Jedynie prawda jest ciekawa

USA: Udany test pocisku SM-3

11.12.2015

W bazie wojskowej USA na Hawajach przeprowadzono w czwartek pomyślny test rakietowego pocisku antybalistycznego typu SM-3, który będzie wykorzystywany w ramach tarczy antyrakietowej mającej powstać do końca tego roku w Rumunii oraz do 2018 roku w Polsce.

Przedstawiciel koncernu zbrojeniowego Raytheon Company, który jest światowym potentatem w produkcji uzbrojenia, ocenił, że kolejny pomyślny test pocisku antybalistycznego SM-3 jest gwarancją, że zlokalizowana na lądzie część amerykańskiego "Systemu Bojowego Egida" (Aegis Combat System), tzw. "Egida Wybrzeże", zyska zdolność operacyjną zgodnie z planem i będzie uruchomiona jeszcze w tym roku w Rumunii, a w 2018 roku również w bazie Rędzikowo w Polsce.

Rzecznik Agencji Obrony Antybalistycznej, która w ramach Departamentu Obrony USA, odpowiada za amerykański program tzw. tarczy antyrakietowej, poinformował ze swej strony, że test polegał na wystrzeleniu przez wojskowy samolot transportowy C-17 "celu" imitującego rakietę średniego zasięgu, który został następnie unieszkodliwiony przy użyciu wystrzelonego z wybrzeża interceptora SM-3, który jest przechwytującym rakietowym pociskiem antybalistycznym nowej generacji.

Próba została przeprowadzona w amerykańskiej bazie wojskowej zlokalizowanej na należącej do archipelagu hawajskiego wyspie Kauai na Oceanie Spokojnym.

Amerykański program obrony przeciwrakietowej został ogłoszony przez prezydenta Baracka Obamę we wrześniu 2009 roku. Opiera się na okrętach wojennych wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3 używane są do ochrony wojsk USA w Europie. Z czasem system  ma być wzbogacony o radary rozlokowane w Europie Południowej. W następnej fazie USA przewidują umieszczenie lądowej wersji rakiet SM-3 w krajach sojuszniczych w Europie. Około 2018 roku elementy projektowanej tarczy antyrakietowej USA mają być rozmieszczone także w Polsce, gdzie ma też zostać zainstalowany radar naprowadzający.

PAP/mmil

[Fot. raytheon.com]

Warto poczytać

 1. budapeszt 27.07.2017

  Węgierski MSZ: Niech UE nie zachowuje się jak Matka Teresa

  Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto wezwał w czwartek Unię Europejską, by nie zachowywała się jak Matka Teresa, bo Unia nie rozdaje pomocy humanitarnej. Według niego w Europie trwa kampania przeciw tym, którzy nie chcą przyjmować nielegalnych imigrantów.

 2. Macron27072017 27.07.2017

  Francja zmienia taktykę. Rejestrację azylantów przeniesie do Afryki

  Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek, że Francja utworzy w Libii tzw. hotspoty, czyli ośrodki rejestracji dla migrantów ubiegających się o azyl w Europie. Dodał, że liczy, iż proces ten rozpocznie się jeszcze "tego lata".

 3. 1270ISLAMPD2707 27.07.2017

  To ma być terror na wielką skalę. ISIS: „Będziemy zabijać Wasze dzieci, mordować Wasze kobiety”!

  Terroryści z ISIS planują mordy na wielką skalę i ćwiartowanie ofiar

 4. Londyn 27.07.2017

  Brytyjski dziennik broni Polski. "To grozi rozerwaniem UE"

  Brytyjski dziennik "Telegraph" opublikował w czwartek analizę planów polskiego rządu dotyczącą reformy systemu sądownictwa i konfliktu z Komisją Europejską. Jak oceniono, rozpoczęcie przeciwko Polsce procedury z art. 7 traktatu UE "grozi rozerwaniem Europy".

 5. al-raqqa 27.07.2017

  Obserwatorium: połowa Ar-Rakki oczyszczona z IS

  Wspierane przez USA oddziały kurdyjsko-arabskich Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) przejęły od dżihadystów kontrolę nad połową terytorium Ar-Rakki, bastionu Państwa Islamskiego (IS) w Syrii - podało w środę wieczorem Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook