Jedynie prawda jest ciekawa


UNHCR o "kolosalnej tragedii ludzkiej" w Syrii

09.03.2018
1270syriainruins
UNHCR o "kolosalnej tragedii ludzkiej" w Syrii

Siedem lat wojny domowej w Syrii spowodowało "kolosalną tragedię humanitarną" - oświadczył Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi w komunikacie wydanym w Bejrucie przed przypadającą 15 marca rocznicą wybuchu konfliktu.

"Dla dobra pozostałych przy życiu należałoby w końcu położyć kres temu niszczycielskiemu konfliktowi, w którym z punktu widzenia sytuacji wojskowej nie ma wyraźnych zwycięzców, a pokonanym jest naród syryjski, co jest widoczne gołym okiem" - oświadczył Grandi w piątek na zakończenie trzydniowej wizyty w Libanie. Spotkał się tam z syryjskimi uchodźcami i przedstawicielami libańskiego rządu.

Komunikat UNHCR wydany w związku z podróżą wysokiego komisarza stwierdza, że w toku wojny domowej w Syrii straciło życie kilkaset tysięcy mieszkańców, podczas gdy 5,6 miliona Syryjczyków szukało ucieczki zagranicą.

69 proc. Syryjczyków, którzy pozostali w kraju, żyje w warunkach skrajnego ubóstwa, ceny żywności wzrosły od wybuchu wojny domowej ośmiokrotnie. UNHCR wraz z innymi organizacjami humanitarnymi robi wszystko co w jego mocy, aby pomóc ludności pozostałej w Syrii, ale przeszkody w dotarciu z pomocą do miejscowości i terytoriów, które znalazły się w oblężeniu, są ogromne, przez co pomoc ta jest wysoce niewystarczająca.

Jako przykład takiego terytorium komunikat wskazuje sytuację dziesiątkowanej ludności w oblężonej rebelianckiej enklawie Wschodniej Guty na przedmieściach Damaszku (gdzie dopiero w ostatnich dniach przerwa w działaniach wojennych pozwoliła na dotarcie pomocy humanitarnej).

Filippo Grandi podkreśla w komunikacie, że sytuacja w objętym wojną domową kraju przekreśla nadzieje milionów uchodźców w samej Syrii i tych, którzy ratowali się ucieczką zagranicę - do Turcji, Libanu, Jordanii i Egiptu - iż pewnego dnia będą mogli powrócić do swych domów.

UNHCR - dodaje Grandi - przygotowuje się mimo wszystko do udzielania pomocy tym, którzy zdecydują się powrócić, ale aby powroty stały się możliwe, sytuacja musiałaby "znacznie się poprawić". 

(PAP)

fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA

Warto poczytać

 1. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 2. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 3. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 4. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 5. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 6. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 7. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 8. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook