Jedynie prawda jest ciekawa


USA rezygnuje z członkostwa w UNESCO. Z powodu Izraela

13.10.2017

Rząd USA oficjalnie poinformował Organizację Narodów Zjednoczonych, że rezygnuje z członkostwa w UNESCO – organizacji zajmującej się kulturą, wolnością prasy, multikulturalizmem itp. Powodem mają być uprzedzenia, które UNESCO żywi wobec Izraela.

UNESCO jest najbardziej znane z listy światowego dziedzictwa – zabytków, artefaktów i dzieł kultury, które są szczególnie istotne dla historii ludzkości. I to właśnie ta lista stała się powodem decyzji USA. UNESCO uznało bowiem Hebron na Zachodnim Brzegu za dziedzictwo kultury palestyńskiej.
Beniamin Netanyahu, premier Izraela pochwalił decyzję USA – nazwał ją odważną i moralną. Wkrótce rząd Izraela poinformował, że również opuści UNESCO.

To nie jest pierwszy raz

USA już raz opuściły tą organizację. W 1984 roku Ronald Reagan uznał, że UNESCO jest antykapitalistyczna i promująca politykę Związku Radzieckiego. USA ponownie do niej przystąpiły w 2002 roku, za rządów George'a W. Busha. W 2011 roku administracja Obamy zrezygnowała jednak z większości wsparcia finansowego dla tej organizacji. Powodem było oficjalne przyjęcie do niej Palestyny – którą USA nie uważa za państwo – co zostało odczytane jako kolejny antyizraelski gest. USA są winne UNESCO ponad 500 milionów dolarów – za co w 2013 roku zostały pozbawione prawa głosu.

USA pozostaną członkiem UNESCO do końca grudnia przyszłego roku. Do tego czasu ma być powołana specjalna misja przy siedzibie organizacji w Paryżu. Ma pełnić funkcje doradcze i koordynować wspólne działania UNESCO i rządu USA, jednak nie będzie miała żadnego wpływu na samą organizację.
Irina Bokowa, dyrektor generalny UNESCO, stwierdziła, że odejście USA jest bardzo smutnym faktem i że jest to wielka strata dla rodziny Narodów Zjednoczonych. Przyznała również, że jej organizacja w ostatnich latach stała się nadmiernie upolityczniona.

Poważne ostrzeżenie

Odejście USA z UNESCO na dobrą sprawę sformalizuje tylko stan faktyczny – USA i tak nie płaciły składek i nie miały prawa głosu. Jednak wielu ekspertów uważa, że jest to demonstracja ze strony rządu USA, mająca stanowić ostrzeżenie przed podejmowaniem antyizraelskich decyzji przez ONZ. Już w grudniu zeszłego roku, jeszcze jako prezydent-elekt, Trump w ostrych słowach skomentował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, która potępiała żydowskie osadnictwo w Jerozolimie. Zagroził wtedy również, że USA wycofają się z ONZ.

Gdyby do tego doszło – a takie rozwiązanie ma coraz więcej zwolenników w USA – to oznaczałoby to w praktyce koniec Organizacji Narodów Zjednoczonych. USA płacą ONZ 1,2 miliarda dolarów rocznie, co stanowi 22% wszystkich wpłat. Jednak po doliczeniu składek na poszczególne organizacje działające pod egidą ONZ i na misje pokojowe, kwota ta wzrasta aż do 3,3 miliarda dolarów rocznie. Utrata takich pieniędzy w najlepszym scenariuszu spowoduje marginalizację ONZ. A w najgorszym – jej całkowity rozpad.

Rząd USA uznaje Izrael za jednego ze swoich najważniejszych sojuszników, pomimo chwilowego ochłodzenia stosunków za czasów Obamy. Jeżeli decydenci ONZ tego nie zrozumieją, to już wkrótce mogą ponieść konsekwencje.

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. labour23052018 23.05.2018

  45-letni mężczyzna chce zostać urzędniczką ds. kobiet. "Bo w środy czuje się kobieco"

  Oddział brytyjskiej Partii Pracy w Basingstoke szuka kandydatki na stanowisko urzędnika ds. kobiet.

 2. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

 3. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

 4. abo22052018 22.05.2018

  Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

  Ostatni pro-aborcyjny spot Amnesty International wywołał falę negatywnych komentarzy.

 5. Pozarlasuwiki 22.05.2018

  Nastolatek wywołał pożar lasu. Teraz będzie musiał zapłacić

  Ponad 36,6 mln dolarów odszkodowania musi zapłacić amerykański nastolatek za spowodowanie pożaru lasu w stanie Oregon - poinformował lokalny sąd. Ogień wywołany fajerwerkami strawił tereny leśne o powierzchni 200 km kwadratowych

 6. 1270idrf35 22.05.2018

  Generał: Izrael jako pierwszy użył w walce myśliwca F-35

  Izrael jest pierwszym państwem, które użyło w walce nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 produkowanego przez USA - poinformował we wtorek dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin.

 7. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 8. AIspot 22.05.2018

  Nie możesz pomalować paznokci u stóp, więc dokonaj aborcji. Oto rada od Amnesty International [WIDEO]

  W sprawie Alfiego Evansa milczeli, za to do aborcji namawiają ochoczo. Tak wygląda smutna prawda na temat Amnesty International

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook