Jedynie prawda jest ciekawa


Ustawa przeciw imigrantom Sorosa

27.06.2017

Węgrzy nie przejęli się apelami i groźbami różnych komisji i eurobiurokratów. Dziś nad Dunajem weszła w życie ustawa o przejrzystości organizacji wspieranych z zagranicy. Nakazuje ona, by pozarządowe organizacje korzystające z zagranicznego wsparcia informowały o tym. Węgierscy politycy mówią otwarcie, że chodzi im przede wszystkim o stowarzyszenia wspierane przez międzynarodowego finansistę George'a Sorosa.

Zgodnie z ustawą każda organizacja pozarządowa, która otrzymała w ciągu roku co najmniej 7,2 mln forintów (24 tys. euro) wsparcia z zagranicy, musi ten fakt zgłosić w ciągu 15 dni w sądzie. Podmioty, które zadeklarowały, że stały się organizacją wspieraną z zagranicy, będą musiały niezwłocznie ogłosić to na swojej stronie internetowej, a także w swoich publikacjach.

Rząd w Budapeszcie argumentował konieczność przyjęcia takiej ustawy tym, że chce, by dla każdego było jasne, które organizacje z zagranicznych pieniędzy i zgodnie z obcymi interesami próbują wpłynąć na życie publiczne na Węgrzech i na węgierską politykę imigracyjną.

Również rządzący na Węgrzech ruch Fidesz wydał komunikat, w którym pisze, że ustawa jest potrzebna "z uwagi na finansowane z zagranicy, popierające migrację organizacje (amerykańskiego finansisty George'a) Sorosa". Soros - podkreślił Fidesz - otwarcie przyznaje, że chce osiedlić w Europie migrantów, zburzyć węgierskie ogrodzenie graniczne i wykorzystuje do tego finansowane przez siebie organizacje.

Przeciwko ustawie zaprotestowało ponad 180 węgierskich organizacji pozarządowych. Twierdzą one, że ustawa sugeruje, iż działające na Węgrzech organizacje wspierane z zagranicy stanowią dla kraju zagrożenie. Część organizacji, m.in. Węgierski Komitet Helsiński, zapowiedziała, że nie podporządkuje się ustawie. Ogłosiła to również Amnesty International.

Wcześniej Komisja Wenecka apelowała do władz Węgier o wprowadzenie zmian do projektu ustawy. Parlament w odpowiedzi przyjął trzy poprawki, ale Komisja uznała, że są to zmiany "kosmetyczne". Także Parlament Europejski przyjął w zeszłym miesiącu rezolucję potępiającą Węgry i apelującą o wycofanie projektu. Departament Stanu USA uznał zaś, że węgierska ustawa niesprawiedliwie jest wymierzona w grupy otrzymujące wsparcie z zagranicy.

Węgrzy jednak nie ulegli tym atakom i postawili interes narodowy na pierwszym miejscu – przed wizjami wpływowego miliardera.

PAP/MBB

Fot. pixabay.com

Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 3. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 4. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 5. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 6. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 7. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 8. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook