Jedynie prawda jest ciekawa

USA wsparły unię Trójmorza, jako inicjatywę bezpieczeństwa

06.07.2017

Stoimy ramię w ramię z krajami Trójmorza, cieszymy się z historycznej możliwości pogłębiania naszego partnerstwa gospodarczego z waszym regionem – stwierdził Prezydent USA Donald Trump podczas Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Warszawie. Gospodarz Szczytu, Prezydent RP Andrzej Duda podziękował Donaldowi Trumpowi za jego deklarację współpracy.

Prezydent USA zwrócił uwagę, że dzięki współpracy w ramach Trójmorza, kraje biorące udział w tej inicjatywie staną się silniejsze, niż kiedykolwiek były wcześniej. "Kiedy wasze kraje będą silne, wszystkie wolne kraje Europy są silniejsze, zaś Zachód staje się również silniejszy razem. Nasze i wasze kraje mogą przynieść więcej bezpieczeństwa, pokoju i dobrobytu wszystkim naszym ludziom" – zaznaczył.

Trump zapewnił o poparciu USA dla dążeń krajów Trójmorza do większego dobrobytu i bezpieczeństwa. "Chylimy czoła przed inicjatywami na rzecz rozbudowy infrastruktury, cieszymy się z tej historycznej możliwości pogłębienia naszego partnerstwa gospodarczego z waszym regionem" – dodał Trump.

Ocenił jednocześnie, że inicjatywa Trójmorza może przyczynić się do odbudowy całego regionu i zagwarantować jego powiązanie z Europą i światem zachodnim.

Bezpieczna energia

Według niego, szczyt Trójmorza ma m.in. uruchomić nową przyszłość dla otwartego rynku taniej energii, który przyniesie większe bezpieczeństwo i dobrobyt wszystkim naszym obywatelom. Prezydent USA podkreślił jednocześnie, że jego kraj nigdy nie będzie „wykorzystywać energii, aby zmuszać do czegokolwiek” i nie pozwoli, by robili to inni.

Prezydent Stanów Zjednoczonych opowiedział się także za stworzeniem forum biznesowego Trójmorza, które pomogłoby krajom regionu w zbudowaniu najnowszych projektów przy pomocy najlepszych talentów w energetyce.

Nowoczesna broń

Prezydent USA podkreślił, że jego kraj jest też gotowy pomagać i spełniać inne potrzeby krajów Trójmorza, które będą się pojawiać. Wskazał w tym kontekście m.in. na zakupy sprzętu wojskowego.

Trump podkreślił, że USA dysponują najlepszą technologią w tej dziedzinie. "Nikt nawet się nie zbliża do naszego poziomu; to jest fakt" – mówił. "Kiedy będziecie kupować sprzęt wojskowy, mam nadzieję, że będziecie myśleć tylko o Stanach Zjednoczonych" – dodał amerykański prezydent.

Innowacyjne technologie

Mówił też, że dzięki rozszerzonemu handlowi i nowej infrastrukturze w Stanach Zjednoczonych zostanie uruchomiony ogromny system innowacji, który będzie bezpieczny, odpowiedzialny i przyjazny dla środowiska. "USA wspierają zdroworozsądkowe podejście do ochrony zasobów naturalnych, takie, które będzie odpowiedzialnie balansować tworzenie miejsc pracy i rozwój gospodarczy oraz bezpieczeństwo energetyczne" – zaznaczył Trump.

Prezydent USA zaprosił też kraje Trójmorza do współpracy z na rzecz rozwijania innowacyjnych technologii, które dają narodom możliwość by stać się prawdziwymi strażnikami zasobów naturalnych, pozwalając ludziom wydobyć się z ubóstwa.

tvp.info/MBB

Fot. PAP/Jacek Turczyk

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook