Jedynie prawda jest ciekawa


UNHCR o "kolosalnej tragedii ludzkiej" w Syrii

09.03.2018
1270syriainruins
UNHCR o "kolosalnej tragedii ludzkiej" w Syrii

Siedem lat wojny domowej w Syrii spowodowało "kolosalną tragedię humanitarną" - oświadczył Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi w komunikacie wydanym w Bejrucie przed przypadającą 15 marca rocznicą wybuchu konfliktu.

"Dla dobra pozostałych przy życiu należałoby w końcu położyć kres temu niszczycielskiemu konfliktowi, w którym z punktu widzenia sytuacji wojskowej nie ma wyraźnych zwycięzców, a pokonanym jest naród syryjski, co jest widoczne gołym okiem" - oświadczył Grandi w piątek na zakończenie trzydniowej wizyty w Libanie. Spotkał się tam z syryjskimi uchodźcami i przedstawicielami libańskiego rządu.

Komunikat UNHCR wydany w związku z podróżą wysokiego komisarza stwierdza, że w toku wojny domowej w Syrii straciło życie kilkaset tysięcy mieszkańców, podczas gdy 5,6 miliona Syryjczyków szukało ucieczki zagranicą.

69 proc. Syryjczyków, którzy pozostali w kraju, żyje w warunkach skrajnego ubóstwa, ceny żywności wzrosły od wybuchu wojny domowej ośmiokrotnie. UNHCR wraz z innymi organizacjami humanitarnymi robi wszystko co w jego mocy, aby pomóc ludności pozostałej w Syrii, ale przeszkody w dotarciu z pomocą do miejscowości i terytoriów, które znalazły się w oblężeniu, są ogromne, przez co pomoc ta jest wysoce niewystarczająca.

Jako przykład takiego terytorium komunikat wskazuje sytuację dziesiątkowanej ludności w oblężonej rebelianckiej enklawie Wschodniej Guty na przedmieściach Damaszku (gdzie dopiero w ostatnich dniach przerwa w działaniach wojennych pozwoliła na dotarcie pomocy humanitarnej).

Filippo Grandi podkreśla w komunikacie, że sytuacja w objętym wojną domową kraju przekreśla nadzieje milionów uchodźców w samej Syrii i tych, którzy ratowali się ucieczką zagranicę - do Turcji, Libanu, Jordanii i Egiptu - iż pewnego dnia będą mogli powrócić do swych domów.

UNHCR - dodaje Grandi - przygotowuje się mimo wszystko do udzielania pomocy tym, którzy zdecydują się powrócić, ale aby powroty stały się możliwe, sytuacja musiałaby "znacznie się poprawić". 

(PAP)

fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA

Warto poczytać

 1. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 2. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 3. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 4. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 5. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 6. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

 7. israel215052018 19.07.2018

  "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

  Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

 8. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook