Jedynie prawda jest ciekawa


USA wesprze uchodźców w Libanie

26.07.2017

USA przekażą Libanowi dodatkowe 140 mln dolarów na pomoc dla syryjskich uchodźców - poinformował w środę Departament Stanu USA. We wtorek w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem spotkał się premier Libanu Saad Hariri.

Amerykańskie pieniądze zostaną przeznaczone na żywność, zakwaterowanie oraz pomoc medyczną dla syryjskich uchodźców i libańskich wspólnot, które je goszczą. Wsparcie finansowe dotyczyć będzie również projektów infrastrukturalnych.

- Od 2012 roku USA przekazały Libanowi już ponad 1,5 mld dolarów pomocy humanitarnej - podał w swoim oświadczeniu Departament Stanu USA. - Zachęcamy innych, aby dołączyli do nas w dostarczaniu dodatkowej pomocy humanitarnej dla tych, którzy są dotknięci kryzysem w Syrii, oraz by wypełniali swoje wcześniejsze zobowiązania - dodano w dokumencie.

W Libanie schronienie znalazło co najmniej 1,5 mln syryjskich uchodźców, którzy uciekli ze swojej ojczyzny na skutek trwającej sześć lat wojny. Stanowią obecnie jedną czwartą ludności Libanu. W swoim raporcie kryzysowym dotyczącym lat 2017-20 libański rząd oszacował potrzeby finansowe na pomoc dla uchodźców na 2,8 mld dolarów.

Trump powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej z Haririm, że USA zamierzają kontynuować wsparcie libańskiej armii w walkach przeciwko Państwu Islamskiemu (IS) oraz innym radykalnym grupom bojowników. Amerykański prezydent uderzył w szyicki Hezbollah, nazywając go "zagrożeniem dla Libańczyków, państwa Liban i całego Bliskiego Wschodu" i wskazując na jego współpracę z Iranem.

W składzie liczącego 30 osób rządu Haririego znajdują się przedstawiciele większości grup politycznych Libanu; Hezbollah zajmuje dwa miejsca.

PAP

Warto poczytać

 1. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 2. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 3. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 4. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 5. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

 6. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

 7. fuloppap18052018 18.05.2018

  Burmistrz Jersey City znów atakuje nasz kraj! „Nie przeproszę Polski”

  Zaledwie dzień po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w amerykańskim Jersey City, burmistrz tego miasta znów zaatakował Polskę na Twitterze.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook