Jedynie prawda jest ciekawa


USA ostrzegają przed cyberatakiem

01.03.2016

Władze Stanów Zjednoczonych ostrzegają rodzime firmy.

Rząd USA ostrzegł krajowe firmy energetyczne, transportowe i wodociągowe, że zaawansowany cyberatak podobny do tego, jaki w grudniu 2015 roku sparaliżował część sieci energetycznej na Ukrainie, może łatwo zostać skierowany przeciw nim - pisze "New York Times".

Śledczy doszli do wniosku, że 23 grudnia na Ukrainie mogło dojść do pierwszej awarii sieci energetycznej spowodowanej cyberatakiem - przypomina we wtorek nowojorski dziennik.

Oficjalnie urzędnicy amerykańscy mówią, że nie ustalono jeszcze, kto odpowiada za tamten atak, jednak amerykański wywiad od początku najpoważniej traktował hipotezę, że odpowiada za niego rosyjska armia lub "patriotyczni hakerzy" na jej usługach.

Jak pisze "NYT", śledczych zaintrygował fakt, że atak najwyraźniej nie miał doprowadzić do paraliżu całego kraju. "Wygląda na to, że po prostu miał nam coś powiedzieć" - ocenił cytowany przez gazetę przedstawiciel administracji USA. Ponadto złośliwe oprogramowanie było wymierzone w przemysłowe systemy kontrolne, które służą jako "pośrednicy" między komputerami a przełącznikami odpowiedzialnymi za dystrybucję prądu, sterowanie pociągami, dostawy wody czy maszyny mieszające chemikalia w fabrykach.

Najsłynniejszym przykładem takiego oprogramowania był wirus Stuxnet, o którym nieoficjalnie wiadomo, że został użyty przez USA i Izrael do zniszczenia irańskich wirówek wzbogacających uran w zakładach w miejscowości Natanz.

Cytowany przez "NYT" Robert M. Lee z SANS Institute, firmy specjalizującej się w ochronie danych i cyberbezpieczeństwie, zwraca uwagę, że cybernapaść na Ukrainę miała polityczne przesłanie - „była na tyle duża, by zostać zauważona, i na tyle mała, by nie prowokować odpowiedzi na wielką skalę".  

W ubiegłym tygodniu amerykańskie ministerstwo bezpieczeństwa narodowego, które wysłało na Ukrainę rządowych ekspertów w celu zgromadzenia dowodów, przedstawiło pierwszy szczegółowy opis grudniowego ataku.

Hakerzy najpierw wyłudzili "od kogoś na Ukrainie" dane pozwalające na dostęp do krajowych systemów, a potem stworzyli mapę ich wewnętrznej struktury i 23 grudnia przypuścili serię ataków, skoordynowanych tak, by następowały w 30-minutowych odstępach. Wyłącznikami operowało „wielu zewnętrznych uczestników" poprzez zabezpieczone kanały komunikacji, pozbawiając prądu ponad 225 tys. Ukraińców. Następnie hakerzy "wyczyścili" liczne systemy za pomocą złośliwego oprogramowania o nazwie KillDisk, które usunęło pliki i uszkodziło zainfekowane systemy, m.in. usuwając program pozwalający elektrowniom na ręczne sterowanie nimi lub ich ponowne włączenie. Hakerzy unieszkodliwili też rezerwowe zasilanie.

Według amerykańskich śledczych Ukraińców mogła uratować przestarzała technologia. Dzięki temu, że nie wszystkie systemy są tam jeszcze w pełni skomputeryzowane, mogli oni przywrócić dostawy prądu poprzez ręczne przestawienie wyłączników.

"Zła wiadomość dla USA jest taka, że my nie możemy tak zrobić. Mamy 3,2 tys. firm energetycznych i musimy mieć bardzo dokładnie wytyczoną równowagę między ilością generowanego i zużywanego prądu, którą da się osiągnąć tylko za pomocą internetowego sterowania systemami. Ukraińcy mieli szczęście (...)" - podkreślił Ted Koppel, autor bestsellerowej książki "Lights Out" o podatności amerykańskiej sieci energetycznej na zewnętrzne zagrożenia.

Ministerstwo bezpieczeństwa narodowego przedstawiło szereg zaleceń dla amerykańskich operatorów krytycznie ważnej infrastruktury: mają zapewnić zewnętrznym użytkownikom systemów prawo do monitorowania, ale nie zmieniania ich systemów; wyeliminować wady, dzięki którym intruz może uzyskać dostęp do systemu; stworzyć plany awaryjne pozwalające na wyłączenie zainfekowanych lub zaatakowanych systemów.

Problem z tymi zaleceniami jest jednak taki - zauważa "New York Times" - że utrudniają one prawowitym operatorom korzystanie z internetu do zawiadywania rozległymi systemami, w razie konieczności choćby z laptopa czy nawet smartfonu.

mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 2. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 3. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 4. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 5. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 6. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 7. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 8. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook