Jedynie prawda jest ciekawa


USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

16.01.2018
trump12122017
USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

- Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media, powołując się na przygotowywany przez Pentagon Przegląd Strategii Nuklearnej (Nuclear Posture Review - NPR). Ostateczna wersja ma być przedstawiona w Kongresie w lutym.

Proponowane zmiany obejmują zwiększenie liczby głowic nuklearnych o "mniejszej mocy", modernizację broni atomowych, prace nad nowymi rodzajami broni atomowych i zróżnicowaniem sposobów ich przenoszenia, aby "były łatwiejsze w użyciu".

Zwiększenie liczby głowic nuklearnych "mniejszej mocy" ma służyć zachwianiu wiary potencjalnych przeciwników USA, w tym Rosji, że "siła amerykańskiej broni atomowej jest zbyt destrukcyjna, aby Waszyngton kiedykolwiek zdecydował się na jej użycie" - argumentują autorzy opracowania.

Planowane zmiany są zgodne z życzeniami prezydenta Donalda Trumpa, który w październiku 2017 roku powiedział, że "chce modernizacji amerykańskiego arsenału nuklearnego i pełnej jego +rehabilitacji+".

Przegląd Strategii Nuklearnej jest nazwą nie tylko przygotowywanego co cztery lata przez Pentagon raportu, ale także całego procesu zmierzającego zdaniem strategów Pentagonu do "określenia, jaka powinna być rola broni atomowej w strategii bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych".

Przed przekazaniem NPR Kongresowi raport ma zostać zatwierdzony przez urzędującego prezydenta USA. Ostateczna wersja strategii nuklearnej jest klasyfikowana jako "ściśle tajna".

Informacje o proponowanych zmianach w strategii nuklearnej USA jako pierwsza ujawniła w piątek Ashley Feinberg, dziennikarka z mającego opinię lewicowego portalu Huffington Post; powołała się na pozyskane fragmenty szkicu tego raportu i na przecieki od osób, które brały udział w jego opracowywaniu.

Zdaniem rządowych ekspertów militarnych proponowane w NPR zmiany są odpowiedzią na modernizację przez Rosję zarówno arsenału nuklearnego odziedziczonego po Związku Sowieckim, jak i na rosyjskie prace nad nowymi rodzajami broni jądrowej oraz sposobami jej przenoszenia.

Rosyjskie poczynania obejmują szereg udoskonaleń każdego elementu tzw. atomowej triady: bombowców strategicznych, balistycznych pocisków rakietowych odpalanych z okrętów podwodnych i międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM) odpalanych z wyrzutni naziemnych.

Rosja dodatkowo opracowuje przynajmniej dwa nowe systemy o zasięgu międzykontynentalnym: naddźwiękowy aparat latający i nową międzykontynentalną torpedę wyposażoną w głowicę jądrową - twierdzą autorzy szkicu Przeglądu Strategii Nuklearnej we fragmencie opracowania opublikowanym na portalu Defense News.

Wśród nowych rodzajów broni jądrowej posiadanej przez Rosję autorzy raportu wymieniają podwodny, bezzałogowy pojazd zdolny do przenoszenia ładunku jądrowego o sile 100 megaton, rodzaj podwodnego dronu - poinformował portal.

Zdaniem krytyków administracji prezydenta Trumpa i niezależnych ekspertów rozbrojeniowych zmiany proponowane w Przeglądzie Strategii Nuklearnej spowodują nasilenie wyścigu zbrojeń atomowych, zwiększą ryzyko rozprzestrzeniania broni jądrowej, są też radykalnym odstępstwem od strategii nuklearnej demokratycznego prezydenta Baracka Obamy, poprzednika Trumpa w Białym Domu.

Administracja Obamy, który w swoim wystąpieniu w Pradze w 2009 roku przedstawił "wizję świata bez broni nuklearnej", w swoim pierwszym Przeglądzie Strategii Nuklearnej przedstawionym Kongresowi w roku 2010 zapowiedziała rezygnację z prac nad nowymi rodzajami broni atomowej (w tym nad proponowanymi przez republikańską ekipę prezydenta George'a W. Busha tzw. bunker busters, czyli bombami atomowymi zdolnymi do niszczenia schronów) oraz jako pierwsza wykluczyła możliwość ataku

nuklearnego na państwa nieposiadające broni nuklearnej, które są sygnatariuszami Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Obietnica ta nie obejmowała Iranu i Korei Płn.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP) / tzach/ mmp/ ap/ 

Warto poczytać

 1. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 2. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 3. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 4. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 5. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 6. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 7. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

 8. Puszczawiki 17.04.2018

  Jest wyrok Trybunału w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej

  Decyzje polskich władz w sprawie zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, wskazując, że nie mogą być one uzasadnione bezprecedensową gradacją kornika drukarza

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook