Jedynie prawda jest ciekawa


USA: Nie będzie ponownego liczenia głosów

04.12.2016

Kandydatka Zielonych w wyborach prezydenckich USA Jill Stein w sobotę wycofała wniosek o ponowne przeliczenie głosów w Pensylwanii.

Kandydatka Zielonych w wyborach prezydenckich USA Jill Stein w sobotę wycofała wniosek o ponowne przeliczenie głosów w Pensylwanii, gdy sąd stanowy zażądał od jej sztabu kaucji 1 mln dolarów. Stein zapewnia, że walkę będzie kontynuować w sądzie federalnym.

"(Jill) Stein będzie kontynuować wysiłki na rzecz ponownego przeliczenia głosów w stanie Pensylwania" - przekazał w oświadczeniu doradca kandydatki Zielonych, Jonathan Abady. Jak dodał, "stanowy wymiar sprawiedliwości nie jest przygotowany do zajęcia się tym problemem", więc zespół Stein "będzie zabiegać o interwencję sądu federalnego".

Sztab kandydatki Zielonych zapowiedział, że w poniedziałek złoży w sądzie federalnym wniosek o przyznanie pomocy w nagłych wypadkach, by sfinansować starania o liczenie głosów w Pensylwanii, powołując się przy tym na "względy konstytucyjne".

W sobotę wieczorem sąd stanowy zażądał od sztabu Stein zapłacenia kaucji w wysokości 1 mln dolarów do godz. 17 w poniedziałek (czasu miejscowego); zastrzegł, że sumę tę można zmienić, jeśli będzie to uzasadnione. Stein w odpowiedzi wycofała wniosek.

"Ludzie, którzy przyłączyli się do petycji (o ponowne przeliczenie głosów) to zwykli obywatele o ograniczonych środkach, których nie stać na zapłacenie 1 miliona dolarów, czego domaga się sąd" - wyjaśniono w uzasadnieniu wycofania wniosku.

Brytyjski dziennik "The Guardian" podał, że według zaktualizowanych w piątek wyników głosowania w Pensylwanii przewaga zwycięskiego kandydata Republikanów Donalda Trumpa nad pokonaną kandydatką Demokratów Hillary Clinton zmalała z 71 tys. do 49 tys. głosów na 6 mln oddanych w tym stanie głosów, czyli z 1 proc. do 0,8 proc. Przy różnicy 0,5 proc. w Pensylwanii automatycznie zarządzane jest ponowne liczenie głosów.

Stein zainicjowała przeliczanie głosów w trzech tzw. stanach wahadłowych – Pensylwanii, Wisconsin i Michigan, argumentując, że trzeba sprawdzić, czy doszło tam do ataków hakerskich na system głosowania.

We wszystkich tych stanach wygrał Trump, nieznacznie pokonując Clinton. Gdyby po przeliczeniu okazało się, że we wszystkich trzech stanach wygrała Clinton, to ona wygrałaby też całe wybory, jednak większość komentatorów, a nawet ludzie z jej sztabu uważają, że przeliczanie nie podważy zwycięstwa Trumpa.

Przeliczanie głosów jest bardzo kosztowne. Prawo nakazuje, by koszty pokrył kandydat wnioskujący o ponowne liczenie. Stein udało się w tym celu zebrać kilka milionów dolarów.

Na Clinton w skali kraju zagłosowało więcej osób niż na Trumpa, ale zgodnie z obowiązującą w większości stanów zasadą "zwycięzca bierze wszystko" nawet przy niewielkiej przewadze głosów wyborców zwycięski kandydat dostaje wszystkie głosy przypadających na dany stan elektorów. Ostatecznego wyboru prezydenta dokonują właśnie elektorzy, którzy są zobowiązani do głosowania zgodnie z wynikiem stanowym. Kolegium Elektorskie odbędzie się 15 grudnia.

[fot. PAP/EPA]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270buraczek 25.05.2018

  Dwaj byli agenci wywiadu oskarżeni o szpiegostwo na rzecz obcego państwa

  Dwóch byłych agentów francuskiego wywiadu czeka proces o zdradę w związku z zarzutami, że przekazali tajemnice państwowe władzom obcego kraju - oświadczyło w czwartek wieczorem ministerstwo ds. sił zbrojnych Francji

 2. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 3. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

 4. Putin18052018 24.05.2018

  Cyberatak na Ukrainę. Kreml zaprzecza

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył w czwartek oskarżeniom o planowanie cyberataku z wykorzystaniem routerów internetowych na ukraińskie podmioty państwowe i prywatne.

 5. 1270putintrump 24.05.2018

  "FT": USA naciskają na kraje UE w sprawie ostrzejszych sankcji wobec Rosji

  Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa naciska na swoich europejskich sojuszników, by nałożyli ostrzejsze sankcje na Rosję m.in. w celu zwalczania rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej i cyberataków - pisze w czwartek "Financial Times".

 6. 1270jerseyity 24.05.2018

  Radni Jersey City przegłosowali zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego

  Radni miasta Jersey City w stanie New Jersey przegłosowali w czwartek nad ranem czasu polskiego zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego w tym mieście. Nie jest to jednak ostateczna decyzja. Sprawa będzie przedmiotem powtórnej debaty 13 czerwca.

 7. labour23052018 23.05.2018

  45-letni mężczyzna chce zostać urzędniczką ds. kobiet. "Bo w środy czuje się kobieco"

  Oddział brytyjskiej Partii Pracy w Basingstoke szuka kandydatki na stanowisko urzędnika ds. kobiet.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook