Jedynie prawda jest ciekawa


V4 o potrzebie działań ws. uchodźców

15.12.2016

Jest postęp w UE na rzecz zbliżenia poglądów ws. zewnętrznego wymiaru polityki migracyjnej i ochrony granic - oceniły kraje Grupy Wyszehradzkiej przed szczytem UE. V4 podkreśliła, że niezbędne są dalsze działania dotyczące wewnętrznego wymiaru tej polityki.

Spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej odbyło się tuż przed rozpoczęciem unijnego szczytu w czwartek w Brukseli. Kwestia migracji będzie jednym z tematów rozmów unijnych przywódców. 


Polska, Czechy, Słowacja i Węgry podkreśliły we wspólnym oświadczeniu, że doceniają istotne wysiłki, które podjęła słowacka prezydencja, aby "rozszerzyć konsensus w sprawie stosowania zasad solidarności i odpowiedzialności" w kwestii polityki migracyjnej. 

W ocenie V4 poczyniono "znaczny postęp, jeżeli chodzi o osiągnięcie zbieżności poglądów na różne kwestie, w tym na zewnętrzny wymiar migracji i ochronę zewnętrznych granic UE". "Równocześnie niezbędne są dalsze działania, aby osiągnąć konsensus co do wewnętrznego wymiaru polityki migracyjnej" - zaznaczono. 

Grupa Wyszehradzka wyraziła gotowość do prac w tym celu. Tematem czwartkowego szczytu będzie również kwestia umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, której jeszcze nie ratyfikowała Holandia. Odnosząc się do tej sprawy Grupa Wyszehradzka powtórzyła swoje poparcie dla procesu ratyfikacji i podkreśliła "wolę znalezienia rozwiązania, które pozwoli na szybkie zakończenie tego procesu przez wszystkie państwa członkowskie UE". 

V4 opowiedziała się ponadto za zakończeniem procesu znoszenia obowiązku wizowego dla Ukrainy "bez dalszych opóźnień". Na szczycie unijni przywódcy chcą przyjąć deklarację wyjaśniającą, czym jest układ stowarzyszeniowy z Ukrainą. 

Holandia chce, by w deklaracji przywódcy podkreślili m.in., że ratyfikacja umowy nie prowadzi automatycznie do członkostwa Ukrainy w UE. Ma to rozwiać wątpliwości Holendrów i wesprzeć parlament tego kraju w podjęciu decyzji o ratyfikacji. 

Unijni przywódcy mają też dyskutować na szczycie o zwiększeniu współpracy Wspólnoty w zakresie bezpieczeństwa. Inicjatywę tę - jak wynika z oświadczenia - wspiera Grupa Wyszehradzka. W tym celu niezbędna jest w ocenie Grupy ścisła współpraca V4 i NATO.

wkt/PAP

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

 2. abo22052018 22.05.2018

  Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

  Ostatni pro-aborcyjny spot Amnesty International wywołał falę negatywnych komentarzy.

 3. Pozarlasuwiki 22.05.2018

  Nastolatek wywołał pożar lasu. Teraz będzie musiał zapłacić

  Ponad 36,6 mln dolarów odszkodowania musi zapłacić amerykański nastolatek za spowodowanie pożaru lasu w stanie Oregon - poinformował lokalny sąd. Ogień wywołany fajerwerkami strawił tereny leśne o powierzchni 200 km kwadratowych

 4. 1270idrf35 22.05.2018

  Generał: Izrael jako pierwszy użył w walce myśliwca F-35

  Izrael jest pierwszym państwem, które użyło w walce nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 produkowanego przez USA - poinformował we wtorek dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin.

 5. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 6. AIspot 22.05.2018

  Nie możesz pomalować paznokci u stóp, więc dokonaj aborcji. Oto rada od Amnesty International [WIDEO]

  W sprawie Alfiego Evansa milczeli, za to do aborcji namawiają ochoczo. Tak wygląda smutna prawda na temat Amnesty International

 7. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook