Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

USA wspierają syryjskich powstańców

13.04.2012

Stany Zjednoczone zwiększają pomoc dla opozycji syryjskiej w postaci sprzętu telekomunikacyjnego i wyposażenia medycznego - powiadomiła w piątek administracja prezydenta Baracka Obamy.

Jak pisze agencja Associated Press, USA mają nadzieję, że przyspieszą upadek prezydenta Baszara el-Asada, przeciwko któremu trwają w Syrii od ponad roku demonstracje i wystąpienia zbrojne.

Według źródeł cytowanych przez AP Obama podpisał dokumenty w sprawie pomocy dla syryjskiej opozycji w zeszłym tygodniu. Źródła te nie podały wszystkich form wsparcia, jakiego Amerykanie udzielali w poprzednich miesiącach - dodaje agencja. Obama zgodził się na pomoc dla "niestosującej przemocy opozycji politycznej", a nie dla walczących zbrojnie powstańców w Syrii - podaje AP.

Przypomina, że gdy w marcu Obama rozmawiał z premierem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem o Syrii, Waszyngton i jego sojusznicy rozpatrywali różne formy pomocy dla tamtejszej opozycji, poza sprzętem, którego można użyć do zabijania ludzi.

Taką niezbrojną pomocą - według AP - mogą być np. ubrania, kamizelki kuloodporne czy radia; według agencji Waszyngton dostarczał dotąd Syryjczykom telefony satelitarne, karty SIM i inny sprzęt tego rodzaju.

Administracja Obamy uważa, że władze Syrii, z pomocą Iranu, blokują połączenia telekomunikacyjne oraz nadawanie arabskich sieci telewizyjnych po to, by odciąć od świata zewnętrznego organizatorów antyrządowych wystąpień.

Rewolta przeciwko reżimowi Asada trwa w Syrii od ponad roku. Według szacunków ONZ dotychczas śmierć poniosło ok. 9 tys. osób.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. ukraine2 24.04.2014

  Putin nie przestaje straszyć

  Władimir Putin oskarżył władze Ukrainy o „popełnianie przestępstw przeciwko własnemu narodowi” i ponowni bronił aneksji Krymu.

 2. mid-14424011 24.04.2014

  93 delegacje i 24 głowy państwa na kanonizacji

  93 oficjalne delegacje w tym 24 głowy państw – prezydenci i monarchowie oraz ok. 30 premierów – przybędzie do Watykanu na kanonizację Jana Pawła II. Emerytowany papież Benedykt XVI nie potwierdził jeszcze swej obecności.

 3. SlovianskSI 24.04.2014

  Ukraińskie siły zbrojne szturmują Słowiańsk

  Ukraińska armia po nocnych starciach z separatystami w Mariupolu i Artemowsku, ruszyła na Słowiańsk. Wojsko chce odbić miasto z rąk prorosyjskich separatystów.

 4. mid-epa04176701 24.04.2014

  Papież: Nie bójmy się radości zmartwychwstania

  Są chrześcijanie, którzy boją się radości zmartwychwstania, jaką pragnie nam dać Jezus, a ich życie wydaje się pogrzebem, lecz zmartwychwstały Pan jest zawsze z nami - powiedział papież Franciszek podczas porannej Mszy św. Domu Świętej Marty.

 5. 640px-Kecskemet2010Rafalephoto60 24.04.2014

  Francja wysyła myśliwce nad państwa bałtyckie

  Szef sztabu generalnego francuskiej armii gen. Pierre de Villiers poinformował, że cztery francuskie myśliwce będą wspierać przestrzeń powietrzną krajów nadbałtyckich. Maszyny będą stacjonowały od niedzieli w Polsce.

 6. UkrainakobietaflagaRosjiSI 24.04.2014

  USA ostrzegają Rosję

  Stany Zjednoczone już niedługo będą czekały na wdrożenie przez Rosję zobowiązań wynikających z porozumienia z Ukrainą, UE i USA.

 7. MunichSecurityConference2010-KM001Sigorski 23.04.2014

  Poroszenko faworytem majowych wyborów

  Według najnowszego sondażu pracowni Socis, faworytem planowanych na maj wyborów prezydenckich na Ukrainie jest Petro Poroszenko, który może wygrać nawet w pierwszej turze.

 8. mid-epa04176727 23.04.2014

  Szczątki malezyjskiego boeinga w Australii

  Spacerowicze na plaży w Australii znaleźli trzy dziwnie wyglądające fragmenty z których jeden jest wielkości samolotu. Czy to wreszcie przełom w śledztwie?

Facebook