Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

USA wspierają syryjskich powstańców

13.04.2012

Stany Zjednoczone zwiększają pomoc dla opozycji syryjskiej w postaci sprzętu telekomunikacyjnego i wyposażenia medycznego - powiadomiła w piątek administracja prezydenta Baracka Obamy.

Jak pisze agencja Associated Press, USA mają nadzieję, że przyspieszą upadek prezydenta Baszara el-Asada, przeciwko któremu trwają w Syrii od ponad roku demonstracje i wystąpienia zbrojne.

Według źródeł cytowanych przez AP Obama podpisał dokumenty w sprawie pomocy dla syryjskiej opozycji w zeszłym tygodniu. Źródła te nie podały wszystkich form wsparcia, jakiego Amerykanie udzielali w poprzednich miesiącach - dodaje agencja. Obama zgodził się na pomoc dla "niestosującej przemocy opozycji politycznej", a nie dla walczących zbrojnie powstańców w Syrii - podaje AP.

Przypomina, że gdy w marcu Obama rozmawiał z premierem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem o Syrii, Waszyngton i jego sojusznicy rozpatrywali różne formy pomocy dla tamtejszej opozycji, poza sprzętem, którego można użyć do zabijania ludzi.

Taką niezbrojną pomocą - według AP - mogą być np. ubrania, kamizelki kuloodporne czy radia; według agencji Waszyngton dostarczał dotąd Syryjczykom telefony satelitarne, karty SIM i inny sprzęt tego rodzaju.

Administracja Obamy uważa, że władze Syrii, z pomocą Iranu, blokują połączenia telekomunikacyjne oraz nadawanie arabskich sieci telewizyjnych po to, by odciąć od świata zewnętrznego organizatorów antyrządowych wystąpień.

Rewolta przeciwko reżimowi Asada trwa w Syrii od ponad roku. Według szacunków ONZ dotychczas śmierć poniosło ok. 9 tys. osób.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sammm11 17.04.2015

  Serbia: awaria prezydenckiego samolotu

  Prezydent Serbii Tomislav Nikolić odwołał wizytę w Watykanie z powodu awarii samolotu.

 2. ukr 17.04.2015

  Ukraina chce śledztwa w sprawie rosyjskich zbrodni

  Międzynarodowy Trybunał Karny miałby zająć się działaniami rosyjskich rebeliantów na Krymie i wschodzie kraju.

 3. jaceniukYou1704 17.04.2015

  Ukraina boi się prowokacji

  Ukraiński premier podjął decyzję o wzmocnieniu środków bezpieczeństwa w rocznicę zakończenia II wojny światowej. Kijów boi się, że obchody zakłócą prowokacje.

 4. dzie1 17.04.2015

  Ważna petycja w Radzie Europy

  W dniach 20 – 24 kwietnia odbędzie się debata nad petycją wzywającą do podjęcia działań na rzecz zbadania i wyraźnego potępienia praktyki zabijania dzieci urodzonych w trakcie późnej aborcji. Jakie będą jej efekty?

 5. zolnierzusa 17.04.2015

  Amerykanie wyszkolą ukraińskich żołnierzy

  Wojskowi ze 173. brygady powietrznodesantowej USA będą szkolić Gwardię Narodową.

 6. putin-stefek 17.04.2015

  Niemieckie media: Putin sam sobie zaprzecza

  Prasa niemiecka skomentowała telekonferencję Putina z obywatelami.

 7. dzong1 17.04.2015

  WikiLeaks opublikował dokumenty i e-maile

  Portal WikiLeaks opublikował dokumenty wykradzione Sony Pictures.

 8. mid-epa04707089 17.04.2015

  „Nie ma przygotowań do wyjścia Grecji ze strefy euro”

  Komisarz Moscovici przyznał, że "czas zaczyna naglić", aby zawrzeć porozumienie ze stojącą na krawędzi bankructwa Grecją. Zastrzegł, że na liście reform, którą Grecja ma przedstawić swoim wierzycielom, "brakuje wielu rzeczy".

Facebook