Jedynie prawda jest ciekawa


USA potrzebne Ukrainie

30.03.2016

Ustabilizowanie sytuacji na Ukrainie bez udziału Stanów Zjednoczonych jest niemożliwe - ocenił w środę prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu w Mińsku z przedstawicielem ministerstwa obrony USA Michaelem Carpenterem.

Łukaszenka oświadczył, że wyzwania w Europie Wschodniej "jeśli nie dziś, to jutro mogą poważnie wpłynąć na sytuację w Europie w ogóle". "Ustabilizować tu sytuację - mam na myśli Ukrainę i inne tendencje - bez Stanów Zjednoczonych nie sposób" - powiedział. 

Zaznaczył przy tym, że Białoruś "nie jest zachwycona" aktywizacją NATO w kierunku wschodnim. "Nie możemy na to nie reagować, bo dzieje się to bezpośrednio u naszych granic" - powiedział. Zastrzegł jednak, że w żadnym razie nie chce demonizować i wyolbrzymiać tego procesu i nie sądzi, by NATO zamierzało walczyć z Rosją czy z Białorusią. 

"W obecnych warunkach jest to nieprawdopodobne i nikomu niepotrzebne" - oznajmił. Według niego ani USA, ani UE nie potrzebują kolejnego konfliktu w Europie Wschodniej. "Wierzę w to, co deklarują politycy USA, że Ameryka absolutnie chce pokojowej i niezależnej Białorusi" - zaznaczył Łukaszenka.

[fot. Fratria]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook