Jedynie prawda jest ciekawa


V kolumna w Szwajcarii. Przywódcy organizacji islamskiej oskarżeni o wspieranie terrorystów

21.09.2017

Szwajcarska Prokuratura Federalna (BA) poinformowała w czwartek, że wniosła do Federalnego Sądu Karnego akt oskarżenia przeciwko trzem członkom zarządu stowarzyszenia Islamska Centralna Rada Szwajcarii (IZRS), którym zarzuca wspieranie ugrupowań terrorystycznych.

Federalny Sąd Karny z siedzibą w Bellinzonie w katonie Ticino jest właściwy między innymi dla przestępstw skierowanych przeciwko bezpieczeństwu państwa.

Według szwajcarskich środków masowego przekazu, oskarżeni to prezes salafickiej IZRS Nicolas Blancho (który jest konwertytą na islam), jej rzecznik prasowy Qaasim Illi oraz kierujący produkcją jej filmów, fotografii i materiałów multimedialnych Naim Cherni.

Jak głosi komunikat BA, wszyscy trzej naruszyli szwajcarską ustawę o zakazie ugrupowań Al-Kaida i Państwo Islamskie oraz pokrewnych organizacji. Osobie odpowiedzialnej za "departament produkcji kulturalnej" IZRS konkretnie zarzuca się nakręcenie w 2015 roku w Syrii dwóch filmów wideo prezentujących w sposób propagandowy czołowego przedstawiciela Al-Kaidy, które umieszczono potem na portalu internetowym YouTube.

Według prokuratury, oskarżeni "zaoferowali tymi propagandowymi filmami czołowemu przedstawicielowi Al-Kaidy prominentną, wielojęzyczną i multimedialną platformę korzystnego przedstawiania i propagowania zarówno własnej osoby, jak też ideologii reprezentowanej przez niego terrorystycznej organizacji Al-Kaida".

- BA uważa za udowodnione, że zakazana terrorystyczna organizacja Al-Kaida została w ten sposób wzmocniona w swej atrakcyjności dla obecnych i potencjalnych członków względnie pomocników i w ten sposób uzyskała wsparcie w rozwijaniu swej przestępczej działalności - podkreśla komunikat.

Jak podały szwajcarskie media, chodzi tu o filmowe zapisy wywiadów Cherniego z jednym z dowódców Frontu Nusra Abdallahem al-Muhajsinim. Rozmawiali oni o szariacie, a Cherni twierdzi, że była to debata wewnątrzislamska. Illi oświadczył, że IZRS widzi w Muhajsinim nie terrorystę, lecz "uzbrojonego islamistę", który walczy także z Państwem Islamskim.

- Abdallah al-Muhajsini nie jest żadnym przywódcą Al-Kaidy, a wywiad z nim nie był żadną akcją propagandową. Jego tematem była przede wszystkim walka z ideologią Państwa Islamskiego, którą IZRS prowadzi od dwóch lat. Pan Cherni uczynił to dobrze i właściwie - powiedział Illi udzielając w listopadzie ubiegłego roku wywiadu szwajcarskiemu dziennikowi "Tages-Anzeiger".

Według tej gazety, Illi i Blancho odmówili składania władzom śledczym jakichkolwiek zeznań, natomiast Cherni po pewnym czasie także zaprzestał rozmów z przesłuchującymi.

PAP

Warto poczytać

 1. abo22052018 25.06.2018

  Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

  Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

 2. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 3. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 4. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

 5. car23062018 24.06.2018

  Rewolucja w świecie islamu. Po latach zakazu Saudyjki za kierownicą. "Zaufaj Allahowi i w drogę!"

  Po wielkiej kampanii nauki przepisów drogowych, przeprowadzonej pod hasłem "Zaufaj Allahowi i w drogę!", saudyjska Generalna Dyrekcja Ruchu zgodnie z dekretem króla Salmana dała od niedzieli zielone światło kobietom, które chcą same prowadzić samochody.

 6. imigranci11062018 24.06.2018

  Uratowano ok. 600 imigrantów na morzu

  Kutry patrolowe żandarmerii Guardia Civil i inne hiszpańskie jednostki uratowały w sobotę prawie 600 imigrantów

 7. time23062018 23.06.2018

  Płacząca dziewczynka, którą odebrano matce. Ta okładka miała zniszczyć Trumpa. Ujawniamy kulisy kłamstwa!

  Portal Time.com zamieścił zdjęcie dziewczynki z Hondurasu, która wybuchła płaczem po tym, jak agenci amerykańskiej służby granicznej odebrali ją matce, która miała trafić do więzienia za nielegalne przekroczenie granicy USA.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook