Jedynie prawda jest ciekawa


Stany Zjednoczone liczą na poprawę relacji z Rosją. Ławrow rozmawiał z delegacją Kongresu USA

03.07.2018
lavrov03072018
Stany Zjednoczone liczą na poprawę relacji z Rosją. Ławrow rozmawiał z delegacją Kongresu USA

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow rozmawiał w Moskwie z grupą przedstawicieli amerykańskiego Kongresu m.in o spotkaniu w lipcu prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina. Senator Richard Shelby wyraził nadzieję na poprawę relacji z Rosją.

Shelby stoi na czele delegacji, w skład której wchodzi sześciu senatorów i przedstawicielka Izby Reprezentantów USA. "Rezultatów na razie nie ma, wizyta dopiero się zaczęła, ale jesteśmy zainteresowani wzmocnieniem stosunków, lepszymi relacjami" - powiedział Shelby po spotkaniu z rosyjskim ministrem. Jak przekazała agencja RIA Nowosti, senator ocenił, że USA powinny "postrzegać Rosję jako supermocarstwo, jako konkurenta, ale nie jako wroga".

Shelby poinformował, że na spotkaniu z Ławrowem omówiono "wiele poważnych kwestii", głównie - planowane na 16 lipca spotkanie prezydentów, ale także poruszono temat anektowanego przez Rosję Krymu. Shelby wyraził nadzieję, że rozmowy prezydentów pomogą otworzyć nowy rozdział w stosunkach USA i Rosji.

Senator przekazał też, że spotkanie z Ławrowem było "dobre".

Szef rosyjskiego MSZ ze swej strony ocenił, że "wznowienie dialogu między parlamentarzystami jest na czasie" przed spotkaniem przywódców obu krajów.

W skład delegacji Kongresu USA wchodzą: kierujący nią Shelby, senator z Luizjany John Kennedy, senatorzy z Dakoty Północnej oraz Południowej: John Hoeven i John Thune, senatorzy ze stanów Kansas i Montana: Jerry Moran i Steve Daines, a także zasiadająca w Izbie Reprezentantów Kay Granger. Wszyscy reprezentują Partię Republikańską i zasiadają w Kongresie od dość dawna, jednak nikt z nich nie zajmuje się kwestiami polityki zagranicznej.

Amerykańscy parlamentarzyści odwiedzili we wtorek niższą izbę parlamentu Rosji, Dumę Państwową, gdzie przyjął ich przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin.

Nie jest przewidziane ich spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem - poinformował we wtorek Kreml.

Komentatorzy w Rosji oceniają wizytę jako pozytywny gest, ale przyznają, że nie należy po niej wiele oczekiwać. Jest to pierwszy przyjazd do Rosji przedstawicieli Kongresu USA od 2016 roku. Inicjatorem wizyty jest ambasador USA w Moskwie Jon Huntsman.

Wznowienie takich kontaktów jest istotne z co najmniej dwóch względów - ocenił we wtorek w dzienniku "RBK" ekspert Rosyjskiej Rady Spraw Międzynarodowych Maksim Suczkow. "Po pierwsze, zestaw uczestników jest wyłącznie republikański. Po drugie, wizyta odbywa się niedługo przez wyznaczonym na 16 lipca szczytem prezydentów Putina i Trumpa" - podkreślił ekspert. Jego zdaniem celem przyjazdu przedstawicieli Kongresu jest umocnienie przekonania w Partii Republikańskiej, że dialog z Rosją jest potrzebny.

Amerykańska delegacja przebywa w Rosji od weekendu. W środę, 4 lipca, jej członkowie wezmą udział w obchodach w ambasadzie USA amerykańskiego Święta Niepodległości i 5 lipca opuszczą Rosję.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)/awl/ ndz/ kar/


Warto poczytać

 1. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 2. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 3. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 4. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 5. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 6. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 7. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook