Jedynie prawda jest ciekawa


W Japonii wykonano wyroki śmierci

19.12.2017
1270japoniakara
W Japonii wykonano wyroki śmierci

Dwa wyroki śmierci przez powieszenie wykonano w Japonii, w tym na mężczyźnie, który jako nastolatek zabił cztery osoby w 1992 roku - poinformowało ministerstwo sprawiedliwości w Tokio.

Teruhiko Seki jako 19-latek zabił 42-letniego przedsiębiorcę, jego żonę, czteroletnią córkę i 83-letnią matkę oraz ranił drugą córkę, która jako jedyna ocalała. Następnie mężczyzna ukradł 340 tys. jenów (ok. 3 tys. dolarów) z domu swoich ofiar. Drugi skazany to 69-letni rolnik Kiyoshi Matsui, który w 1994 roku zabił swoją partnerkę i jej rodziców.

Zgodę na wykonanie egzekucji wydała minister sprawiedliwości Yoko Kamikawa. Były to pierwsze egzekucje od lipca br. Tym samym liczba wyroków śmierci wykonanych od grudnia 2012 roku, gdy do władzy doszedł obecny premier Shinzo Abe, wzrosła do 21.

"Popełnione zbrodnie były dla rodzin ofiar haniebne i godne głębokiego ubolewania. Wyroki śmierci sfinalizowano w następstwie spełniających standardy procesów sądowych. Po głębokim namyśle wydałam polecenie przeprowadzenia obu egzekucji" - powiedziała Kamikawa na konferencji prasowej.

Jak przekazał jej resort, zarówno Seki, jak i Matsui złożyli wnioski o powtórzenie ich procesów.

Japonia i Stany Zjednoczone są jedynymi uprzemysłowionymi krajami demokratycznymi, które stosują karę śmierci, co regularnie jest krytykowane przez międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka. Potępiają one to, że pobyt w japońskich celach śmierci, w izolacji, może trwać wiele lat. Krytykują również fakt, że informację, że wyrok zostanie wykonany, skazani otrzymują na kilka godzin przed egzekucją. Ich bliscy są zawiadamiani po fakcie.

Japońska federacja stowarzyszeń prawniczych apeluje o zniesienie kary śmierci do 2020 roku i zastąpienie jej dożywociem. Jesienią 2016 roku organizacja ta przyjęła wniosek, w którym po raz pierwszy zapowiedziano starania na rzecz zniesienia kary śmierci, spotkała się jednak z silnym sprzeciwem adwokatów reprezentujących w sądach ofiary przestępstw.

Przeciwnicy likwidacji kary śmierci argumentują, że nie można zakładać poprawy wśród młodych przestępców oraz że takie rozwiązanie jest nie do pomyślenia, gdy uwzględni się uczucia ofiar i ich bliskich oraz wpływ zbrodni na społeczeństwo.

Władze w Tokio podkreślają, że karę śmierci popiera 80 proc. japońskiego społeczeństwa i dlatego nie ma planów jej zniesienia. Według agencji Kyodo w celach śmierci w Japonii przebywa obecnie ponad 100 skazańców.

(PAP)/EPA/EVERETT KENNEDY BROWN 

 

 

Warto poczytać

 1. czechy-sluby-osob-tej-samej-plci-22062018 22.06.2018

  Szok! Śluby homoseksualistów już wkrótce w Czechach

  Czeski rząd premiera Andreja Babisza zadecydował w piątek o udzieleniu poparcia projektowi grupy deputowanych do Izby Poselskiej, według którego małżeństwo mogłyby zawierać także osoby tej samej płci - poinformowało biuro prasowe rządu

 2. melaniatrump22062018 22.06.2018

  Co chciała powiedzieć Melania Trump? Jej ubiór wywołał burzę w sieci

  Pierwsza dama USA Melania Trump odwiedziła w czwartek dzieci imigrantów w ośrodku odosobnienia w Teksasie. Jednak największe poruszenie wywołała… kurtka, którą ubrała żona prezydenta USA.

 3. lifeline22062018 22.06.2018

  Ostra wypowiedź szefa włoskiego MSW: „Jeśli statek z imigrantami wpłynie do nas, osądzimy załogę”

  "Załodze zostanie wytoczony proces, a jednostkę skonfiskujemy".

 4. 4v22060218 22.06.2018

  Grupa Wyszechradzka jednym głosem. "Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców"

  Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców i nie zamierzamy w tym procesie brać udziału - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki w Budapeszcie.

 5. trump11042018 21.06.2018

  Znany aktor o synu prezydenta Trumpa: "Powinien być wrzucony do klatki z pedofilami"

  Peter Fonda, aktor znany głównie z roli w filmie Easy Rider, ugiął się przed falą krytyki i przeprosił za swój skandaliczny wpis na twitterze. Aktor sugerował w nim, że 12-letni syn prezydenta, Barron Trump, powinien być wrzucony do klatki z pedofilami.

 6. burger21062018 21.06.2018

  Skandaliczna reklama? Burger King przeprasza obrażone rosyjskie kobiety

  Amerykańska sieć barów szybkiej obsługi Burger King przeprosiła za opublikowanie reklamy oferującej darmowe hamburgery Rosjankom, które podczas piłkarskich mistrzostw świata "zaszły w ciążę z gwiazdami futbolu".

 7. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook