Jedynie prawda jest ciekawa


USA i Filipiny w sojuszu przeciwko Korei?

01.05.2017

W zaproszeniu Rodrigo Duterte do USA chodzi nie tyle o uhonorowanie prezydenta Filipin, co o podjęcie próby uregulowania sytuacji, jaka powstała w związku z próbami rakietowymi Korei Płn. - ocenił w wypowiedzi dla ABC szef personelu Białego Domu Reince Priebus.

Priebus podkreślił, że decyzja o rozmowie telefonicznej prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Duterte "wynikała z sytuacji wokół Korei Płn." 

Pozwoli ona zewrzeć szeregi, włączając wszystkich zainteresowanych i uzgodnić z sojusznikami spójny plan działania "na wypadek, gdyby coś się zdarzyło w Korei Płn." - dodał szef personelu Białego Domu. "Stojące przed nami wyzwania, które generuje Korea Płn., są tak poważne, że potrzebujemy współpracy z tak wieloma partnerami w regionie, jak to tylko możliwe". 

Według przedstawiciela Białego Domu prezydentowi Trumpowi "rozmowa (z Duterte) się spodobała", a sam Trump "z nadzieją oczekuje na wizytę Dutarte w USA, na kolejne szczyty wspólnoty ASEAN i państw Azji Wschodniej w listopadzie br. na Filipinach". 

Rzecznik prezydenta Duterte potwierdził w niedzielę, że przywódca Filipin otrzymał od prezydenta Trumpa zaproszenie do złożenia wizyty w Stanach Zjednoczonych, ale nie mógł sprecyzować jeszcze jej daty. 

Reince Priebus pytany, czy Trump poruszył temat krwawej wojny z narkotykami prowadzonej przez Duterte, stwierdził, że osobiście nie był przy rozmowie i dodał, iż jej powodem "była Korea Płn.". "Obecnie nie ma poważniejszego wyzwania stojącego przed krajem i regionem niż to, co dzieje się w Korei Płn." - zaznaczył. 

Poniedziałkowe wydanie dziennika "Manila Times" zamieszcza komentarz, w którym silne rządy Duterte zostały przedstawiony jako "koniec wysługiwania się USA przez Filipiny". 

Obaj prezydenci rozmawiali telefonicznie w sobotę wieczorem czasu filipińskiego. Duterte zapowiedział telefon od Trumpa na konferencji prasowej podsumowującej 30. szczyt ASEAN, którego gospodarzem była Manila. 

Po objęciu władzy w czerwcu ub.r. Duterte rozpoczął ostrą "walkę z przestępczością" wymierzoną w kartele narkotykowe, m.in. zezwolił policji i służbom bezpieczeństwa na stosowanie kary śmierci bez wyroku sądowego wobec handlarzy narkotyków. Organizacje broniące praw człowieka krytykują te działania i szacują, że w ciągu trwającej 10 miesięcy kampanii Duterte mogło zginąć nawet ponad 9 tys. osób. Źródła prezydenckie szacują liczbę ofiar na ok. 2,6 tys. 

Po zwycięstwie Duterte w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich stosunki między Manilą a Waszyngtonem pogorszyły się, gdyż Duterte dokonał zwrotu ku Pekinowi i Moskwie. Zdecydowanie odrzucał też krytykę swoich rządów ze strony amerykańskich władz. 

Od niedzieli, bezpośrednio po zakończeniu szczytu ASEAN, z trzydniową wizytą przebywają w filipińskim porcie Davao na południu kraju trzy okręty wojenne chińskiej marynarki. Morska grupa uderzeniowa nr 150 chińskiej armii przypłynęła z tzw. wizytą dobrej woli. 

ak/PAP 

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

 2. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 3. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 4. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 5. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 6. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 7. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 8. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook