Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

W Nowosybirsku trwa strajk opozycjonistów

28.07.2015

"Trzech odważnych i uczciwych mężczyzn rozpoczęło strajk głodowy, by bronić praw wyborczych wszystkich Rosjan. Sposób, w jaki odsunięto opozycję od wyborów na Syberii, zostanie jutro powtórzony w całym kraju; scenariusz ten będzie też wykorzystany w wyborach do Dumy".

Trzej rosyjscy politycy z opozycyjnej Koalicji Demokratycznej (KD) w Nowosybirsku rozpoczęli we wtorek strajk głodowy w proteście przeciwko decyzji miejscowych władz, które odmówiły zarejestrowania listy wyborczej KD we wrześniowych wyborach regionalnych.

Grupa robocza komisji wyborczej obwodu nowosybirskiego zaleciła w poniedziałek nierejestrowanie listy KD z powodu "niedostatecznej liczby wiarygodnych podpisów" popierających ją wyborców. Spośród 11 682 przedłożonych przez KD podpisów 10 187 uznano za ważne, 1 487 za nieważne, a osiem za niewiarygodne. Ostatecznie do zarejestrowania listy KD zabrakło 317 podpisów. Leonid Wołkow, Igor Sawin i Siergiej Bojko, którzy rozpoczęli głodówkę, zapowiedzieli, że będą ją prowadzić, dopóki ich sprawy nie rozpatrzy Centralna Komisja Wyborcza w Moskwie.

Wołkow - lider nowosybirskiego oddziału Republikańskiej Partii Rosji (RPR)-Partii Wolności Narodowej (Parnas), w sojuszu z którą w wyborach tych chce wystartować Koalicja Demokratyczna - zaznaczył, że odmowa opiera się głównie na nieaktualnej bazie adresowej i została wydana na "zlecenie polityczne". "Gdyby oni (komisja - PAP) podeszli do sprawy w sposób czysto prawny, my również korzystalibyśmy tylko z przewidzianych prawem metod" - powiedział Wołkow w rozmowie telefonicznej z agencją Associated Press. Tymczasem "trzeba było pokazać, że dla niektórych dobra reputacja i godność to nie puste słowa; to była spontaniczna reakcja na sposób, w jaki decyzję podjęła komisja" - dodał opozycjonista.

Wołkow wyraził przekonanie, że powtórna weryfikacja złożonych podpisów potwierdzi jego rację. Lider rosyjskiej opozycji, walczący z korupcją Aleksiej Nawalny ocenił, że podjęta w poniedziałek decyzja nowosybirskiej komisji wyborczej to zły sygnał przed wyborami do izby niższej krajowego parlamentu (Dumy Państwowej) w przyszłym roku.

"Trzech odważnych i uczciwych mężczyzn rozpoczęło strajk głodowy, by bronić praw wyborczych wszystkich Rosjan. Sposób, w jaki odsunięto opozycję od wyborów na Syberii, zostanie jutro powtórzony w całym kraju; scenariusz ten będzie też wykorzystany w wyborach do Dumy" - napisał Nawalny na swoim blogu.

Koalicja Demokratyczna chce uczestniczyć w wyborach do zgromadzenia ustawodawczego obwodu nowosybirskiego, które odbędą się 13 września, w ustawowym wspólnym dniu głosowania dla całej Federacji Rosyjskiej. Oprócz Nowosybirska KD wystawiła swoich kandydatów w Kałudze, Kostromie i Magadanie.

KD zawiązała się w kwietniu 2015 roku. Oprócz RPR-Parnas, której przewodzi były premier Michaił Kasjanow, przystąpiły do niej Partia Postępu Aleksieja Nawalnego, Demokratyczny Wybór Władimira Miłowa i Inicjatywa Obywatelska Andrieja Nieczajewa, a także niezarejestrowane: Partia 5 Grudnia i Partia Libertariańska. Koalicję poparły też ruchy Solidarność Ilji Jaszyna i Otwarta Rosja Michaiła Chodorkowskiego.

Jest to pierwsza od dawna próba konsolidacji antykremlowskiej opozycji przed wyborami. Wszystkie poprzednie zakończyły się fiaskiem, przede wszystkim z powodu osobistych ambicji liderów poszczególnych formacji; ich spory skutecznie podsycał Kreml. W ocenie komentatorów w Moskwie obecny sojusz wyborczy pozasystemowej opozycji będzie testem na to, czy Kreml gotów jest dopuścić w Rosji do jakiejkolwiek konkurencji politycznej.

PAP/es

fot. PAP/EPA

Słowa kluczowe:

Rosja

,

Kreml

,

opozycja

,

opozycjoniści

Warto poczytać

 1. Turcja24072017 24.07.2017

  Turcja: ruszył proces opozycyjnych dziennikarzy

  W poniedziałek rozpoczął się w Stambule proces 19 dziennikarzy i innych pracowników opozycyjnego dziennika "Cumhuriyet", którym zarzuca się wspieranie organizacji terrorystycznych. Oskarżonym grożą kary od 7,5 roku do 43 lat więzienia.

 2. SrodkowaAfrykawiki 24.07.2017

  W Środkowej Afryce zginął żołnierz ONZ

  - W atakach na muzułmańskich uchodźców, do jakich doszło w niedzielę w mieście Bangassou w prefekturze Mbomu w Republice Środkowoafrykańskiej, zginął żołnierz misji pokojowej ONZ, a 3 innych zostało rannych - poinformował w niedzielę rzecznik Vladimir Monteiro.

 3. Macron13 24.07.2017

  Francja: Koniec "łagodnego traktowania" dla Macrona

  "Koniec stanu łagodnego traktowania" dla prezydenta Francji Emmanuela Macrona to najczęściej powtarzający się tytuł w poniedziałkowych gazetach francuskich. W ten sposób media określają 10-procentowy spadek popularności wybranego w maju prezydenta.

 4. kreml19062017 24.07.2017

  "Wiedomosti": z Rosji najwięcej próśb do Google'a o usunięcie informacji

  - Rosja przoduje na świecie, jeśli chodzi o liczbę wniosków od instytucji państwowych do Google'a o usunięcie lub zablokowanie treści internetowych niezgodnych z prawem; to wynik rozszerzenia bazy prawnej dotyczącej internetu - piszą poniedziałkowe "Wiedomosti".

 5. Wlochysusza24072017 24.07.2017

  Włochy: 10 regionów chce ogłoszenia klęski żywiołowej z powodu suszy

  - Władze dziesięciu, czyli połowy wszystkich włoskich regionów przygotowały wnioski do ministerstwa rolnictwa o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej z powodu rekordowej suszy - podały media. Decyzja umożliwiłaby dostęp do funduszy na pokrycie poniesionych strat.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook