Jedynie prawda jest ciekawa


W czasie gdy Amerykanie usuwają pomnik ofiar Katynia, Niemcy postawili… figurę z brązu przedstawiającą Karola Marksa

05.05.2018
marks05052018
W czasie gdy Amerykanie usuwają pomnik ofiar Katynia, Niemcy postawili… figurę z brązu przedstawiającą Karola Marksa

W czasie, w którym w amerykańskim Jersey City toczy się bój o Pomnik Katyński, w Trewirze na południowym zachodzie Niemiec odsłonięto 5,5 metrową figurę z brązu przedstawiającą Karola Marksa. To prezent podarowany przez… Chińską Republikę Ludową, który stanie w rodzinnym mieście filozofa z okazji jego 200 rocznicy urodzin.

Jak zaznacza agencja dpa, jest to pierwszy nowy pomnik Marksa ustawiony w Niemczech od czasu upadku NRD. Ma wygląd konwencjonalny - przedstawia stojącego współautora "Manifestu komunistycznego" w ubiorze spacerowym z prawą ręką na piersi i książką w opuszczonej wzdłuż ciała ręce lewej.

Chińczycy dostarczyli także wykonaną z syntetycznej tkaniny płachtę, która spowijała figurę przed odsłonięciem. Ustawiono ją na schodkowym postumencie w pobliżu zabytkowej bramy miejskiej Porta Nigra z czasów rzymskich. Ceremonia odbyła się w obecności około 4 tys. ludzi, w tym niemieckich i chińskich osobistości oficjalnych.

W obliczu spodziewanych manifestacji i kontrmanifestacji do liczącego 110 tys. mieszkańców Trewiru skierowano kilkuset policjantów, ale do poważniejszych zakłóceń porządku publicznego nie doszło. W momencie odsłaniania pomnika słychać było pohukiwania oraz gwizdy protestujących - między innymi ofiar komunizmu, zwolenników zakazanego przez chińskie władze ruchu Falungong oraz zwolenników antyimigranckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD).

"Nie uważam, byśmy byli odważni stawiając tutaj pomnik Marksa" - powiedział socjaldemokratyczny burmistrz Trewiru Wolfram Leibe. Według niego, "do intelektualnego wyzwania należy to, że podejmujemy ten temat".

"Dobrze jest, że spieramy się o Karola Marksa" - zaznaczyła Malu Dreyer, socjaldemokratyczna krajowa premier obejmującej Trewir Nadrenii-Palatynatu. Według niej, obecny jubileusz daje okazję do tego, by intensywnie i na nowo zajmować się Marksem. "Z jednej strony nie można przypisywać Karolowi Marksowi dokonanych w jego imieniu okrucieństw. Ale z drugiej strony nie wolno także stylizować Marksa na świętego" - wskazała Dreyer.

Przed odsłonięciem pomnika oficjalni goście odwiedzili rodzinny dom Marksa, który należy obecnie do bliskiej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Fundacji Friedricha Eberta. Głos zabrała tam przewodnicząca SPD Andrea Nahles, według której "Marks odcisnął się na socjaldemokracji bardziej niż ktokolwiek inny". Dodała, że po zakończeniu zimnej wojny można dzisiaj "mieć w końcu pozbawione uprzedzeń spojrzenie na Marksa", którego poglądy są w niektórych kwestiach wciąż jeszcze aktualne.

"Pomnik jest symbolem przyjaźni niemiecko-chińskiej" - powiedział w swym przemówieniu Guo Weimin, wiceminister z Państwowego Biura Informacji ChRL. W jego opinii pomnik odzwierciedla "wielkość charakteru i osobisty urok myśliciela".

ac/PAP

Warto poczytać

 1. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 2. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 3. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 4. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 5. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

 6. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

 7. fuloppap18052018 18.05.2018

  Burmistrz Jersey City znów atakuje nasz kraj! „Nie przeproszę Polski”

  Zaledwie dzień po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w amerykańskim Jersey City, burmistrz tego miasta znów zaatakował Polskę na Twitterze.

 8. 1270dzidzius 18.05.2018

  Do tego prowadzi aborcja. Zabili nie to dziecko, co chcieli!

  Koszmar w Australii – matka nosząca pod sercem dwóch bliźniaków postanowiła dokonać aborcji eugenicznej jednego z nienarodzonych chłopców. Powodem była stwierdzona u niego wada serca. Lekarze przez przypadek zabili jego zdrowego brata.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook