Jedynie prawda jest ciekawa

W Nowosybirsku trwa strajk opozycjonistów

28.07.2015

"Trzech odważnych i uczciwych mężczyzn rozpoczęło strajk głodowy, by bronić praw wyborczych wszystkich Rosjan. Sposób, w jaki odsunięto opozycję od wyborów na Syberii, zostanie jutro powtórzony w całym kraju; scenariusz ten będzie też wykorzystany w wyborach do Dumy".

Trzej rosyjscy politycy z opozycyjnej Koalicji Demokratycznej (KD) w Nowosybirsku rozpoczęli we wtorek strajk głodowy w proteście przeciwko decyzji miejscowych władz, które odmówiły zarejestrowania listy wyborczej KD we wrześniowych wyborach regionalnych.

Grupa robocza komisji wyborczej obwodu nowosybirskiego zaleciła w poniedziałek nierejestrowanie listy KD z powodu "niedostatecznej liczby wiarygodnych podpisów" popierających ją wyborców. Spośród 11 682 przedłożonych przez KD podpisów 10 187 uznano za ważne, 1 487 za nieważne, a osiem za niewiarygodne. Ostatecznie do zarejestrowania listy KD zabrakło 317 podpisów. Leonid Wołkow, Igor Sawin i Siergiej Bojko, którzy rozpoczęli głodówkę, zapowiedzieli, że będą ją prowadzić, dopóki ich sprawy nie rozpatrzy Centralna Komisja Wyborcza w Moskwie.

Wołkow - lider nowosybirskiego oddziału Republikańskiej Partii Rosji (RPR)-Partii Wolności Narodowej (Parnas), w sojuszu z którą w wyborach tych chce wystartować Koalicja Demokratyczna - zaznaczył, że odmowa opiera się głównie na nieaktualnej bazie adresowej i została wydana na "zlecenie polityczne". "Gdyby oni (komisja - PAP) podeszli do sprawy w sposób czysto prawny, my również korzystalibyśmy tylko z przewidzianych prawem metod" - powiedział Wołkow w rozmowie telefonicznej z agencją Associated Press. Tymczasem "trzeba było pokazać, że dla niektórych dobra reputacja i godność to nie puste słowa; to była spontaniczna reakcja na sposób, w jaki decyzję podjęła komisja" - dodał opozycjonista.

Wołkow wyraził przekonanie, że powtórna weryfikacja złożonych podpisów potwierdzi jego rację. Lider rosyjskiej opozycji, walczący z korupcją Aleksiej Nawalny ocenił, że podjęta w poniedziałek decyzja nowosybirskiej komisji wyborczej to zły sygnał przed wyborami do izby niższej krajowego parlamentu (Dumy Państwowej) w przyszłym roku.

"Trzech odważnych i uczciwych mężczyzn rozpoczęło strajk głodowy, by bronić praw wyborczych wszystkich Rosjan. Sposób, w jaki odsunięto opozycję od wyborów na Syberii, zostanie jutro powtórzony w całym kraju; scenariusz ten będzie też wykorzystany w wyborach do Dumy" - napisał Nawalny na swoim blogu.

Koalicja Demokratyczna chce uczestniczyć w wyborach do zgromadzenia ustawodawczego obwodu nowosybirskiego, które odbędą się 13 września, w ustawowym wspólnym dniu głosowania dla całej Federacji Rosyjskiej. Oprócz Nowosybirska KD wystawiła swoich kandydatów w Kałudze, Kostromie i Magadanie.

KD zawiązała się w kwietniu 2015 roku. Oprócz RPR-Parnas, której przewodzi były premier Michaił Kasjanow, przystąpiły do niej Partia Postępu Aleksieja Nawalnego, Demokratyczny Wybór Władimira Miłowa i Inicjatywa Obywatelska Andrieja Nieczajewa, a także niezarejestrowane: Partia 5 Grudnia i Partia Libertariańska. Koalicję poparły też ruchy Solidarność Ilji Jaszyna i Otwarta Rosja Michaiła Chodorkowskiego.

Jest to pierwsza od dawna próba konsolidacji antykremlowskiej opozycji przed wyborami. Wszystkie poprzednie zakończyły się fiaskiem, przede wszystkim z powodu osobistych ambicji liderów poszczególnych formacji; ich spory skutecznie podsycał Kreml. W ocenie komentatorów w Moskwie obecny sojusz wyborczy pozasystemowej opozycji będzie testem na to, czy Kreml gotów jest dopuścić w Rosji do jakiejkolwiek konkurencji politycznej.

PAP/es

fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 2. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 3. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 4. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 5. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 6. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 7. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook