Jedynie prawda jest ciekawa


Ukraińskie wojsko: Nie ma warunków do ogłoszenia rozejmu

20.02.2017

"W ciągu ostatniej doby siły rządowe Ukrainy zostały ostrzelane przez separatystów ponad 60 razy".

Działania prorosyjskich separatystów w Donbasie na wschodzie Ukrainy sprawiają, że nie ma tam na razie warunków do ogłoszenia rozejmu - oświadczył w poniedziałek przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego Leonid Matiuchin.

"Szczerze mówiąc, nie widzę ku temu przesłanek. O ile mi wiadomo, zgodnie z ustaleniami (w celu ogłoszenia rozejmu na linii frontu) konieczny jest choćby tydzień ciszy w walkach" - powiedział w jednej ze stacji telewizyjnych.

Sztab w Kijowie poinformował, że w ciągu ostatniej doby siły rządowe Ukrainy zostały ostrzelane przez separatystów ponad 60 razy. Jeden żołnierz zginął i jeden został ranny.

W środę przedstawiciel OBWE Martin Sajdik poinformował po spotkaniu trójstronnej grupy kontaktowej w Mińsku, że do 20 lutego w strefie konfliktu dojdzie do wycofania ciężkiego uzbrojenia niezgodnego z porozumieniami mińskimi.

"Szczególnie skupiono się na kwestii pełnego przestrzegania reżimu przerwania ognia, wycofania sił i środków, a także na kwestiach ochrony ludności cywilnej i kluczowych obiektów infrastruktury poprzez utworzenie wokół nich tzw. stref bezpieczeństwa. Osiągnięto porozumienie o wycofaniu do 20 lutego wszelkiego uzbrojenia zakazanego przez porozumienia mińskie" - mówił Sajdik, podsumowując obrady grupy.

Trójstronna grupa kontaktowa składa się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji oraz OBWE. Dodatkowo w jej spotkaniach uczestniczą przedstawiciele separatystów kontrolujących niektóre rejony obwodów donieckiego i ługańskiego.

W sobotę, po spotkaniu szefów dyplomacji krajów tzw. grupy normandzkiej w Monachium, szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel poinformował, że wszyscy uczestnicy grupy zobowiązali się do wpłynięcia na strony konfliktu w Donbasie, by od poniedziałku przestrzegany był tam rozejm.

"Uzgodniliśmy, że wszystkie strony użyją swoich wpływów, aby zrealizować porozumienie podjęte przez grupę kontaktową i dotyczące wprowadzenia od 20 lutego zawieszenia broni, a nade wszystko zrobić to, co uzgodniono już dawno, ale czego nie wprowadzono dotąd w życie, a mianowicie wycofać ciężką broń" - oświadczył niemiecki minister spraw zagranicznych.

Spotkanie odbyło się przy okazji Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Uczestniczyli w nim - oprócz Gabriela - ministrowie spraw zagranicznych Francji, Rosji i Ukrainy: Jean-Marc Ayrault, Siergiej Ławrow i Pawło Klimkin.

Z Kijowa Jarosław Junko

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 2. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 3. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 4. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 5. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 6. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 7. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 8. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook