Jedynie prawda jest ciekawa


W Nowosybirsku trwa strajk opozycjonistów

28.07.2015

"Trzech odważnych i uczciwych mężczyzn rozpoczęło strajk głodowy, by bronić praw wyborczych wszystkich Rosjan. Sposób, w jaki odsunięto opozycję od wyborów na Syberii, zostanie jutro powtórzony w całym kraju; scenariusz ten będzie też wykorzystany w wyborach do Dumy".

Trzej rosyjscy politycy z opozycyjnej Koalicji Demokratycznej (KD) w Nowosybirsku rozpoczęli we wtorek strajk głodowy w proteście przeciwko decyzji miejscowych władz, które odmówiły zarejestrowania listy wyborczej KD we wrześniowych wyborach regionalnych.

Grupa robocza komisji wyborczej obwodu nowosybirskiego zaleciła w poniedziałek nierejestrowanie listy KD z powodu "niedostatecznej liczby wiarygodnych podpisów" popierających ją wyborców. Spośród 11 682 przedłożonych przez KD podpisów 10 187 uznano za ważne, 1 487 za nieważne, a osiem za niewiarygodne. Ostatecznie do zarejestrowania listy KD zabrakło 317 podpisów. Leonid Wołkow, Igor Sawin i Siergiej Bojko, którzy rozpoczęli głodówkę, zapowiedzieli, że będą ją prowadzić, dopóki ich sprawy nie rozpatrzy Centralna Komisja Wyborcza w Moskwie.

Wołkow - lider nowosybirskiego oddziału Republikańskiej Partii Rosji (RPR)-Partii Wolności Narodowej (Parnas), w sojuszu z którą w wyborach tych chce wystartować Koalicja Demokratyczna - zaznaczył, że odmowa opiera się głównie na nieaktualnej bazie adresowej i została wydana na "zlecenie polityczne". "Gdyby oni (komisja - PAP) podeszli do sprawy w sposób czysto prawny, my również korzystalibyśmy tylko z przewidzianych prawem metod" - powiedział Wołkow w rozmowie telefonicznej z agencją Associated Press. Tymczasem "trzeba było pokazać, że dla niektórych dobra reputacja i godność to nie puste słowa; to była spontaniczna reakcja na sposób, w jaki decyzję podjęła komisja" - dodał opozycjonista.

Wołkow wyraził przekonanie, że powtórna weryfikacja złożonych podpisów potwierdzi jego rację. Lider rosyjskiej opozycji, walczący z korupcją Aleksiej Nawalny ocenił, że podjęta w poniedziałek decyzja nowosybirskiej komisji wyborczej to zły sygnał przed wyborami do izby niższej krajowego parlamentu (Dumy Państwowej) w przyszłym roku.

"Trzech odważnych i uczciwych mężczyzn rozpoczęło strajk głodowy, by bronić praw wyborczych wszystkich Rosjan. Sposób, w jaki odsunięto opozycję od wyborów na Syberii, zostanie jutro powtórzony w całym kraju; scenariusz ten będzie też wykorzystany w wyborach do Dumy" - napisał Nawalny na swoim blogu.

Koalicja Demokratyczna chce uczestniczyć w wyborach do zgromadzenia ustawodawczego obwodu nowosybirskiego, które odbędą się 13 września, w ustawowym wspólnym dniu głosowania dla całej Federacji Rosyjskiej. Oprócz Nowosybirska KD wystawiła swoich kandydatów w Kałudze, Kostromie i Magadanie.

KD zawiązała się w kwietniu 2015 roku. Oprócz RPR-Parnas, której przewodzi były premier Michaił Kasjanow, przystąpiły do niej Partia Postępu Aleksieja Nawalnego, Demokratyczny Wybór Władimira Miłowa i Inicjatywa Obywatelska Andrieja Nieczajewa, a także niezarejestrowane: Partia 5 Grudnia i Partia Libertariańska. Koalicję poparły też ruchy Solidarność Ilji Jaszyna i Otwarta Rosja Michaiła Chodorkowskiego.

Jest to pierwsza od dawna próba konsolidacji antykremlowskiej opozycji przed wyborami. Wszystkie poprzednie zakończyły się fiaskiem, przede wszystkim z powodu osobistych ambicji liderów poszczególnych formacji; ich spory skutecznie podsycał Kreml. W ocenie komentatorów w Moskwie obecny sojusz wyborczy pozasystemowej opozycji będzie testem na to, czy Kreml gotów jest dopuścić w Rosji do jakiejkolwiek konkurencji politycznej.

PAP/es

fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 2. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 3. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 4. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 5. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 6. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 7. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook