Jedynie prawda jest ciekawa

W miesiąc w Syrii zginęło ponad 4 tys. osób

02.11.2015

W wyniku wojny domowej w Syrii zginęło w październiku co najmniej 4,2 tys. osób, w tym 960 cywilów - podało w niedzielę opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie. Wśród zmarłych cywilów było 135 kobiet i 191 nieletnich.

Liczba ofiar w październiku jest niemalże identyczna, jak we wrześniu.

Zdaniem Obserwatorium 495 cywilów zginęło w wyniku rosyjskich nalotów i powietrznych działań sił reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Assada.

Śmierć 330 cywilów spowodowały lądowe ataki sił Assada, m.in. wybuchy samochodów pułapek czy strzały snajperów.

Kolejnych 51 obywateli zginęło w wyniku tortur w więzieniach kontrolowanych przez syryjski reżim, a 39 - w atakach zorganizowanych przez dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS), Front Al-Nusra będący syryjskim odgałęzieniem Al-Kaidy i inne ugrupowania zbrojne.

Z danych Obserwatorium wynika, że 13 cywilów zmarło z powodu złych warunków sanitarnych, a 30 - w tym jedno dziecko - poddano egzekucji bojowników IS. Dwóch cywilów zginęło w atakach lotniczych międzynarodowej koalicji pod egidą Stanów Zjednoczonych.

Z kolei wśród walczących w szeregach syryjskich rebeliantów w październiku zginęło ponad 600 osób. Zarówno siły reżimu, jak i dzihadyści, stracili po ponad 1,2 tys. bojowników. Ofiary poniosła także szyicka, wywodząca się z Libanu, organizacja Hezbollah - podaje Obserwatorium.

Od początku rewolty przeciwko reżimowi Assada przed czterema laty wojna domowa w Syrii pochłonęła ponad 250 tys. ofiar śmiertelnych.

mly/PAP

fot. PAP/EPA

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook