Jedynie prawda jest ciekawa


USA nie będą już wspierać rebeliantów. Jest decyzja Trumpa

20.07.2017

Prezydent USA Donald Trump zakończył tajny program Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA), który zbroił i szkolił syryjskich rebeliantów walczących z dyktatorskimi rządami Baszara el-Asada - poinformował w środę dziennik "Washington Post".

Gazeta powołała się na funkcjonariuszy administracji, którzy pragną pozostać anonimowi.

Program ten od 2013 roku był jednym z filarów polityki byłego prezydenta Baracka Obamy w Syrii, której celem było zmuszenie Asada do ustąpienia. Jednakże od momentu rozmieszczenia w tym kraju wojsk rosyjskich, sensowność programu i jego skuteczność były kwestionowane nawet przez początkowych zwolenników tej strategii.

Pracownicy administracji dodali, że rezygnacja z dalszego prowadzenia programu odzwierciedla chęć współpracy Trumpa z Rosją, która uważała działania USA w Syrii za szkodliwe dla Asada.

Decyzja miała zostać podjęta około miesiąc temu, po spotkaniu w Białym Domu między Trumpem, dyrektorem CIA Mikem Pompeo oraz doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego H.R. McMasterem. Całkowite zakończenie wszystkich operacji zajmie parę miesięcy. Możliwe jest także, że część aktywności zostanie przekierowana na inne misje, np. walkę z Państwem Islamskim (IS).

Według źródeł zakończenie programu nie było warunkiem zawarcia zawieszenia broni w Syrii, które zostało wynegocjowane podczas spotkania prezydentów USA i Rosji na szczycie G-20 w Niemczech. Podjęte kroki nie będą miały wpływu na oddzielne działania prowadzone przez Pentagon, w ramach których Stany Zjednoczone współpracują ze wspieranymi przez Syrię rebeliantami przeciwko bojownikom IS.

PAP

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 7. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 8. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook