Jedynie prawda jest ciekawa


W Akademii Wojskowej wykłada... zbrodniarz wojenny. Wybuchł skandal

29.10.2017
WojnawJugoslawiiwiki
W Akademii Wojskowej wykłada... zbrodniarz wojenny. Wybuchł skandal

Emerytowany serbski generał Vladimir Lazarević, który w 2009 r. został skazany w Hadze za zbrodnie wojenne w Kosowie, rozpoczął wykłady w Akademii Wojskowej w Belgradzie, co wywołało krytykę ze strony opinii publicznej w Serbii i na świecie.

Wykłady Lazarevicia, jak donosił belgradzki dziennik "Veczernje novosti", spotkały się z wielkim odzewem, a tematem były operacje wojskowe w Kosowie w latach 1998 i 1999, kiedy to generał dowodził wojskami walczącymi z kosowskimi Albańczykami domagającymi się odłączenia od Serbii.

Lazarević był w tamtym czasie dowódcą III armii wojska jugosłowiańskiego, a w 2009 roku został skazany przez międzynarodowy trybunał ds. byłego Jugosławii na 15 lat więzienia za zbrodnie wojenne dokonane przez dowodzone przez niego wojska na albańskich mieszkańcach Kosowa. Po odbyciu dwóch trzecich wyroku w 2015 roku został wypuszczony na wolność.

W czwartek na zaproszenie serbskiego ministra obrony rozpoczął wykłady na belgradzkiej Akademii Wojskowej, a tematem jego pierwszego wykładu były operacje wojenne, z powodu których został skazany przez trybunał haski.

- Wykonałem swoje zadanie i moje serce jest spokojne. To niemała rzecz, kiedy z uwagą słucha cię kilkaset osób. Nie spodziewałem się takiego aplauzu na zakończenie wykładu. To było zawodowe spotkanie, a dla mnie sentymentalne - skomentował swoje wystąpienie Lazarević tuż po wykładzie.

Informację o tym, że serbski generał ma wykładać w Akademii Wojskowej podał kilka dni wcześniej serbski minister obrony Aleksandar Vulin, wzbudzając tą decyzją ostrą krytykę.

Były prokurator ds. zbrodni wojennych Republiki Serbii Vladimir Vukczević ocenił ją jako "antyludzką i dyskusyjną moralnie".

Zareagował też amerykański ambasador w Serbii Kyle Scott, cytując na Twitterze słowa z dziennika "Washington Post", który pisze, że "dla serbskiego ministra obrony skazany zbrodniarz wojenny jest bohaterem".

"Washington Post" w cytowanym artykule przywołał także słowa Vulina, który powiedział, że "Serbia nie powinna się wstydzić akcji skierowanych przeciwko albańskim separatystom". Takie wypowiedzi według amerykańskiego dziennika są dowodem na to, że Serbia dystansuje się od Zachodu, mimo że stara się o członkostwo w Unii Europejskiej.

- Niestety miesiące pracy nad polepszeniem wizerunku Serbii w Ameryce mogą zostać zaprzepaszczone jedną decyzją - skomentował tekst z "Washington Post" amerykański ambasador na swoim profilu na Twitterze.

Do jego krytyki dołączył się wysoki urzędnik Departamentu Stanu Brian Hoyt Yee, który na początku tygodnia przebywał w Belgradzie. - To nie jest dobra rzecz, aby ktoś skazany za zbrodnie wojenne mógł wykładać w Akademii Wojskowej. Taka decyzja pokazuje, że rząd nie chce ukarać wszystkich, którzy dopuścili się zbrodni wojennych - powiedział.

Głos w sprawie wykładu Lazarevicia zabrał również prezydent Kosowa Hashim Thaci. - Zobaczymy, czy to opóźni czy przyspieszy członkostwo Serbii w UE - napisał na Facebooku. - Unia Europejska powinna być zmartwiona takimi krokami Serbii - dodał na swoim służbowym profilu.

Konflikt w Kosowie, niegdyś autonomicznym regionie Serbii zamieszkanym w większości przez Albańczyków, rozpoczął się w 1996 roku, a zintensyfikował dwa lata później. Zakończył się atakami lotnictwa NATO, które miały na celu położenie kresu prześladowaniom Albańczyków przez siły serbskie, oraz porozumieniem pokojowym z Kumanova w czerwcu 1999 roku. Od 2008 roku Kosowo jest niezależnym państwem. Serbia nie uznała niepodległości Kosowa i nadal uważa je za swoją prowincję.

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

 2. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

 3. 1270szartinkakominka 21.05.2018

  Koszmar w Rosji, mężczyzna przez 20 lat zbierał ciała martwych dziewcząt

  Ta historia brzmi, jak scenariusz podrzędnego horroru i choć wyszła na jaw 7 lat temu, w Rosji wciąż jest o niej głośno. 52-letni profesor z Niżnego Nowogrodu Anatolij Moskwin, przez 20 lat wykopywał na cmentarzu ciała d

 4. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 5. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 6. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 7. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 8. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook