Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

USA wspierają syryjskich powstańców

13.04.2012

Stany Zjednoczone zwiększają pomoc dla opozycji syryjskiej w postaci sprzętu telekomunikacyjnego i wyposażenia medycznego - powiadomiła w piątek administracja prezydenta Baracka Obamy.

Jak pisze agencja Associated Press, USA mają nadzieję, że przyspieszą upadek prezydenta Baszara el-Asada, przeciwko któremu trwają w Syrii od ponad roku demonstracje i wystąpienia zbrojne.

Według źródeł cytowanych przez AP Obama podpisał dokumenty w sprawie pomocy dla syryjskiej opozycji w zeszłym tygodniu. Źródła te nie podały wszystkich form wsparcia, jakiego Amerykanie udzielali w poprzednich miesiącach - dodaje agencja. Obama zgodził się na pomoc dla "niestosującej przemocy opozycji politycznej", a nie dla walczących zbrojnie powstańców w Syrii - podaje AP.

Przypomina, że gdy w marcu Obama rozmawiał z premierem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem o Syrii, Waszyngton i jego sojusznicy rozpatrywali różne formy pomocy dla tamtejszej opozycji, poza sprzętem, którego można użyć do zabijania ludzi.

Taką niezbrojną pomocą - według AP - mogą być np. ubrania, kamizelki kuloodporne czy radia; według agencji Waszyngton dostarczał dotąd Syryjczykom telefony satelitarne, karty SIM i inny sprzęt tego rodzaju.

Administracja Obamy uważa, że władze Syrii, z pomocą Iranu, blokują połączenia telekomunikacyjne oraz nadawanie arabskich sieci telewizyjnych po to, by odciąć od świata zewnętrznego organizatorów antyrządowych wystąpień.

Rewolta przeciwko reżimowi Asada trwa w Syrii od ponad roku. Według szacunków ONZ dotychczas śmierć poniosło ok. 9 tys. osób.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. filmMM-SI 04.03.2015

  Kolejny film z miejsca zabbójstwa Niemcowa

  Na portalu stacji radiowej Echo Moskwy opublikowano film z miejsca zabójstwa Borysa Niemcowa, zastrzelonego w piątek nieopodal Kremla. Nagrania dokonano w trzy minuty po zdarzeniu.

 2. homopary 04.03.2015

  Homomałżeństwa i adopcja dzieci? Już w Słowenii...

  Homopary w Słowenni mogą już tworzyć swoje „małżeństwa” i „mieć” dzieci. Parlament dał im ten przywilej, mimo że Słoweńcy w referendum sprzeciwili się temu.

 3. merkelaaaepaSI 04.03.2015

  Merkel o wolnym handlu z USA

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się w środę za stworzeniem "ram politycznych" do podpisania umowy o wolnym handlu między UE a Stanami Zjednoczonymi (TTIP) jeszcze w tym roku. Jak mówiła, to ważne w kontekście tempa rozmów USA z regionem Pacyfiku.

 4. putinSI 04.03.2015

  Putin: Zabójstwo Niemcowa to hańba i tragedia dla Rosji

  Trzeba wreszcie ochronić Rosję przed taką hańbą i tragedią, jak ta, którą niedawno przeżyliśmy i obserwowaliśmy" - oświadczył prezydent Rosji.

 5. papiezSI 04.03.2015

  Papież: Porzucanie ludzi starszych to grzech śmiertelny

  Społeczeństwa, które nie szanują ludzi starszych i ich odrzucają, niosą ze sobą „wirus śmierci” i są nikczemne - powiedział papież Franciszek.

 6. 04.03.2015

  Nawet 77 ofiar po wybuchu w donieckiej kopalni

  Nie wiadomo jaki jest los 47 osób. Donieck jest kontrolowany przez prorosyjskich terrorystów.

 7. nuke-plant 03.03.2015

  Tajna umowa Węgier z Rosją

  Władze w Budapeszcie utajniły treść umowy z Rosją dotyczącej budowy elektrowni atomowej w Paks.

 8. iran 03.03.2015

  Iran nie zamrozi swojego programu atomowego

  Dziś rozpoczął się drugi dzień rozmów szefa MSZ Iranu Mohammada Zarifa z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym. Już na wstępie Zafir zadeklarował, że Iran nie przystanie na żądanie USA i nie zamrozi swego programu atomowego na najbliższe 10 lat.

Facebook