Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

USA wspierają syryjskich powstańców

13.04.2012

Stany Zjednoczone zwiększają pomoc dla opozycji syryjskiej w postaci sprzętu telekomunikacyjnego i wyposażenia medycznego - powiadomiła w piątek administracja prezydenta Baracka Obamy.

Jak pisze agencja Associated Press, USA mają nadzieję, że przyspieszą upadek prezydenta Baszara el-Asada, przeciwko któremu trwają w Syrii od ponad roku demonstracje i wystąpienia zbrojne.

Według źródeł cytowanych przez AP Obama podpisał dokumenty w sprawie pomocy dla syryjskiej opozycji w zeszłym tygodniu. Źródła te nie podały wszystkich form wsparcia, jakiego Amerykanie udzielali w poprzednich miesiącach - dodaje agencja. Obama zgodził się na pomoc dla "niestosującej przemocy opozycji politycznej", a nie dla walczących zbrojnie powstańców w Syrii - podaje AP.

Przypomina, że gdy w marcu Obama rozmawiał z premierem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem o Syrii, Waszyngton i jego sojusznicy rozpatrywali różne formy pomocy dla tamtejszej opozycji, poza sprzętem, którego można użyć do zabijania ludzi.

Taką niezbrojną pomocą - według AP - mogą być np. ubrania, kamizelki kuloodporne czy radia; według agencji Waszyngton dostarczał dotąd Syryjczykom telefony satelitarne, karty SIM i inny sprzęt tego rodzaju.

Administracja Obamy uważa, że władze Syrii, z pomocą Iranu, blokują połączenia telekomunikacyjne oraz nadawanie arabskich sieci telewizyjnych po to, by odciąć od świata zewnętrznego organizatorów antyrządowych wystąpień.

Rewolta przeciwko reżimowi Asada trwa w Syrii od ponad roku. Według szacunków ONZ dotychczas śmierć poniosło ok. 9 tys. osób.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. mh-17 22.08.2014

  Kolejne ofiary MH-17 rozpoznane

  Zidentyfikowano już 173 osób, które zginęły w zestrzelonym przez rosyjskich terrorystów samolotu malezyjskiego. Ostatnio rozpoznano 46 osób.

 2. LukaszenkawiejskiSI 22.08.2014

  Łukaszenka stawia na agroturystykę

  "Mamy bardzo dużo wsi. Mamy też pojedyncze zagrody. Dlaczego człowiek, który tam wyrósł, albo po prostu biznesmen czy chętny nie miałby tam zbudować gospodarstwa agroturystycznego? W ten sposób reanimowano by wieś" - powiedział białoruski prezydent.

 3. sachs 22.08.2014

  Lista ofiar KL Sachsenhausen

  Niemcy opublikowali listę zamordowanych w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen. W tym podberlińskim miejscu kaźni zginęło co najmniej kilkadziesiąt tysięcy więźniów, w tym Stefan Rowecki „Grom”

 4. convoyrussiaSI 22.08.2014

  Na Ukrainę wjechało 145 rosyjskich ciężarówek

  Agencja Interfax, powołując się na przedstawiciela separatystów Kostiantyna Knyrika, poinformowała, że pierwsze kamazy dotarły już do Ługańska.

 5. konwojhumanitarny 22.08.2014

  Kamazy już na Ukrainie!

  Rosyjski konwój z tzw. pomocą humanitarną bez zgody władz w Kijowie wjechał na Ukrainę. Ciężarówki są eskortowane przez separatystów. Jadą w stronę Ługańska.

 6. 22.08.2014

  Strach w Pentagonie

  Amerykanie przestrzegają przed Państwem Islamskim. W Pentagonie zapanował niepokój.

 7. davutoglu-msz-turcji 21.08.2014

  Turcja ma nowego premiera

  Szefa rządu mianował jego poprzednik, czyli świezo upieczony prezydent elekt Recep Tayyip Erdogan. Rządem w Ankarze pokieruje Ahmet Davutoglu, dotychczasowy minister spraw zagranicznych. Jednocześnie objął on funkcję przewodniczącego umiarkowanie islamistycznej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

 8. poroszenkoparlamentSI 21.08.2014

  Poroszenko w niedziele rozwiąże parlament?

  Wcześniejsze wybory mogłyby się odbyć na Ukrainie 5, 19 albo 26 października.

Facebook