Jedynie prawda jest ciekawa

USA: Udany test pocisku SM-3

11.12.2015

W bazie wojskowej USA na Hawajach przeprowadzono w czwartek pomyślny test rakietowego pocisku antybalistycznego typu SM-3, który będzie wykorzystywany w ramach tarczy antyrakietowej mającej powstać do końca tego roku w Rumunii oraz do 2018 roku w Polsce.

Przedstawiciel koncernu zbrojeniowego Raytheon Company, który jest światowym potentatem w produkcji uzbrojenia, ocenił, że kolejny pomyślny test pocisku antybalistycznego SM-3 jest gwarancją, że zlokalizowana na lądzie część amerykańskiego "Systemu Bojowego Egida" (Aegis Combat System), tzw. "Egida Wybrzeże", zyska zdolność operacyjną zgodnie z planem i będzie uruchomiona jeszcze w tym roku w Rumunii, a w 2018 roku również w bazie Rędzikowo w Polsce.

Rzecznik Agencji Obrony Antybalistycznej, która w ramach Departamentu Obrony USA, odpowiada za amerykański program tzw. tarczy antyrakietowej, poinformował ze swej strony, że test polegał na wystrzeleniu przez wojskowy samolot transportowy C-17 "celu" imitującego rakietę średniego zasięgu, który został następnie unieszkodliwiony przy użyciu wystrzelonego z wybrzeża interceptora SM-3, który jest przechwytującym rakietowym pociskiem antybalistycznym nowej generacji.

Próba została przeprowadzona w amerykańskiej bazie wojskowej zlokalizowanej na należącej do archipelagu hawajskiego wyspie Kauai na Oceanie Spokojnym.

Amerykański program obrony przeciwrakietowej został ogłoszony przez prezydenta Baracka Obamę we wrześniu 2009 roku. Opiera się na okrętach wojennych wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3 używane są do ochrony wojsk USA w Europie. Z czasem system  ma być wzbogacony o radary rozlokowane w Europie Południowej. W następnej fazie USA przewidują umieszczenie lądowej wersji rakiet SM-3 w krajach sojuszniczych w Europie. Około 2018 roku elementy projektowanej tarczy antyrakietowej USA mają być rozmieszczone także w Polsce, gdzie ma też zostać zainstalowany radar naprowadzający.

PAP/mmil

[Fot. raytheon.com]

Warto poczytać

 1. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

 2. ISISwiki1 15.01.2018

  600 osób z Niemiec w szeregach IS. Powrócą do Europy?

  Około 600 osób z Niemiec może jeszcze przebywać w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bądź w Iraku - powiedział w poniedziałek niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

 3. fontana15012018 15.01.2018

  Włoski polityk: "Przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża białej rasie"

  Oburzenie środowisk centrum i lewicy we Włoszech oraz oskarżenia o rasizm wywołały słowa polityka prawicowej Ligi Północnej Attilio Fontany.

 4. janusz15012018 15.01.2018

  Janusz Waluś: „Uwolnijcie mnie i deportujcie do Polski”

  Waluś wciąż siedzi w więzieniu z powodów politycznych?

 5. GSG9YouTube 15.01.2018

  Strach przed zamachami jest coraz większy! Antyterrorystyczna jednostka policji w Niemczech ma zostać powiększona

  Wchodząca w skład niemieckiej policji federalnej jednostka antyterrorystyczna GSG-9 powinna zostać powiększona i dlatego szuka narybku - powiedział w poniedziałkowej audycji berlińskiego publicznego radia rbb Inforadio jej dowódca Jerome Fuchs

 6. LeninPutin 15.01.2018

  Komunizm nową religią? Putin porównuje szczątki Lenina do relikwii świętych

  - Prezydent Rosji Władimir Putin porównał znajdujące się w mauzoleum na Placu Czerwonym w Moskwie zabalsamowane ciało Włodzimierza Lenina do relikwii chrześcijańskich świętych. Dodał, że ideologia komunizmu kultywowana w ZSRR była "bardzo bliska chrześcijaństwu"

 7. Papiezwojna 15.01.2018

  Papież ostrzega świat przed wojną nuklearną. "Jesteśmy na skraju"

  Papież Franciszek powiedział dziennikarzom w drodze do Chile, że boi się wojny nuklearnej. Podczas rozmowy na pokładzie samolotu w poniedziałek podkreślił, że wystarczy incydent, aby taką wojnę wywołać.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook