Jedynie prawda jest ciekawa


"Jego wielkość oszołomiła Francję" - uroczystość w hołdzie oficerowi, który zmarł w wyniku zamachu

28.03.2018
1270beltrame
"Jego wielkość oszołomiła Francję" - uroczystość w hołdzie oficerowi, który zmarł w wyniku zamachu

Uroczystość hołdu narodowego dla ppłk. Arnauda Beltrame'a, policjanta, który zamienił się za zakładniczkę w czasie piątkowego zamachu w Trebes i zmarł w wyniku odniesionych ran, odbyła się w środę w Paryżu. Prezydent Emmanuel Macron mówił o jego bohaterstwie.

By uczcić pamięć Beltrame'a, w paryskim Pałacu Inwalidów zebrało się ponad 1200 zaproszonych gości, w tym prezydent Macron, wszyscy członkowie rządu, byli szefowie państwa - Francois Hollande i Nicolas Sarkozy - oraz ponad 300 deputowanych.

Na uroczystości obecni byli również bliscy ofiar ataku terrorystycznego w Trebes.

Nad trumną oficera, owiniętą francuską flagą, prezydent Macron mówił, że Beltrame "dołącza do nieustraszonego orszaku bohaterów, których sam miłował". Zapewnił, że jego "pamięć będzie żywa", "a przykład - pozostanie".

"Jego wielkość oszołomiła Francję" - mówił Macron, plasując Beltrame'a wśród wielkich bohaterów narodowych, jak np. Joanna d'Arc czy Charles de Gaulle.

Kondukt pogrzebowy podpułkownika wyruszył z Panteonu, świeckiej nekropolii wielkich Francuzów i przejechał ulicami miasta pod eskortą żandarmerii do Pałacu Inwalidów. Pamięć policjanta uczczono również minutą ciszy.

Pogrzeb Beltrame'a ma odbyć się w czwartek w Ferrals na południu Francji, gdzie policjant mieszkał z małżonką.

Po uroczystości prezydent Macron przyjął rodzinę zabitego żandarma oraz krewnych innych ofiar.

Beltrame, który skończył elitarną akademię wojskową Saint-Cyr Coetquidan, wybrał po niej jednostki specjalne żandarmerii i w 2003 roku trafił do Iraku. Był następnie członkiem gwardii prezydenckiej i w 2012 roku otrzymał jedno z najwyższych odznaczeń we Francji - Narodowy Order Zasługi.

W grudniu zorganizował w departamencie Aude, w którym leży Trebes, szkolenie żandarmerii na wypadek takiej właśnie sytuacji, do jakiej doszło w piątek: ataku terrorystycznego, podczas którego napastnik bierze zakładników.

W piątek urodzony w Maroku Radouane Lakdim porwał samochód pod Carcassonne, zabił pasażera i poważnie ranił kierowcę. Następnie w Carcassonne ostrzelał policjantów, a później wziął zakładników w supermarkecie w pobliskim Trebes, gdzie zabił pracownika i klienta.

Gdy na miejsce dotarły siły bezpieczeństwa, Beltrame zaoferował się Lakdimowi jako zakładnik, w zamian za jedną z przetrzymywanych kobiet.

Zdołał ukryć przed napastnikiem włączony telefon komórkowy, dzięki czemu specjalne jednostki policji na zewnątrz słyszały, co dzieje się w supermarkecie. Lakdim strzelił do Beltrame'a i zadał mu kilka ciosów nożem, poważnie go raniąc. Gdy z supermarketu rozległy się odgłosy strzałów, policja wkroczyła do akcji i zabiła napastnika.

Beltrame zmarł w szpitalu i jest jedną z czterech ofiar śmiertelnych ataku. 15 osób zostało rannych. 

(PAP)

fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL MAXPPP OUT

Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook