Jedynie prawda jest ciekawa


Verhofstadt: Brexit to sygnał

30.01.2017

Szef frakcji liberałów w Parlamencie Europejskim uważa Brexit za sygnał do pobudki.

Główny negocjator Parlamentu Europejskiego ds. Brexitu Guy Verhofstadt przekonywał w poniedziałek w Londynie, że wyjście Wielkiej Brytanii ze wspólnoty jest "sygnałem dla europejskich liderów, aby się obudzili i wzięli się do roboty".

Były belgijski premier, lider frakcji liberałów w PE, który został mianowany na stanowisko głównego negocjatora PE we wrześniu ubiegłego roku, wyraził swoją opinię podczas wykładu w Królewskim Instytucie Stosunków Międzynarodowych Chatham House w Londynie.

"Jeśli istnieje pozytywny efekt Brexitu, to jest to sygnał dla europejskich liderów, aby się obudzili i wzięli do roboty" - podkreślił Verhofstadt, który przyznał, że wewnętrzna reforma wspólnoty może okazać się nawet ważniejsza niż wypracowanie nowej umowy z Londynem.

Jak dodał, 27 państw członkowskich UE nie powinno podchodzić do negocjacji jako szansy na ukaranie Wielkiej Brytanii za decyzję o wyjściu z Unii Europejskiej, ale wspólnota nie zaakceptuje brytyjskich propozycji wybrania tylko niektórych elementów członkostwa.

"Powinniśmy jednak pozostać otwarci i szczodrzy dla obywateli Wielkiej Brytanii. Codziennie dostaję dziesiątki listów o milionach Brytyjczyków, którzy mówią: +nie zostawiajcie nas samych sobie, czujemy się obywatelami Europy+" - podkreślił.

Polityk zwrócił także uwagę, że jest ważne, aby Parlament Europejski - który będzie miał prawo głosu w sprawie ostatecznego porozumienia co do warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - był "zaangażowany przez cały okres trwania procesu". "Musimy być brani pod uwagę – w przeciwnym razie będzie nam trudno zgodzić się na nową relację" - zaznaczył.

W wystąpieniu Verhofstadt ostrzegł także przed rozprzestrzenianiem się nacjonalizmu w Europie, podkreślając, że "nie ma w Europie - w tym także w Wielkiej Brytanii - nawet jednej rodziny, w której któryś z przodków nie padłby ofiarą tych głupot, tego okrucieństwa pod koniec XIX i na przestrzeni całego XX wieku".

Jak dodał, "budowanie przyszłego funkcjonowania Europy na nacjonalistycznych ideach byłoby najgłupszą rzeczą, jaką można zrobić".

Verhofstadt, który przebywał niedawno w Stanach Zjednoczonych, wyraził także opinię, że nowy amerykański prezydent Donald Trump jest częścią "trójzębnego" ataku na Unię Europejską, obok niebezpieczeństw związanych z agresywną polityką Rosji i zagrożenia ze strony radykalnych islamistów.

"Właśnie wróciłem z USA i moim zdaniem mamy trzeci front, który podkopuje UE, (...) i to jest Donald Trump" - powiedział. "Nigdy wcześniej nie mieliśmy w Ameryce tak niewielu przyjaciół" -

ubolewał.

W niedawnym wywiadzie dla brytyjskiego "The Timesa" Trump powiedział, że spodziewa się dalszego rozpadu Unii Europejskiej. "Myślę że ostatecznie Brexit to będzie wielka rzecz. (...) "Wierzę, że inne kraje też wyjdą (z UE) - utrzymanie tego razem nie będzie tak proste, jak wielu ludziom się wydaje" - podkreślił.

Amerykański prezydent nazwał wówczas Unię Europejską "wehikułem, który wspiera Niemcy, i dlatego Wielka Brytania postąpiła rozsądnie wychodząc (ze wspólnoty)".

Z Londynu Jakub Krupa

mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 2. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 3. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 4. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 5. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 6. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 7. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 8. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook