Jedynie prawda jest ciekawa


USA i Izrael podpisały tajne porozumienie w sprawie Iranu

29.12.2017
1270trump-israel
USA i Izrael podpisały tajne porozumienie w sprawie Iranu

Przedstawiciele władz USA i Izraela podpisali podczas tajnego spotkania w Białym Domu 12 grudnia umowę o współpracy w celu przeciwdziałania zagrożeniu ze strony Iranu na Bliskim Wschodzie - poinformowała w czwartek wieczorem izraelska telewizja Channel 10.

W skład delegacji Izraela, której przewodził doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Meir Ben-Szabat weszli wysocy rangą przedstawiciele izraelskiego wojska, ministerstwa obrony, MSZ i służb wywiadowczych.

Stronę amerykańską reprezentował doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, generał H.R. McMaster oraz wysocy rangą przedstawiciele Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Departamentu Stanu, resortu obrony i agencji wywiadu.

Według Channel 10, Izrael i Stany Zjednoczone uzgodniły powołanie kilku grup roboczych, które będą zajmowały się różnymi aspektami irańskiego zagrożenia w regionie. Wspólne cele powołanych zespołów mają obejmować tajne i dyplomatyczne działania blokujące drogę Iranu do broni nuklearnej. Podejmowane będą również środki mające na celu monitorowanie i sprawdzanie, czy Iran nie narusza porozumienia nuklearnego zawartego w Wiedniu w 2015 roku.

Zadaniem tych grup będzie również przeciwdziałanie wpływom Iranu w regionie, w szczególności irańskim wysiłkom na rzecz wspierania libańskiego Hezbollahu i innych radykalnych ugrupowań. W ramach porozumienia strony zgodziły się, że będą przeciwstawiały się rozwijaniu przez Iran prac nad pociskami balistycznymi, a także realizowaniu przez rząd tego kraju projektu przewidującego produkcję precyzyjnie naprowadzanych pocisków rakietowych w Syrii i Libanie z przeznaczeniem dla Hezbollahu, który miałby ich użyć przeciwko Izraelowi w przyszłej wojnie.

Według dziennikarza Channel 10 Baraka Rawida, porozumienie o współpracy z 12 grudnia będzie miało "znacznie większy wpływ na bezpieczeństwo obywateli Izraela" niż uznanie przez USA Jerozolimy za stolicę państwa żydowskiego.

(PAP) / fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Warto poczytać

 1. czechy-sluby-osob-tej-samej-plci-22062018 22.06.2018

  Szok! Śluby homoseksualistów już wkrótce w Czechach

  Czeski rząd premiera Andreja Babisza zadecydował w piątek o udzieleniu poparcia projektowi grupy deputowanych do Izby Poselskiej, według którego małżeństwo mogłyby zawierać także osoby tej samej płci - poinformowało biuro prasowe rządu

 2. melaniatrump22062018 22.06.2018

  Co chciała powiedzieć Melania Trump? Jej ubiór wywołał burzę w sieci

  Pierwsza dama USA Melania Trump odwiedziła w czwartek dzieci imigrantów w ośrodku odosobnienia w Teksasie. Jednak największe poruszenie wywołała… kurtka, którą ubrała żona prezydenta USA.

 3. 4v22060218 22.06.2018

  Grupa Wyszechradzka jednym głosem. "Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców"

  Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców i nie zamierzamy w tym procesie brać udziału - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki w Budapeszcie.

 4. trump11042018 21.06.2018

  Znany aktor o synu prezydenta Trumpa: "Powinien być wrzucony do klatki z pedofilami"

  Peter Fonda, aktor znany głównie z roli w filmie Easy Rider, ugiął się przed falą krytyki i przeprosił za swój skandaliczny wpis na twitterze. Aktor sugerował w nim, że 12-letni syn prezydenta, Barron Trump, powinien być wrzucony do klatki z pedofilami.

 5. burger21062018 21.06.2018

  Skandaliczna reklama? Burger King przeprasza obrażone rosyjskie kobiety

  Amerykańska sieć barów szybkiej obsługi Burger King przeprosiła za opublikowanie reklamy oferującej darmowe hamburgery Rosjankom, które podczas piłkarskich mistrzostw świata "zaszły w ciążę z gwiazdami futbolu".

 6. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook