Jedynie prawda jest ciekawa


W Nowosybirsku trwa strajk opozycjonistów

28.07.2015

"Trzech odważnych i uczciwych mężczyzn rozpoczęło strajk głodowy, by bronić praw wyborczych wszystkich Rosjan. Sposób, w jaki odsunięto opozycję od wyborów na Syberii, zostanie jutro powtórzony w całym kraju; scenariusz ten będzie też wykorzystany w wyborach do Dumy".

Trzej rosyjscy politycy z opozycyjnej Koalicji Demokratycznej (KD) w Nowosybirsku rozpoczęli we wtorek strajk głodowy w proteście przeciwko decyzji miejscowych władz, które odmówiły zarejestrowania listy wyborczej KD we wrześniowych wyborach regionalnych.

Grupa robocza komisji wyborczej obwodu nowosybirskiego zaleciła w poniedziałek nierejestrowanie listy KD z powodu "niedostatecznej liczby wiarygodnych podpisów" popierających ją wyborców. Spośród 11 682 przedłożonych przez KD podpisów 10 187 uznano za ważne, 1 487 za nieważne, a osiem za niewiarygodne. Ostatecznie do zarejestrowania listy KD zabrakło 317 podpisów. Leonid Wołkow, Igor Sawin i Siergiej Bojko, którzy rozpoczęli głodówkę, zapowiedzieli, że będą ją prowadzić, dopóki ich sprawy nie rozpatrzy Centralna Komisja Wyborcza w Moskwie.

Wołkow - lider nowosybirskiego oddziału Republikańskiej Partii Rosji (RPR)-Partii Wolności Narodowej (Parnas), w sojuszu z którą w wyborach tych chce wystartować Koalicja Demokratyczna - zaznaczył, że odmowa opiera się głównie na nieaktualnej bazie adresowej i została wydana na "zlecenie polityczne". "Gdyby oni (komisja - PAP) podeszli do sprawy w sposób czysto prawny, my również korzystalibyśmy tylko z przewidzianych prawem metod" - powiedział Wołkow w rozmowie telefonicznej z agencją Associated Press. Tymczasem "trzeba było pokazać, że dla niektórych dobra reputacja i godność to nie puste słowa; to była spontaniczna reakcja na sposób, w jaki decyzję podjęła komisja" - dodał opozycjonista.

Wołkow wyraził przekonanie, że powtórna weryfikacja złożonych podpisów potwierdzi jego rację. Lider rosyjskiej opozycji, walczący z korupcją Aleksiej Nawalny ocenił, że podjęta w poniedziałek decyzja nowosybirskiej komisji wyborczej to zły sygnał przed wyborami do izby niższej krajowego parlamentu (Dumy Państwowej) w przyszłym roku.

"Trzech odważnych i uczciwych mężczyzn rozpoczęło strajk głodowy, by bronić praw wyborczych wszystkich Rosjan. Sposób, w jaki odsunięto opozycję od wyborów na Syberii, zostanie jutro powtórzony w całym kraju; scenariusz ten będzie też wykorzystany w wyborach do Dumy" - napisał Nawalny na swoim blogu.

Koalicja Demokratyczna chce uczestniczyć w wyborach do zgromadzenia ustawodawczego obwodu nowosybirskiego, które odbędą się 13 września, w ustawowym wspólnym dniu głosowania dla całej Federacji Rosyjskiej. Oprócz Nowosybirska KD wystawiła swoich kandydatów w Kałudze, Kostromie i Magadanie.

KD zawiązała się w kwietniu 2015 roku. Oprócz RPR-Parnas, której przewodzi były premier Michaił Kasjanow, przystąpiły do niej Partia Postępu Aleksieja Nawalnego, Demokratyczny Wybór Władimira Miłowa i Inicjatywa Obywatelska Andrieja Nieczajewa, a także niezarejestrowane: Partia 5 Grudnia i Partia Libertariańska. Koalicję poparły też ruchy Solidarność Ilji Jaszyna i Otwarta Rosja Michaiła Chodorkowskiego.

Jest to pierwsza od dawna próba konsolidacji antykremlowskiej opozycji przed wyborami. Wszystkie poprzednie zakończyły się fiaskiem, przede wszystkim z powodu osobistych ambicji liderów poszczególnych formacji; ich spory skutecznie podsycał Kreml. W ocenie komentatorów w Moskwie obecny sojusz wyborczy pozasystemowej opozycji będzie testem na to, czy Kreml gotów jest dopuścić w Rosji do jakiejkolwiek konkurencji politycznej.

PAP/es

fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 2. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

 3. pitch14072018 15.07.2018

  Kim były osoby, które zakłóciły przebieg finału mistrzostw świata?

  Wtargnięcie na murawę stadionu Łużniki podczas finału piłkarskich mistrzostw świata członkiń grupy Pussy Riot, ubranych w policyjne uniformy, było pierwszym incydentem naruszającym bezpieczeństwo w trakcie trwającego pięć tygodni turnieju.

 4. gaza15072018 15.07.2018

  Największe naloty na strefę Gazy od 2014 roku. Zabici i ranni wśród protestujących palestyńczyków

  Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w sobotę największe od 2014 roku naloty na cele w Strefie Gazy w odpowiedzi na nocne ataki moździerzowe i rakietowe ze strony palestyńskiej radykalnej organizacji Hamas - poinformowały siły zbrojne Izraela.

 5. Trump12022018 15.07.2018

  Trump zapowiedział reelekcję. "Nie widzę nikogo, kto mógłby mnie pokonać"

  Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w wywiadzie dla "Daily Mail", że zamierza ubiegać się o reelekcję w wyborach, które odbędą się w 2020 roku. Obecnie, jak stwierdził, nie ma nikogo, kto mógłby go pokonać.

 6. 1270immigrantschech 14.07.2018

  Czeski rząd nie zgodzi się na nielegalną migrację

  Czeskie MSZ oświadczyło w sobotę w odpowiedzi na uzgodniony w piątek przez kraje ONZ plan zawarcia Światowego Paktu w sprawie Migracji, że rząd w Pradze nie może się zgodzić i nie zgodzi się na nielegalną migrację.

 7. Imigranciwiki 14.07.2018

  Włosi przejęli kutry z 450 imigrantami

  450 migrantów, którzy wyruszyli z wybrzeży Afryki i dotarli kutrem rybackim w pobliże włoskiego wybrzeża, zostało zabranych na statek włoskiej Straży Przybrzeżnej i inną jednostkę patrolującą Morze Śródziemne. Teraz migranci czekają na wskazanie portu

 8. tajlandia12072018 14.07.2018

  Uratowani z jaskini chłopcy wyjdą w czwartek ze szpitala. Będą musieli zmierzyć się z innym zagrożeniem

  Chłopcy, których w skomplikowanej akcji ratowniczej wyciągnięto z zalanej wodą jaskini na północy Tajlandii, w czwartek zostaną wypuszczeni ze szpitala - poinformował w sobotę minister zdrowia tego kraju Piyasakol Sakolsatayadorn

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook