Jedynie prawda jest ciekawa


USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

16.01.2018
trump12122017
USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

- Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media, powołując się na przygotowywany przez Pentagon Przegląd Strategii Nuklearnej (Nuclear Posture Review - NPR). Ostateczna wersja ma być przedstawiona w Kongresie w lutym.

Proponowane zmiany obejmują zwiększenie liczby głowic nuklearnych o "mniejszej mocy", modernizację broni atomowych, prace nad nowymi rodzajami broni atomowych i zróżnicowaniem sposobów ich przenoszenia, aby "były łatwiejsze w użyciu".

Zwiększenie liczby głowic nuklearnych "mniejszej mocy" ma służyć zachwianiu wiary potencjalnych przeciwników USA, w tym Rosji, że "siła amerykańskiej broni atomowej jest zbyt destrukcyjna, aby Waszyngton kiedykolwiek zdecydował się na jej użycie" - argumentują autorzy opracowania.

Planowane zmiany są zgodne z życzeniami prezydenta Donalda Trumpa, który w październiku 2017 roku powiedział, że "chce modernizacji amerykańskiego arsenału nuklearnego i pełnej jego +rehabilitacji+".

Przegląd Strategii Nuklearnej jest nazwą nie tylko przygotowywanego co cztery lata przez Pentagon raportu, ale także całego procesu zmierzającego zdaniem strategów Pentagonu do "określenia, jaka powinna być rola broni atomowej w strategii bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych".

Przed przekazaniem NPR Kongresowi raport ma zostać zatwierdzony przez urzędującego prezydenta USA. Ostateczna wersja strategii nuklearnej jest klasyfikowana jako "ściśle tajna".

Informacje o proponowanych zmianach w strategii nuklearnej USA jako pierwsza ujawniła w piątek Ashley Feinberg, dziennikarka z mającego opinię lewicowego portalu Huffington Post; powołała się na pozyskane fragmenty szkicu tego raportu i na przecieki od osób, które brały udział w jego opracowywaniu.

Zdaniem rządowych ekspertów militarnych proponowane w NPR zmiany są odpowiedzią na modernizację przez Rosję zarówno arsenału nuklearnego odziedziczonego po Związku Sowieckim, jak i na rosyjskie prace nad nowymi rodzajami broni jądrowej oraz sposobami jej przenoszenia.

Rosyjskie poczynania obejmują szereg udoskonaleń każdego elementu tzw. atomowej triady: bombowców strategicznych, balistycznych pocisków rakietowych odpalanych z okrętów podwodnych i międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM) odpalanych z wyrzutni naziemnych.

Rosja dodatkowo opracowuje przynajmniej dwa nowe systemy o zasięgu międzykontynentalnym: naddźwiękowy aparat latający i nową międzykontynentalną torpedę wyposażoną w głowicę jądrową - twierdzą autorzy szkicu Przeglądu Strategii Nuklearnej we fragmencie opracowania opublikowanym na portalu Defense News.

Wśród nowych rodzajów broni jądrowej posiadanej przez Rosję autorzy raportu wymieniają podwodny, bezzałogowy pojazd zdolny do przenoszenia ładunku jądrowego o sile 100 megaton, rodzaj podwodnego dronu - poinformował portal.

Zdaniem krytyków administracji prezydenta Trumpa i niezależnych ekspertów rozbrojeniowych zmiany proponowane w Przeglądzie Strategii Nuklearnej spowodują nasilenie wyścigu zbrojeń atomowych, zwiększą ryzyko rozprzestrzeniania broni jądrowej, są też radykalnym odstępstwem od strategii nuklearnej demokratycznego prezydenta Baracka Obamy, poprzednika Trumpa w Białym Domu.

Administracja Obamy, który w swoim wystąpieniu w Pradze w 2009 roku przedstawił "wizję świata bez broni nuklearnej", w swoim pierwszym Przeglądzie Strategii Nuklearnej przedstawionym Kongresowi w roku 2010 zapowiedziała rezygnację z prac nad nowymi rodzajami broni atomowej (w tym nad proponowanymi przez republikańską ekipę prezydenta George'a W. Busha tzw. bunker busters, czyli bombami atomowymi zdolnymi do niszczenia schronów) oraz jako pierwsza wykluczyła możliwość ataku

nuklearnego na państwa nieposiadające broni nuklearnej, które są sygnatariuszami Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Obietnica ta nie obejmowała Iranu i Korei Płn.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP) / tzach/ mmp/ ap/ 

Warto poczytać

 1. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 2. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 3. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 4. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 5. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 6. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 7. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook