Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

USA wspierają syryjskich powstańców

13.04.2012

Stany Zjednoczone zwiększają pomoc dla opozycji syryjskiej w postaci sprzętu telekomunikacyjnego i wyposażenia medycznego - powiadomiła w piątek administracja prezydenta Baracka Obamy.

Jak pisze agencja Associated Press, USA mają nadzieję, że przyspieszą upadek prezydenta Baszara el-Asada, przeciwko któremu trwają w Syrii od ponad roku demonstracje i wystąpienia zbrojne.

Według źródeł cytowanych przez AP Obama podpisał dokumenty w sprawie pomocy dla syryjskiej opozycji w zeszłym tygodniu. Źródła te nie podały wszystkich form wsparcia, jakiego Amerykanie udzielali w poprzednich miesiącach - dodaje agencja. Obama zgodził się na pomoc dla "niestosującej przemocy opozycji politycznej", a nie dla walczących zbrojnie powstańców w Syrii - podaje AP.

Przypomina, że gdy w marcu Obama rozmawiał z premierem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem o Syrii, Waszyngton i jego sojusznicy rozpatrywali różne formy pomocy dla tamtejszej opozycji, poza sprzętem, którego można użyć do zabijania ludzi.

Taką niezbrojną pomocą - według AP - mogą być np. ubrania, kamizelki kuloodporne czy radia; według agencji Waszyngton dostarczał dotąd Syryjczykom telefony satelitarne, karty SIM i inny sprzęt tego rodzaju.

Administracja Obamy uważa, że władze Syrii, z pomocą Iranu, blokują połączenia telekomunikacyjne oraz nadawanie arabskich sieci telewizyjnych po to, by odciąć od świata zewnętrznego organizatorów antyrządowych wystąpień.

Rewolta przeciwko reżimowi Asada trwa w Syrii od ponad roku. Według szacunków ONZ dotychczas śmierć poniosło ok. 9 tys. osób.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. SAM1332 28.11.2014

  Post przed prawosławnym Bożym Narodzeniem

  Wierni Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego rozpoczęli w piątek post, stanowiący duchowe przygotowanie do Bożego Narodzenia. Wigilia tych świąt - według kalendarza juliańskiego - przypada 6 stycznia.

 2. net-epa04504361 27.11.2014

  Franciszek: Nie popadajmy w rozpacz w obliczu zła

  „Kiedy myślimy o końcu, ze wszystkimi naszymi grzechami, z całą naszą historią, pomyślmy o uczcie, jaką darmo otrzymamy i podnieśmy głowy. Żadnej rozpaczy – ale nadzieja!” - powiedział papież podczas dzisiejszej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

 3. kremlSI123 27.11.2014

  Interpol chce aresztować kremlowskiego bankiera

  Interpol zażądał natychmiastowego aresztowania rosyjskiego miliardera Siergieja Pugaczowa, który jest uważany za bankiera Kremla. Oligarcha uciekł z Rosji i mieszka w Londynie.

 4. net-epa04504303 26.11.2014

  USA: 40 zatrzymanych po zamieszkach w Ferguson

  Ponad 40 osób aresztowała amerykańska policja drugiej nocy niepokojów w mieście Ferguson w stanie Missouri. Wybuchają one po poniedziałkowej decyzji przysięgłych o niepostawieniu w stan oskarżenia policjanta, który w sierpniu zastrzelił czarnego nastolatka.

 5. natoSI123 26.11.2014

  Szef NATO: Niepokojąca militaryzacja Krymu

  Sojusz Północnoatlantycki jest zaniepokojony militaryzacją Krymu - oświadczył w środę kończąc jednodniową wizytę w Kijowie naczelny dowódca sił NATO w Europie, amerykański generał Philip Breedlove.

 6. putin-merkel-kremlin-ru 26.11.2014

  Merkel: Rosja narusza integralność Ukrainy

  Kanclerz Niemiec twierdzi, że Rosja kwestionuje ład międzynarodowy i niezbędne jest stosowanie wobec niej sankcji ekonomicznych.

 7. net-epa04504072 26.11.2014

  Obama: Imigranci czynią Stany Zjednoczone wyjątkowymi

  To imigranci, ludzie o różnym narodowym i etnicznym pochodzeniu czynią Stany Zjednoczone wyjątkowe - mówił prezydent USA Barack Obama we wtorek w polonijnym Copernicus Center w Chicago, broniąc ogłoszonego w ubiegłym tygodniu dekretu imigracyjnego.

 8. net-epa04503238 25.11.2014

  Rosjanie grożą Francji ws. okrętów

  Nie minęła doba odkąd Francja zdecydowała się, wstrzymać przekazanie Rosjanom okrętów typu Mistral, a Krem już zdążył zagrozić władzom w Paryżu z tego powodu.

Facebook