Jedynie prawda jest ciekawa


Ukraińskie media rozczarowane polską ustawą o IPN

07.02.2018
Ukraina1
Ukraińskie media rozczarowane polską ustawą o IPN

Po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o IPN media na Ukrainie zastanawiają się w środę, czy zapomnieć o roli Warszawy jako adwokata Kijowa, czy nadal z nią współpracować.

Nowelizacja przewiduje penalizację negowania zbrodni ukraińskich nacjonalistów. We wtorek parlament Ukrainy przyjął oświadczenie, w którym zaprotestował przeciwko porównywaniu "bojowników o niepodległość Ukrainy ze zbrodniami dwóch reżimów totalitarnych XX wieku, nazistowskiego i komunistycznego".

- Stosunki Ukrainy z Polską rozsypują się jak domek z kart - pisze publicysta gazety internetowej "Europejska Prawda" Anatolij Marcynowski. - Ukraina ostatecznie traci dawnego adwokata europejskiego. Warszawa wciąż oficjalnie popiera europejską i euroatlantycką integrację Ukrainy jednak o obronie jej interesów (przez Polskę - PAP) należy zapomnieć - podkreśla.

Zdaniem Marcynowskiego ustawa o IPN nie zamrozi całkowicie relacji Kijowa z Warszawą, gdyż odbywają się one na zbyt wielu płaszczyznach, jednak - jak zaznacza - "oczywiste jest, że obecne problemy będą miały wpływ na dziedziny pozapolityczne".

Ukraina powinna zapomnieć o Polsce w roli bezinteresownego adwokata Kijowa i w końcu przestać straszyć ją Rosją - napisał z kolei publicysta państwowej agencji informacyjnej Ukrinform Jurij Sanduł. Według niego Polska jako adwokat Ukrainy "jest już mitem". - Trudno się z tym pogodzić, ale prawda jest taka, że polityka zagraniczna Polski zawiera bardzo wyraźny aspekt antyukraiński, sformalizowany z pomocą ustawy - podkreślił.

Zdaniem Sanduła Ukraińcy powinni również przestać mówić, że broniąc się przed Rosją w Donbasie, bronią także Polski. - Polska nie obawia się Rosji od kiedy stała się członkiem NATO (...). Polacy grają w wielką geopolitykę, stawiając na silny sojusz z USA. W tych grach Ukraina jest dla Polski co najwyżej młodszym partnerem (...), a Rosja wrogiem, przeciwko któremu obrony należy szukać w sojuszu z USA i NATO, a nie z Ukrainą - czytamy.

Komentator portalu "Lb.ua" Mykoła Kapitonenko krytykuje tymczasem przyjęte we wtorek, w odpowiedzi na nowelizację ustawy o IPN, oświadczenie Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy. W dokumencie tym potępiono nowelizację oraz zaapelowano do prezydenta Dudy i obu izb polskiego parlamentu o przywrócenie równowagi relacjom ukraińsko-polskim

- Mantra o Ukrainie, która ratuje cały świat, łącznie z Polską, od dawna nie jest poważnie odbierana przez nikogo z wyjątkiem niektórych (ukraińskich - PAP) deputowanych. Pisząc w dokumencie o „duchu partnerstwa strategicznego między Ukrainą i Polską” należy zastanowić się, gdzie leży granica między owym partnerstwem, a fantazjami - czytamy.

Zdaniem publicysty Ukraina zapłaci za oświadczenie swego parlamentu dalszym osłabieniem poparcia ze strony Polski.

- Zależymy od Polski w kluczowych dla bezpieczeństwa narodowego kwestiach: zbliżenia z NATO, pogłębienia stosunków z UE i zachowaniu sankcji antyrosyjskich. Nie mamy prawie żadnych instrumentów wpływu na polskie stanowisko i dziś zrobiliśmy wszystko, by wzmocnić nastroje antyukraińskie w polskim społeczeństwem. Rozmowy o integracji europejskiej Ukrainy będą teraz wyglądały jak znęcanie się nad tą sprawą, albo będą świadczyły o całkowitym braku zrozumienia realiów polityki międzynarodowej - ocenił Kapitonenko na portalu "Lb.ua".

PAP

Warto poczytać

 1. BazylikaGrobuPanskiego25022018 25.02.2018

  Niespokojnie w Jerozolimie. Bazylika Grobu Pańskiego zamknięta w proteście przeciw polityce Izraela

  Przedstawicie Kościołów w Jerozolimie zamknęli w niedzielę Bazylikę Grobu Pańskiego na znak bezprecedensowego protestu przeciwko podatkom i planowanej polityce wywłaszczania. Oskarżają Izrael o systematyczny atak na obecność chrześcijan w Ziemi Świętej

 2. HutaPieniacka25022018 25.02.2018

  Upamiętniono ofiary zbrodni w Hucie Pieniackiej. Zamordowano tam kilkuset Polaków

  W Hucie Pieniackiej, nieistniejącej dziś wsi w obwodzie lwowskim, odbyły się w niedzielę uroczystości upamiętniające 74. rocznicę tragedii jej polskich mieszkańców, wymordowanych przez oddziały ukraińskiej dywizji SS-Galizien

 3. halicki25022018 25.02.2018

  Platforma namawia do przyjęcia Euro. "Europa rozwija się szybciej dzięki wspólnej strefie walutowej"

  - Politycy odnieśli się do zapowiedzi Grzegorza Schetyny o przedstawieniu strategii dotyczącej przyjęcia przez Polskę euro.

 4. womanusa25022018 25.02.2018

  Kim była kobieta, która zaatakowała Biały Dom? Policja ujawnia jej tożsamość

  Waszyngtońska policja zidentyfikowała kobietę, która w piątek próbowała staranować bramę do Białego Domu. Sprawczynią okazała się 35-letnia mieszkanka stanu Tennessee, Jessica Ford.

 5. trudeau25022018 25.02.2018

  Ukochany przez lewicę premier Kanady stał się obiektem kpin. Teraz może jeszcze stracić władzę

  Justin Trudeau z rodziną udał się na wizytę państwową do Indii. Jego wizyta miała na celu wzmocnienie współpracy gospodarczej pomiędzy Indiami i Kanadą – ale wywołała skandal, który może kosztować go władzę.

 6. 1270estonia 24.02.2018

  Estonia świętuje 100-lecie niepodległości

  Z tej okazji na stronie rządowego programu "Niepodległa" przygotowano specjalny film z życzeniami dla naszych przyjaciół.

 7. Gettowiki 24.02.2018

  Polski dyplomata ocalił 2 tysiące Żydów. Dziś nie ma nawet grobu

  Konsul Konstanty Rokicki wystawił w latach 40. ponad tysiąc fałszywych paszportów Paragwaju dla ok. 2 tys. polskich Żydów - podała na Twitterze ambasada RP w Bernie. Dokumentów, które w czasie Holokaustu ratowały Żydom życie, było więc znacznie więcej niż szacowali historycy

 8. 1270macron 23.02.2018

  Francja przedstawiła kolejny plan walki z radykalizacją

  Trzy lata po dżihadystycznych atakach ze stycznia 2015 roku francuski rząd przedstawił w piątek nowy plan walki z radykalizacją. Przewiduje on m.in. odizolowanie więźniów, których uznano za zradykalizowanych, i zwiększenie kontroli nad prywatnymi szkołami.

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook