Marka Einerwolda. W jego domu odnaleziono arsenał broni palnej oraz materiały do budowy bomb. Wiele wskazuje na to, że był również członkiem tzw. Antify, a policjanci są przekonani, że planował dokonanie zamachu terrorystycznego.

 2. torturyrosja23072018 23.07.2018

  Tak wyglądają rosyjskie więzienia. Do sieci wyciekł film z tortur! [WIDEO]

  W kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy więziennych zidentyfikowanych na nagraniu wideo, na którym zarejestrowano bicie jednego z więźniów - poinformowała w niedzielę późnym wieczorem niezależna "Nowaja Gazieta".

 3. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 4. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 5. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 6. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 7. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook