Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

USA wspierają syryjskich powstańców

13.04.2012

Stany Zjednoczone zwiększają pomoc dla opozycji syryjskiej w postaci sprzętu telekomunikacyjnego i wyposażenia medycznego - powiadomiła w piątek administracja prezydenta Baracka Obamy.

Jak pisze agencja Associated Press, USA mają nadzieję, że przyspieszą upadek prezydenta Baszara el-Asada, przeciwko któremu trwają w Syrii od ponad roku demonstracje i wystąpienia zbrojne.

Według źródeł cytowanych przez AP Obama podpisał dokumenty w sprawie pomocy dla syryjskiej opozycji w zeszłym tygodniu. Źródła te nie podały wszystkich form wsparcia, jakiego Amerykanie udzielali w poprzednich miesiącach - dodaje agencja. Obama zgodził się na pomoc dla "niestosującej przemocy opozycji politycznej", a nie dla walczących zbrojnie powstańców w Syrii - podaje AP.

Przypomina, że gdy w marcu Obama rozmawiał z premierem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem o Syrii, Waszyngton i jego sojusznicy rozpatrywali różne formy pomocy dla tamtejszej opozycji, poza sprzętem, którego można użyć do zabijania ludzi.

Taką niezbrojną pomocą - według AP - mogą być np. ubrania, kamizelki kuloodporne czy radia; według agencji Waszyngton dostarczał dotąd Syryjczykom telefony satelitarne, karty SIM i inny sprzęt tego rodzaju.

Administracja Obamy uważa, że władze Syrii, z pomocą Iranu, blokują połączenia telekomunikacyjne oraz nadawanie arabskich sieci telewizyjnych po to, by odciąć od świata zewnętrznego organizatorów antyrządowych wystąpień.

Rewolta przeciwko reżimowi Asada trwa w Syrii od ponad roku. Według szacunków ONZ dotychczas śmierć poniosło ok. 9 tys. osób.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. isismordujeSI 17.12.2014

  Państwo islamskie dokonało w Iraku egzekucji 150 kobiet

  Nie chciały poślubić bojowników ugrupowania. Część z nich była w ciąży. Pochowano je w masowych grobach.

 2. net-epa04529308 17.12.2014

  Hamas już nie jest organizacją terrorystyczną?

  Sąd Unii Europejskiej mający siedzibę w Luksemburgu zadecydował o usunięciu z unijnej listy organizacji terrorystycznych palestyńskiej organizacji Hamas.

 3. net-epa04532188 17.12.2014

  Francja udaremniła kilka zamachów terrorystycznych

  We Francji udaremniono pięć zamachów terrorystycznych i rozbito 13 siatek powiązanych z ekstremistami działającymi w Syrii - powiadomił szef MSW Bernard Cazeneuve. Mimo to - dodał - wzrosła dwukrotnie liczba młodych ludzi pragnących dołączyć do walk w Syrii.

 4. net-epaepa04445666 17.12.2014

  UE rozszerza zakaz inwestowania na Krymie

  Władze Unii Europejskiej wprowadzają nowe sankcje w postaci rozszerzenia inwestowania na Krymie, co ma uderzyć w rosyjskie firmy wydobywające ropę i gaz na Morzu Czarnym.

 5. pakistanprotestepaSI 17.12.2014

  Kara śmierci wraca do Pakistanu

  Po wczorajszym ataku talibskiego komanda na szkołę w Peszawarze, w którym zginęło ponad 140 osób, głównie dzieci, Władze Pakistanu zdecydowały o zniesieniu moratorium na karę śmierci w przypadkach terroryzmu.

 6. rosyjskaflaga 17.12.2014

  Rozprawa ws. likwidacji Memoriału przełożona

  Rosyjski Sąd Najwyższy odroczył do 28 stycznia rozpatrzenie wniosku Ministerstwa Sprawiedliwości.

 7. net-epa04530751 17.12.2014

  Rosja zaprasza Kim Dzong Una do siebie

  Rosja zaprosiła przywódcę Korei Płn. Kim Dzong Una na uroczystości w maju 2015 r., upamiętniające zakończenie II wojny światowej. Byłaby to pierwsza zagraniczna wizyta Kima od objęcia rządów pod koniec 2011 r. - pisze w środę japoński dziennik "Asahi Shimbun".

 8. orbannastefka22 16.12.2014

  Węgrzy wprowadzili zakaz handlu w niedzielę

  "Nikt nie powinien być zmuszany do pracy w niedzielę" - powiedział Viktor Orban.

Facebook